auto motor i sport poleca:

Multipla, Altea, Corolla Verso i FR-V - Pięć to za mało!

Poleć ten artykuł:

Kiedyś liczyła się moc i prędkość. Teraz nadchodzi moda na podróżowanie w liczniejszym towarzystwie. Dlatego porównaliśmy Fiata Multiplę, Seata Alteę, Toyotę Corollę Verso i Hondę FR-V.

Test porównawczy Fiata Multipla, Seata Altea, Toyoty Corolli Verso i Hondy FR-V Zobacz całą galerię

auto motor i sport 2/2005

Jest nas coraz mniej, ale kompaktowe samochody rodzinne są coraz większe. Przeczytałem, że typowa rodzina 2+2 należy już do przeszłości i dziś na statystyczną parę przypada tylko jedno dziecko. Po zapoznaniu się z tym raportem odwiedziłem kilka salonów samochodowych i spytałem, kto kupuje takie auta jak siedmioosobowa Toyota Corolla Verso, sześcioosobowe Fiat Multipla i Honda FR-V oraz Seat Altea, który jedynie gabarytami nawiązuje do trzech pozostałych, a podróżować nim może tylko pięć osób.

Otóż te samochody najczęściej kupują małżeństwa z jednym dzieckiem. Pozostałe zaś trzy lub cztery miejsca są "na wszelki wypadek". Po przetestowaniu wszystkich samochodów biorących udział w tym porównaniu, radzę, byście "na wszelki wypadek" nie próbowali żadnym podróżować z kompletem pasażerów. Ale po kolei.

Test podzieliliśmy na dwie części. W pierwszej porównywaliśmy komfort jazdy w poszczególnych samochodach, przestronność wnętrza, właściwości jezdne i bezpieczeństwo. W drugiej części podzieliliśmy samochody na dwie grupy ze względu na rodzaj jednostek napędowych - Honda i Toyota wyposażone były w silniki benzynowe, natomiast Fiat i Seat w jednostki wysokoprężne.

Na wstępie porównaliśmy warunki jakie stworzyli konstruktorzy kierowcom poszczególnych samochodów. Od razu dało się zauważyć wyższość Toyoty i Seata z dwoma fotelami z przodu nad Fiatem i Hondą, w których to - jak w znanym dowcipie o szerokich autobusach z Wąchocka - obok kierowcy mogą usiąść jeszcze dwie osoby, co stanowi 40 procent wszystkich pasażerów. Fotele w tych dwóch ostatnich autach są słabo wyprofilowane, mają wąskie oparcia i siedziska, które okazują się za krótkie. Szczególnie niewygodne są one w Fiacie, w którym siedzi się jak na kuchennym taborecie.

Przednie fotele Toyoty i Seata przy pozostałych konkurentach mogą uchodzić za wzorzec komfortu - są bardzo dobrze wyprofilowane, mają wystarczająco szerokie oparcia oraz długie siedziska. Ze względu na twardość, fotele Seata uważam za nieco lepsze od foteli Toyoty.

Kolejny sprawdzian polegał na podróży z kompletem pasażerów. Oj, było ciężko. I to w każ- dym z testowanych samochodów. Fiat jest nieco szerszy od Hondy, zatem trzy osoby siedzące obok siebie mają w nim minimalnie więcej miejsca. Ale za to środkowe fotele obydwóch rzędów w FR-V można przesuwać, i to aż o 25 cm. Dzięki temu podróż samochodem Hondy jest trochę bardziej komfortowa. Oczywiście, środkowy fotel w przednim rzędzie Multipli też daje się przesuwać, ale zakres regulacji jest znacznie skromniejszy.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 78 400 PLN
Dostępne nadwozia: van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Multipla | Seat | Altea | Toyota | Corolla Verso | Honda | FR-V | vany | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij