auto motor i sport poleca:

Na białą pogodę - test opon zimowych

Poleć ten artykuł:

Zimówki sezonu 2008/2009. Chociaż przychodzi co roku, co roku zaskakuje - zima. Na jakich oponach najlepiej stawić jej czoło? W wielkim porównaniu produkty dziesięciu marek, o rozmiarze 225/55 16 H.

Test opon zimowych Zobacz całą galerię

Co musi potrafić opona zimowa? Poglądy producentów na ten temat są bardzo różne, co widać po ocenach w naszym teście. Jedni największą wagę przywiązują do przyczepności na śniegu, inni stawiają na jak najlepsze właściwości podczas jazdy na mokrym albo suchym asfalcie.

Testowa punktacja "auto motor i sport" daje jednoznaczną odpowiedź na pytanie, która opona najlepiej łączy wszystkie właściwości i osiąga najlepszy wynik. Tabele punktowe pozwalają także wyszukać oponę, która najlepiej pasuje do indywidualnych potrzeb przyszłego użytkownika. Jeśli ktoś mieszka w płaskiej jak stół okolicy i nie urządza narciarskich wypadów do Zakopanego czy Szczyrku, nie będzie przywiązywał nadmiernej wagi do przyczepności na śniegu.

Zobacz najnowsze testy opon zimowych

Najlepsza byłaby oczywiście opona, która potrafi wszystko. Do tego ideału najbliżej jest Dunlopowi Winter Sport 3 D, który w swoim najnowszym wydaniu uzyskuje znacznie lepszy wynik niż w poprzednich testach.

Na mokrej drodze Dunlop też nie pozwala sobie na słabości, jedynie na suchym asfalcie okazuje się, że zdobywanie maksymalnej liczby punktów w każdych warunkach nie jest możliwe. Opory toczenia (kryterium zyskujące na znaczeniu w czasach dyskusji o emisji CO2 i rosnących cen paliwa) są o wiele za duże w porównaniu z oporami najlepszej opony w tym teście.Swój egzamin opona Dunlopa zdawała na Mercedesie E 280, który za sprawą bardzo dobrych właściwości jezdnych świetnie nadaje się do testowania opon. Dunlop znakomicie radzi sobie na śniegu, a moment, w którym może być już niebezpiecznie - w jej wypadku następuje późno; opona ta bardzo precyzyjnie reaguje na skręty kierownicy i dobrze hamuje.

Równie wysoki standard jak Dunlop prezentuje Continental. Tylko przeciętny wynik podczas badania podatności na aquaplaning uniemożliwia Continentalowi zdobycie większej ilości punktów niż zgromadziła jego konkurentka. W czołówce znalazła się także opona Pirelli, która po modyfikacjach osiągnęła lepsze wyniki, co wykazały pomiary. Można jej wręcz nadać tytuł królowej śniegu, bo podczas ćwiczeń na zaśnieżonym torze zdobyła imponującą liczbę 98 punktów na 100 możliwych. Do tego dochodzą dobre właściwości jezdne na mokrej drodze, ale i pewne słabości na suchym - niezadowalająca amortyzacja i stosunkowo duże szumy.

Tagi: test opon | opony zimowe | test opon zimowych

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij