auto motor i sport poleca:

Nissan 370 Z, Subaru Impreza WRX STi, Volkswagen Scirocco R

Poleć ten artykuł:

Przód, tył i cztery na cztery. Trzy różne silniki, trzy różne skrzynie biegów, moc trzy razy w okolicach 300 KM i trzy różne rodzaje napędu. Nissan 370 Z, Subaru Impreza WRX STi i Volkswagen Scirocco R, czyli kolejna wariacja na temat.

Nissan 370 Z, Subaru Impreza WRX STi, Volkswagen Scirocco R Zobacz całą galerię

Przód, tył i cztery na cztery. Trzy różne silniki, trzy różne skrzynie biegów, moc trzy razy w okolicach 300 KM i trzy różne rodzaje napędu. Nissan 370 Z, Subaru Impreza WRX STi i Volkswagen Scirocco R, czyli kolejna wariacja na temat.

Nie chodzi tu oczywiście o ustalenie, jaki rodzaj napędu jest najlepszy, bo każde dziecko wie, że jedynie słuszny jest napęd na tył. To nie przypadek, że wszystkie porządne samochody sportowe mają pod podwoziem właśnie napędową klasykę. A nawet w tych, które zwijają asfalt czterema kołami, układ przeniesienia napędu jest zawsze zestrojony z mocnym akcentem na „tył". Tylnonapędowe modele są bowiem zwykle lepiej wyważone, pozwalają używać mocy silnika do „kierowania" autem w sposób niedostępny dla aut z przednim napędem, dają satysfakcję wynikającą z panowania nad wysoką mocą silnika i pozwalają na odrobinę samochodowego chuligaństwa w postaci „zamiatania" tyłem. Mają, jeśli ktoś woli, fantazję.

Porządne przednionapędowce potrafią jednak zrobić wrażenie, a przykładu nie trzeba szukać dalej niż w postaci auta, jakim jest VW Scirocco R. Niskie, kompaktowe nadwozie, świetnie zestrojone zawieszenie i dwulitrowy turbodoładowany silnik rozwijający 265 KM sprawiają, że Scirocco zahacza charakterem o sportowca. Hatchback Volkswagena ma znakomitą kabinę, z jakością wykończenia, którą mógłby obdzielić Nissana i Subaru i wciąż byłby znakomity. Ogromnym atutem Scirocco są fotele, które wyglądają prawie jak wyczynowe „kubły" i okazują się ultrawygodne. Siedzi się dość nisko, a kierowca łapie za mocno wyprofilowaną, a w dolnej części spłaszczoną kierownicę.

Liceum o zupełnie innym profilu kończył Nissan 370 Z – książkowy przykład małych, sportowych coupé. Już po proporcjach nadwozia z długim przodem, krótkim przednim zwisem i kabiną przesuniętą do tyłu widać, że silnik znajduje się na innym końcu niż napędzane koła. 3,7-litrowa jednostka V6 osiąga moc 328 KM i ma świetnie skomponowaną, basową i surową ścieżkę dźwiękową. Nissan opiera się współczesnym trendom w rodzaju udawanych, ogromnych wlotów powietrza – zamiast tego, w przednim zderzaku jest tylko taki jaki jest z technicznego punktu widzenia niezbędny. „Napakowane" błotniki oraz bardzo atrakcyjne, 19-calowe obręcze kół dodają sylwetce mięśni. Kabina jest dwumiejscowa, z szeroką konsolą i nisko zamontowanymi fotelami, a na przyrządów główną rolę gra obrotomierz.

Najmniej „sportowe" i zarazem najbardziej typowe dla siebie nadwozie ma Subaru Impreza WRX STi. Od zawsze znana jako kompaktowy, czterodrzwiowy sedan, Impreza co prawda w obecnym wcieleniu wdała się we flirt z bryłą hatchbacka, jednak pomimo upływu już pięciu lat jakoś nie chce się z nim na dobre skojarzyć. Nadwozie Imprezy WRX STi wciąż definiują właśnie dwie pary drzwi, do tego niebieski emblemat Subaru, surowo, wręcz brutalnie poszerzone błotniki oraz wielki wlot powietrza na pokrywie silnika. Typowe dla kultowego Subaru jest i to, że Impreza nie przykłada specjalnej wagi do swojej urody, jakby chciała podkreślić, że po prostu nie jest dla każdego. O stylu kabiny, materiałach wykończeniowych i detalach można powiedzieć tyle, że mniej lub bardziej są. Impreza skupia się natomiast na technicznej treści – pod skórą ma turbodoładowany silnik o pojemności 2,5 l, rozwijający okrągłe 300 KM, stały napęd na cztery koła z elektronicznie sterowanym centralnym mechanizmem różnicowym oraz odpowiednio zestrojony układ jezdny.

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 197 938 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Nissan | 370 Z | Subaru | Impreza | WRX | STi | Volkswagen | VW | Scirocco R | cena | test | porównanie

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij