auto motor i sport poleca:

Nissan Micra – micro-zalety

Poleć ten artykuł:

Produkowany w Indiach, Tajlandii, Chinach i Meksyku. Całkiem, zupełnie i absolutnie nowy. A więc tu i teraz, i tylko u nas - pierwszy test. Ile jest wart nowy Nissan Micra?

Nissan Micra Zobacz całą galerię

Była prawdopodobnie najbardziej niepozorną premierą salonu w Genewie. Więcej uwagi na stoisku Nissana skupił na sobie Juke - najnowszy pomysł japońskiego producenta na miejskiego SUV-a o rozmiarze niedużym. Natomiast Micra numer cztery, pozbawiona oryginalności i charakteru poprzedniego modelu, wyglądała jak ubogi krewny. Pytanie nasuwało się samo - czy to aby ze strony Nissana działanie celowe?

W porównaniu z poprzednim modelem Micra urosła tylko minimalnie (jest o 6 cm dłuższa i ma o 2 cm większy rozstaw osi). W proporcji do długości nadwozia rozstaw osi auta jest bardzo duży, jednak pod względem wymiarów zewnętrznych mały Nissan to jeden z najmniejszych samochodów w klasie, o kilkanaście centymetrów krótszy niż średnia. Jednak pomimo iż kabina Micry jest tylko taka, na jaką wymiary nadwozia pozwalają, to jadącym z przodu potrafi ona zaoferować porządną ilość miejsca. Chciałoby się tylko, aby siedziska foteli były nieco dłuższe, oparcia szersze, a kolumna kierownicy regulowana nie tylko na wysokość. Natomiast z tyłu będzie wygodnie, nawet bardzo, ale pod warunkiem że za kierownicą posadzisz dziecko. Na kanapie trzy osoby zajmą miejsca, nawet jakoś zatrzasną drzwi, jednak - w zestawieniu z takimi autami jak Hyundai i20 czy Ford Fiesta - w Nissanie jest po prostu ciasno. Jak na nieduże wymiary nadwozia, udało się natomiast wygospodarować sensowną przestrzeń bagażową (265 l).

Oglądając Micrę podczas jej światowego debiutu byliśmy zaskoczeni jak niesamowicie "tanio" wygląda kabina małego Nissana. Test zaskoczył nas jeszcze bardziej. Tworzywa użyte do wykończenia wnętrza być może składają się z najbardziej zaawansowanych składników znanych we wszechświecie, ale okazują się twarde, o mdłej fakturze i sprawiają wrażenie swojej własnej podróbki. Wyglądają, jak to ktoś kiedyś określił, jak kiepska imitacja plastiku. Na czasie jest tylko zestaw typowych udogodnień - schowki w desce rozdzielczej, uchwyty na napoje na tunelu środkowym, kieszenie w drzwiach i oparciach foteli, dzielone i składane oparcie kanapy; Micra potrafi nawet wykorzystać czujniki parkowania, żeby podpowiedzieć, czy luka przy krawężniku jest wystarczająca do zaparkowania auta (trzeba tylko uruchomić pomiar i przejechać obok upatrzonego miejsca). Nie ma natomiast śladu gniazdka 12V, którego miejsce najwyraźniej zajęło wejście USB i za to krecha jak stąd do fabryki Nissana w Indiach - te rzeczy powinny być razem, a nie zamiast.

Egzemplarz testowy zajechał na redakcyjny parking dzięki trzycylindrowemu silnikowi o pojemności 1,2 l i mocy 80 KM (za kilka miesięcy pojawi się jego doładowana mechanicznie odmiana, mocniejsza o 18 KM). Nissan mówi, że ta jednostka jest "blisko spokrewniona" z czterocylindrowym 1.6 znanym z modeli Note, Juke i Qashqai, co w naszym słowniku oznacza, że jest to ten sam silnik, tyle że skrócony o cylinder. Ma on dodatkowo zmniejszone tarcie wewnętrzne, pompę oleju o zmiennej wydajności, jest wyposażony w system zmiennych faz rozrządu i układ recyrkulacji spalin. W codziennym obejściu okazuje się przede wszystkim bardzo cichy przy niskich obrotach oraz pracy na biegu jałowym, co tradycyjnie jest słabą stroną trzycylindrowców. Natomiast kiedy trzeba, 1.2 łatwo wchodzi na obroty, bardzo równomiernie rozwija moc i na drodze radzi sobie z Micrą lepiej niż dobrze, w czym ma też swój udział nieduża masa własna auta (niecała tona; kolejna zaleta Nissana). W rezultacie, bez żadnego problemu Micra zanotowała przyspieszenie do setki w czasie aż o dwie sekundy (!) lepszym niż podaje producent.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Nissan | Micra | test

Oceń artykuł:

3,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij