auto motor i sport poleca:

Nissan Qashqai: Z listy przebojów

Poleć ten artykuł:

Z natury jest kompaktem, z wyglądu czymś więcej. Nazywa się Qashqai – Nissan Qashqai. Jeden z najbardziej popularnych modeli ostatnich lat właśnie doczekał się następcy.

Nissan Qashqai Zobacz całą galerię

Świat działa tak, że dobre wrażenie to podstawa sukcesu. Zwłaszcza w samochodowym mikrokosmosie, w którym moda i wygląd są tak samo ważne jak technologia, komfort i użyteczność. Samochód to ubranie – czy się to komuś podoba czy nie. Nissan rozumie tę prawdę i robi z niej znakomity użytek. Qashqai nr 1 jak trafił na listy przebojów w chwili debiutu, tak jest na ich czołówkach w chwili zejścia ze sceny. A nr 2 robi jeszcze lepsze wrażenie.

Stylizacja bardziej dojrzała
W wypadku Qashqaia rocznik 2014 wyjątkowo dobrze zdaje egzamin zabieg z czarnym pasem biegnącym u dołu wokół nadwozia. Nadwozie auta wydaje się przez to bardziej spłaszczone, smuklejsze i osadzone wyżej niż jest w rzeczywistości. Efekt jest świetny, jednak aby przy tym zabiegu wszystko dobrze wypadło, Qashqai potrzebuje dużych kół. I w wersji Tekna ma właśnie obręcze 19-calowe.

Innym stylizacyjnym detalem jest szeroka, zachodząca na błotniki pokrywa silnika – podobnie jak w Range Roverze Evoque – co w połączeniu z wąskimi reflektorami optycznie poszerza i obniża nadwozie.

Deska rozdzielcza jest konwencjonalna i znacznie bardziej „jakościowa” niż w wypadku poprzedniego modelu; wykonano ją zgodnie z powszechną wśród kompaktów i kompaktowych crossoverów zasadą, że pod względem jakości tworzyw im niżej, tym jest bardziej przeciętnie. Konsola wygląda bardzo korzystnie, zwłaszcza z dużym ekranem multimedialno-nawigacyjnego kombajnu Nissan Connect 2.0 (standard w wersji Tekna). System jest dość rozległy, ale obsługa okazuje się dopracowana; poza paroma detalami, jak np. przewijanie listy utworów sposobem znanym z tabletów. Działa to z takim opóźnieniem, że trafiasz na każdy utwór tylko nie na ten, na który zamierzałeś. Dla uzależnionych od facebooka przewidziano nawet możliwość zassania się do tego portalu (za pośrednictwem smartfonu) razem z samochodem. Na facebooku Qashqai być może mógłby przeczytać, co to takiego trzymanie boczne przednich foteli, wyloty układu nawiewu na tył czy odpowiednia przestrzeń wokół głów pasażerów siedzących z tyłu. Może by je nawet z rozpędu „zalajkował”. Za to naprawdę mógłby się pochwalić dobrze wyciszoną kabiną, bardzo czytelnymi zegarami i zestawem praktycznych udogodnień.

1.6 dci i wirtualne przełożenia
Między przednim zderzakiem a deską rozdzielczą egzemplarz testowy miał topową jednostkę w postaci znanego z poprzedniego modelu turbodiesla 1.6, jednak połączonego z nową przekładnią z gatunku bezstopniowych, dźwięcznie zwaną Xtronic. Za tę ostatnią zabawkę trzeba dopłacić 8
tys. zł, czyli mniej więcej tyle, ile za dwusprzęgłową skrzynię DSG u marek koncernu Skody.

Skrzynia Xtronic ma nowe talenty – udaje redukcje, a podczas przyspieszania „zmienia” wirtualne przełożenia

Silnik jest cichy, dynamiczny, chociaż na gaz reaguje z wyraźnym opóźnieniem. Bardzo dobrze o jego osiągach, a także o właściwościach trakcyjnych przednionapędowego Qashqaia świadczy fakt, iż na częściowo mokrej nawierzchni egzemplarz testowy uzyskiwał nawet o włos lepsze wyniki przyspieszania (11 s do setki) niż podawane fabrycznie (11,1 s).

Natomiast przekładnia została przekonstruowana i otrzymała nowe funkcje. Podczas codziennej, spokojnej jazdy, dzięki dobrze wyciszonej kabinie i utrzymywaniu silnika na jak najniższych obrotach, jej bezstopniowa natura nie rzuca się w oczy. Natomiast przy hamowaniu do zakrętu potrafi teraz wykonywać wirtualne redukcje przełożeń, co stabilizuje auto, przy mocniejszym przyspieszaniu zaś – symuluje zmiany biegów, unikając w ten sposób fatalnego dla aut z przekładniami bezstopniowymi wrażenia jazdy odkurzaczem. Ogólnie robi niespodziewanie dobre wrażenie, spośród przekładni typu CVT na pewno jedna z lepszych aktualnie na rynku.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 101 550 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Nissan | Nissan Qashqai

Oceń artykuł:

4,30

Skomentuj (3)

konjo, 28 lutego 2014, 23:15

no nie wiem, mi się nie podoba, nie postarali się w Nissanie. Pewno myśleli, że pozostawiając bardzo podobny design do poprzednika będą kontynuowali jego sukces. Nie wiem jednak czy zauważyli, że trochę konkurentów im jednak przybyło, więc z tym "wypisanym sukcesem na osłonie chłodnicy" ja bym był ostrożny   Warto porównać "na żywo". Auto bardzo różni się jednak od poprzednika i to na plus. Jeszcze więcej pozytywnych zmian można odczuć po przejechaniu się. Co prawda to prawda: **py nie urywa ale takie wozidła jak ASX, S-Cross czy i35 dystansuje wyraźnie.

Pastuch, 28 lutego 2014, 06:28

no nie wiem, mi się nie podoba, nie postarali się w Nissanie. Pewno myśleli, że pozostawiając bardzo podobny design do poprzednika będą kontynuowali jego sukces. Nie wiem jednak czy zauważyli, że trochę konkurentów im jednak przybyło, więc z tym "wypisanym sukcesem na osłonie chłodnicy" ja bym był ostrożny

konjo, 27 lutego 2014, 21:12

"(...)oraz turbodieslem 1.6 (w wersjach 110 i 130 KM)" Akurat 110KM generuje strary dobry znajomy K9K (1,5dCi)
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij