auto motor i sport poleca:

No risk, no fun

Poleć ten artykuł:

Emocji nie budzą ani wyglądem, ani osiągami. Do niedawna ich główną i właściwie jedyną zaletą był ogromny bagażnik. Teraz małe sedany - jak Honda City, Hyundai Accent i Nissan Tiida - mają do zaoferowania znacznie więcej.

Honda City, Hyundai Accent i Nissan Tiida Zobacz całą galerię

Producenci małych rodzinnych "limuzyn" sami są sobie winni, że ich samochody długo oceniało się jedynie przez pryzmat wielkości bagażnika. 300, 400, 500 litrów - kto dał więcej, miał się czym pochwalić i liczył na olbrzymie "branie". Jednak dość szybko okazało się, że wielbicieli wyłącznie bagażników nie ma u nas zbyt wielu.

Pod względem wyposażenia testowane samochody wstydzić muszą się tylko tego, że systemu stabilizacji toru jazdy seryjnie nie oferuje się do żadnego z nich. Zresztą, nawet za dopłatą jest niedużo lepiej. Jedynie Nissan do Tiidy przewiduje ESP (za dopłatą 3900 zł w pakiecie z tempomatem i z kierownicą pokrytą skórą). Poduszki powietrzne dla kierowcy i pasa- żera oraz boczne (w Hyundaiu i Nissanie także kurtynowe), klimatyzacja (w Tiidzie nawet automatyczna) czy centralny zamek oraz elektrycznie regulowane szyby i lusterka w testowanych wersjach Hondy City, Hyundaia Accenta i Nissana Tiidy należą do wyposażenia seryjnego.

Komfortem resorowania Accent, City i Tiida nie różnią się istotnie, skutecznie radząc sobie z łagodnymi pofałdowaniami nawierzchni, za to pod względem komfortu, jaki oferują przednie fotele - już tak. Co ciekawe, testowe trio solidarnie nie lubi wysokich kierowców. We wszystkich trzech samochodach dotkliwie brakuje większej wzdłużnej regulacji fotela. Można by to zrozumieć, gdyby z tyłu przeszkadzała kanapa. Ale tak nie jest. Chociaż miejsca za fotelem jest jeszcze sporo, kierowca musi siedzieć z kolanami tuż pod kierownicą. Najwygodniejszą pozycję i najbardziej komfortowy fotel (nie mylić z pozycją wygodną, a fotelem - komfortowym) oferuje Accent. Niezależna regulacja wysokości przedniej i tylnej części siedziska w Hyundaiu pozwala ustawić je tak, aby uda stykały się z nim na całej jego długości. W Hondzie zakresy regulacji wzdłużnej i wysokości fotela są na tyle skąpe, że siedzi się na nim jak na taborecie. Wysoko i w pozycji najbardziej wyprostowanej podróżuje się na przednich fotelach Nissana Tiidy. Niestety, w tym wypadku wysoka pozycja za kierownicą nie sprzyja widoczności ani do przodu, ani do tyłu. Z miejsca kierowcy nie widać gdzie samochód zaczyna się i gdzie kończy.

Bardziej wyrównany bój testowe auta toczą w kategorii "przestrzeń na tylnej kanapie." Jak przystało na auta rodzinne, także do tyłu wsiada się po pańsku. W żadnym samochodzie nie brakuje miejsca ani na stopy, ani na kolana. Najwięcej przestrzeni, także nad głową, oferuje zdecydowanie najwyższa i najdłuższa w tym gronie Tiida. Rozstaw osi o 15 cm większy niż w Hondzie i o 10 cm większy niż w Hyundaiu robi swoje. Istotną wadą tylnej kanapy Tiidy jest fakt, że choć wyprofilowano ją dobrze, to jednak z myślą o tylko dwóch osobach. Pasażer na środku zmuszony jest podróżować z twardym, wypukłym podłokietnikiem w plecach, co nawet na krótką metę trudno znieść. Z kolei w Hondzie, szczególnie przy wysiadaniu, trzeba się nisko kłaniać, żeby nie zawadzić głową o mocno pochylony tylny słupek. Podobnie jak z przodu, z tyłu najlepiej siedzi się na twardej kanapie w Hyundaiu. Jedynie pasażerowie Accenta mają do dyspozycji uchwyty na butelki z napojami przy kieszeniach w drzwiach. Gdyby bardzo ich suszyło, kolejne dwa umieszczono w środkowym podłokietniku. Kierowca i pasażer z przodu też mają do dyspozycji po dwa uchwyty na napoje - po jednym w drzwiach i na tunelu środkowym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 61 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Honda | City | Hyundai | Accent | Nissan | Tiida | sedan

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij