auto motor i sport poleca:

Non stop

Poleć ten artykuł:

Nowoczesne samochody terenowe są coraz szybsze. Testy "auto motor i sport" pokazują, że hamulce nie zawsze potrafią dotrzymać im kroku.

Test hamulców Zobacz całą galerię

Volkswagen Touareg o mocy 998 KM - a któż go tak stuningował? Nikt. Bo tu nie chodzi o moc silnika, tylko o moc potrzebną do wyhamowania w pełni obciążonego, ważącego 2,85 tony Touarega R5 TDI - z maksymalnej prędkości 189 km/h do zera (z opóźnieniem hamowania równym 1 g). Ale nawet żeby zatrzymać terenowego VW z prędkości 100 km/h, potrzebna jest moc 528 KM. Ponad trzy razy większa, niż ta jaką dysponuje 170-konny silnik. W wypadku ważącego 3,9 tony monstrum - Hummera H2 - potrzebne są aż 723 KM.

Wszystko zaś przez to, że samochody terenowe są tak cięż- kie, co jest rezultatem m.in. coraz bogatszego ich wyposażania w "ekstrasy" i mocny napęd. Także prędkość jazdy odgrywa tu coraz większą rolę. Nieosiągalna niegdyś granica 200 km/h w wypadku wielu SUV-ów jest dzisiaj przekraczana bez wysiłku.

W układzie hamulcowym cała energia ruchu samochodu wskutek tarcia okładzin o tarcze hamulcowe jest zamieniana na energię cieplną. Część tego ciepła jest przyjmowana przez tarcze hamulcowe i rozgrzewa je. Jak bardzo tarcze się nagrzewają - podczas wielokrotnego hamowania raz za razem albo przy długotrwałym ich obciążeniu - zależy przede wszystkim od ich wielkości (średnicy), czyli od masy tarcz hamulcowych. Im tarcze są cięższe, tym więcej energii cieplnej mogą przyjąć nie przegrzewając się. Krytyczna temperatura, której nie powinno się przekraczać wynosi 650 do 700 stopni. Powyżej tej wartości raptownie maleje współczynnik tarcia pomiędzy tarczą a okładziną hamulcową - pojawia się fading. Jego rezultatem jest stałe wydłużanie się drogi hamowania.

Tagi: hamulce | test hamulców | terenówka | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij