auto motor i sport poleca:

Nosorożec - Ssangyong Musso Sports

Poleć ten artykuł:

Terenowy pick-up Ssangyong Musso Sports to chyba jedyny na świecie samochód, który wygląda tak, jak się nazywa - Musso znaczy nosorożec. A jak ma się ta nazwa do charakteru samochodu?

Ssangyong Musso Sports Zobacz całą galerię

Najpierw był Ssangyong, potem przejęło go Daewoo, teraz na powrót jest Ssangyong. A Musso wciąż trwa. Ma w sobie coś z nosorożca, gruboskórnego zwierza, żyjącego średnio 45 lat - Musso brakuje jeszcze jakichś 33. Jego premiera miała miejsce w Korei w 1993 roku, a do Europy samochód trafił trzy lata później.

Ssangyong samochody terenowe produkuje od drugiej połowy lat osiemdziesiątych. W 1990 roku firma związała się z Mercedesem, a jednym z owoców tego związku jest właśnie Musso.

Wystarczy choćby spojrzeć na wlot powietrza do chłodnicy, nawiązujący do grillów Mercedesów z pierwszej połowy lat dziewięćdziesiątych - by dostrzec ten związek. Ale już karoseria Musso nie jest dziełem stylistów ze Stuttgartu. Ten samochód zaprojektował Ken Greenley, były wykładowca londyńskiej Royal College of Art, mający w swym dorobku m.in. Bentleya Continentala R i Astona Martina Virage. Aż trudno w to uwierzyć.

To, że koreański samochód ma już dwanaście lat, najlepiej widać wewnątrz kabiny pasażerskiej. Tak projektowano deski do japońskich terenówek wiele lat temu. Materiały wykończeniowe nie należą do tych najwyższej jakości, tym bardziej zaskakuje wysoka jakość wykonania - Musso nie sposób zarzucić, że coś trzeszczy lub stuka podczas jazdy. I to jest duży atut tego samochodu.

Siedzi się w nim dość wygodnie i wysoko, dzięki czemu widoczność do przodu i na boki jest dobra. Ale fotele, choć mają długie siedziska, nie spisują się najlepiej, gdy trzeba pokonywać ostre zakręty - są słabo wyprofilowane.

Wielki, niczym w starym autobusie, drążek zmiany biegów zaskakuje precyzją prowadzenia. Dźwignię hamulca ręcznego umieszczono jednak zdecydowanie za blisko fotela kierowcy.

Za kabiną pasażerską znajdziemy skrzynię ładunkową o długości prawie 1,2 m, szerokości niemal 1,5 m i głębokości nieco ponad 50 cm.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 65 800 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: SsangYong | Musso | terenówka | pick-up | raport | test

Oceń artykuł:

3,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij