auto motor i sport poleca:

Nowe rozdanie

Poleć ten artykuł:

Z tym, że namiesza w klasie Golfa, wszyscy się już pogodzili, pytanie - jak mocno. Kia Cee'd, czyli "koreańczyk", jakiego dotąd nie było. W pierwszym teście wersja z benzynowym silnikiem 1.4.

Kia Cee'd 1.4 16V Optimum Zobacz całą galerię

Podczas premierowego pokazu na salonie samochodowym w Paryżu kręcili się wokół niej styliści i inżynierowie innych marek. Kia dodatkowo podgrzała atmosferę ogłaszając o 7-letniej gwarancji (dotyczącej silnika i skrzyni biegów; cała reszta objęta jest gwarancją na 5 lat). Zaprojektowany, produkowany i oferowany wyłącznie w Europie Cee'd to kawał samochodu. Jest prawie tak samo długi jak Focus, szerszy niż Golf i wyższy niż Astra, a rozstawem osi ustępuje tylko rekordziście BMW serii 1. Stylizowany dość neutralnie, bo ma się podobać tzw. szerokiej publiczności, z wyglądu jest bardzo pewny siebie. Auto ma proporcjonalne nadwozie, z długim przodem i charakterystyczną linią szyb z małymi okienkami w tylnych słupkach; całość w modnym wykonaniu "na łagodne płaszczyzny łączone długimi, płynnymi krawędziami". Miejscami można się doszukiwać nawiązań do Corolli albo Focusa, Cee'd będzie jednak wśród rywali bardzo łatwo rozpoznawalny.

Cee'd pod żadnym względem nie odkrywa Ameryki, ale pod każdym ma sporo do zaoferowania. Przeskok o dwie generacje w porównaniu z Cerato.

W wypadku tego modelu plan Kii jest prosty - przeskoczyć wszystkie możliwe poprzeczki jak najwyżej. Jeśli dla kogoś nie jest to jasne sądząc po wyglądzie zewnętrznym, to po otwarciu drzwi nie ma już wątpliwości. Od dostępu do wnętrza, przez jakość wykonania, rozmieszczenie przełączników na wysokiej konsoli i ich obsługę, czytelność wyświetlacza, zakresy regulacji foteli i kierownicy, po wygląd tapicerki i zagospodarowanie wnętrza - wszystko jest jak trzeba. Wnętrze jest wykończone kombinacją bardzo dobrych i średniej jakości (pod względem wzrokowym i dotykowym) plastików, przy czym te drugie znajdują się głównie tam, gdzie się rzadko zerka i sięga, na przykład w dolnej części drzwi czy na tunelu środkowym. Książkowo wymagane schowki i uchwyty są gdzie trzeba. Wytknąć można Kii to, że krótkie wskazówki prędkościomierza i obrotomierza z czytelnością mają związek dość luźny.

Cee'd do maksimum wykorzystuje duży rozstaw osi (2650 mm). W efekcie przestronność kabiny pasażerskiej jest w ścisłej czołówce wśród kompaktów. Dla potrzeb Cee'da Kia ulepiła też świetne fotele, o długich siedziskach i szerokich oparciach, oraz kanapę, na której nie strach zająć miejsce nawet wysokim osobnikom. Kanapa jest dzielona i składana i można się zabawiać w przewożenie czegoś większego. Standardowa pojemność bagażnika to 340 l, czyli poziom przeciętny.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 42 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Kia | Cee'd | 1.4 | 16V | Optimum | test

Oceń artykuł:

4,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij