auto motor i sport poleca:

Nowości Hyundaia i Kii – rosną w siłę

Poleć ten artykuł:

Obydwie marki należą do tego samego koncernu i obydwie mają ten sam cel: zmasowany atak na Europę. W tym roku pojawią się kolejne nowe modele - od małych po sportowe.

Hyundai, Kia Zobacz całą galerię

 

W ciągu 40 lat, odkąd produkują samochody, Kia i Hyundai nie zasłynęły ani spektakularnymi sukcesami w sporcie motorowym, ani nie zaszokowały wynalazkami technicznymi. Mimo to Hyundai-Kia Automotive Group wyprodukowała w 2010 r. ponad 5,2 mln samochodów (wraz z dostawczymi) zajmując 4. miejsce na liście największych firm motoryzacyjnych świata. I nie zamierza na tym poprzestać. W Polsce Hyundai sprzedał (do listopada 2010 r.) ponad 13 tysięcy aut (9. miejsce na liście najpopularniejszych marek). Kia osiągnęła jeszcze lepszy wynik - 15 tys. sprzedanych samochodów i 8. miejsce. I Kia, i Hyundai prześcignęły takich rynkowych graczy, jak Citroën, Peugeot, Nissan czy Honda.

Obydwie marki całkowicie odmłodziły paletę swoich modeli, ostatnie "starocie" jeszcze w tym roku doczekają się następców. Receptą na sukces, w każdym razie w Europie, okazał się nie tylko fakt, że modele tych marek właśnie tutaj są produkowane, ale że projektują je tutejsi inżynierowie, najlepiej wiedzący, jak dogodzić wybrednym Europejczykom. Kia Venga czy Hyundai ix20 powstały w centrum konstrukcyjnym i stylistycznym w Niemczech, a produkowane są w Czechach.

Jakość także przestała być tematem wstydliwym. Przeciwnie - Kia podeszła do niego bardzo ofensywnie, oferując 7 lat gwarancji na wszystkie swoje modele. W "auto motor i sport" testowaliśmy Kię Cee'd na dystansie 150 000 km. Spisała się co najmniej dobrze, chociaż gwarancja, owszem, przydała się - w jej ramach wymieniliśmy sprzęgło (po 60 tys. km), radioodtwarzacz (przy 85 600 km) i łączniki stabilizatora (przy 103 210 km). Hyundai pod względem gwarancji podąża o krok za Kią - oferuje 5 lat lub 3 lata ochrony, bez limitu kilometrów. Obydwie firmy pod tym względem mają najlepszą (obejmującą najdłuższy okres) ofertę na rynku.

Argument o dobrym stosunku ceny do jakości nie jest jedynym, jakim koreańskie marki jednają sobie kolejnych klientów. Po nowych modelach coraz wyraźniej widać, że ich zadaniem jest przemawiać nie tylko do kieszeni, ale i do emocji. Kolejne Kie i Hyundaie mają coraz bardziej wyrazistą i charakterystyczną dla marki stylistykę, stosuje się w nich materiały coraz wyższej jakości i coraz nowocześniejszą technikę.

Dowodem nowy Hyundai klasy średniej - model i40, który swoją premierę będzie miał podczas Salonu Genewskiego w marcu bieżącego roku. Jako pierwsza w sprzedaży w Polsce pojawi się w czerwcu wersja kombi tego modelu, hatchback dołączy najprawdopodobniej w październiku. I40cw to sposób Hyundaia na zaistnienie w klasie średniej, w której w Europie dominują właśnie auta typu kombi. Żeby nowy model stał się atrakcyjny także jako auto firmowe, zostanie wyposażony w nowe silniki Diesla, do których będzie dostępna również sześciostopniowa automatyczna skrzynia biegów.

Diesla o pojemności 1,7 l z wtryskiem common- rail będzie można wybrać w wersji o mocy 115 lub 136 KM, trwają prace nad podwójnie doładowaną odmianą o mocy co najmniej 160 KM. Systemy start/stop to dzisiaj w Hyundaiu żadna nowość, można więc liczyć, że zużycie paliwa wyniesie około 5 l/100 km. Pod maską i40 będą też montowane czterocylindrowe silniki benzynowe - 1.6 GDI z bezpośrednim wtryskiem (140 KM) oraz 2.0 (170 KM) ze zmiennym wzniosem zaworów.

Ostro w górę
Grubo ponad pięć milionów samochodów wyprodukowanych w 2010 roku świadczy, że kryzys nie dotknął fi rmy Hyundai-Kia Automotive Group. Już w 2010 r. koreański koncern zajmował czwarte miejsce w gronie największych producentów samochodów na świecie - za Toyotą, VW i GM, ale przed Fordem. Bilans tegoroczny wypadnie zapewne równie optymistycznie. W koreańskim duecie prym wiedzie Hyundai. W Polsce kolejność jest odwrotna - Kia sprzedała 14 822 auta, Hyundai 13 277 (do końca listopada 2010 r.), obydwie marki zajmują 8. i 9. miejsce na rynku. Największym wzięciem w polskiej ofercie Kii cieszy się Cee'd (38,8% całej sprzedaży), po nim Venga (26%). Na liście bestsellerów Hyundaia pierwszy jest i30 (47,3%) przed i20 (20,5%). Sprzedaż Hyundaia w Polsce wzrosła w porównaniu z 2009 r. o ponad 16%, a Kii o 11,5%.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 42 600 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Hyundai | Kia

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij