auto motor i sport poleca:

Nowy Ford Kuga i Toyota RAV4 kontra Kia Sportage: różne charaktery

Poleć ten artykuł:

Chociaż są autami tego samego gatunku, mocno się między sobą różnią. Cztery koła, silnik, dach i lusterka mają niby rozmieszczone tak samo, jednak charakter to zupełnie inna sprawa.

Zobacz całą galerię

Poza aktualnie panującą królową modą, można wyliczyć szereg powodów, dla których publika tak masowo przesiada się z kompaktów i aut klasy średniej do SUV-ów. Są one tak samo albo bardziej praktyczne, mają porównywalne osiągi, dostęp do wnętrza jest wygodniejszy, na asfalcie zachowują się jak auta osobowe, dają większe poczucie swobody, a także większe poczucie bezpieczeństwa wynikające z tego, że „widzę więcej”. Wreszcie, wyglądają lepiej niż kiedykolwiek.

Nadwozia - dojrzałe i wyraziste

Jednym z pierwszych modeli wśród SUV-ów, który na poważnie zaskoczył stylizacją nadwozia jest Kia Sportage. Wyrazista, odważna, pełna (być może miejscami zbyt pełna, ale tak to działa) detali stylizacja Kii zwraca uwagę i pozwala wyróżnić się w tłumie szaro-grafitowych sedanów, hatchbacków i kombi. Nowoczesny wygląd Sportage’a obiecuje dobre samopoczucie za kierownicą.

Z kolei Toyota RAV4 to jeden z założycieli klasy kompaktowych SUV-ów. Najnowszy model jest stylizowany przez tę samą rękę, która narysowała linie Aurisa – ma wąskie reflektory i lampy, wysunięty do przodu emblemat Toyoty, wybrzuszone błotniki, sporo ostrych krawędzi i wąską tylną szybę. Od poprzedniego modelu różni się mocno – i mocno na plus już chociażby tym, że tylny zwis nadwozia jest wyraźnie dłuższy niż przedni. W chwili debiutu nigdy nie wiadomo tego na pewno, ale stawiamy dolary przeciwko orzeszkom ziemnym, że RAV4 prezentuje ten rodzaj stylizacji, który długo się nie zestarzeje.

Ford Kuga urósł i wygląda jak skrzyżowanie poprzedniej Kugi z nowym Focusem. Auto ma niezbyt długi przód, ogromną przednią szybę, wąskie, szeroko rozstawione oczy, a wloty powietrza w zderzaku, tak samo jak w Focusie, przypominają wlot powietrza w kasku Lorda Vadera. Linie przednich słupków biegną przez całą pokrywę silnika i kończą się przy osłonie chłodnicy, co daje bardzo „płynny” efekt, z kolei krawędzie na błotnikach podkreślają ich wybrzuszenia.

Trzy style kabin – zwyczajność w Kii, nowoczesność w Toyocie i Star Trek w Fordzie

Kuga to kolejny model Forda, który otrzymał deskę rozdzielczą w stylu Star Trek – wszędzie coś się dzieje. Górna część konsoli jest wyciągnięta ku kabinie, przełączniki są rozmieszczone w kształcie litery V, a każdy element ma kształt nieregularnego wielokąta, np. wyloty układu nawiewu i obwódki zegarów. Sama deska rozdzielcza jest zaskakująco niska, co w połączeniu z dużą i mocno pochyloną przednią szybą sprawia, że kierowca ma wrażenie jakby zasiadał za kółkiem vana. Jakość wykonania jest świetna, podobnie jak „odczuwalna” jakość tworzyw – wsiadasz i czujesz się jak w połowie drogi do klasy premium; to poczucie jest wiele warte, z pewnością przekona niejednego klienta właśnie do Forda.

Ford natomiast, pomimo upływu lat, wciąż nie może dojść do ładu z językiem polskim – spolszczenie menu komputera pokładowego Kugi jest, tego nie da się inaczej nazwać, po prostu żałosne, z kuriozalnymi skrótami i bardzo swobodnym podejściem do dużych i małych liter; w tej chwili jest chyba najgorsze na rynku.

Znacznie bardziej neutralny styl kabiny prezentuje Kia Sportage – klasyczny wygląd, zero udziwnień, po prostu praktycznie i funkcjonalnie. Deska rozdzielcza jest masywna, nie wpływa to jednak na osłabienie wrażenia przestronności. Świetnym detalem jest ukryty w lusterku wstecznym ekran, który po załączeniu wstecznego biegu pokazuje obraz z kamery cofania – można manewrować do tyłu używając tylko lusterek; i tym lepiej, bo widoczność przez tylną szybę jest kiepska. Typowo dla ostatnich modeli Kii, nawet na dolnym ramieniu kierownicy znajdują się przyciski (do obsługi telefonu).

Roman Popkiewicz
redaktor "auto motor i sport"

Naszym zdaniem:

Od opinii, że jest znakomity, po taką, że nadaje się „do ścinki drzewa w lesie” – RAV4 wywoływał mieszane uczucia. Prawie wszystkim za to podobała się jazda Fordem – autem o idealnie osobowych właściwościach jezdnych i komfortowym. Prawda nie leży tu pośrodku, są to bowiem modele o innym charakterze, tak jak inną naturę mają Mercedesy i BMW. Natura Toyoty wynika z wszechstronności RAV4 – tego typu auto albo lubisz, albo się z nim nie zadajesz.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 111 250 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Kuga | Kia | Sportage | Toyota | RAV4 | SUV | porównanie SUV-ów

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (9)

Pastuch, 12 czerwca 2014, 06:31

mój osobisty ranking w tej klasie aut, pomijając modele z segmentu premium, bo to trochę inna bajka: 1. Honda CR-V 2. Toyota RAV4 3. Mitsubishi Outlander 3. VW Tiguan 4. Ford Kuga 5. Koreańce Nissan X-Trail, Suzuki GV pozostawiam poza rankingiem, bo dla mnie, zwłaszcza Suzuki, zawsze były o te pół kroku dalej jeśli chodzi o właściwości terenowe

Kot.Tomka, 11 czerwca 2014, 11:01

Ostatnio miałem okazję jeździć rav4, zbieram różne informację na jego temat, bo przymierzam się do kupna tego samochodu i dobrze się prowadziło ten samochód, nie czułem, że jest 'leniwy', choć jestem przyzwyczajony do mniejszych samochodów

krzysiek29, 16 maja 2013, 08:01

Jeździłem każdym z nich i tylko Sportage była w wersji trochę słabszej   Jeśli bym mógł dostać to brałbym RAV-kę ale  jeśli miałbym zapłacić z własnej kieszeni to jednak z tej trójki pewnie Sportage. 

airmatic, 14 maja 2013, 20:17

I to słynne: Odlgł. d.wypr. :D

Samuraj, 14 maja 2013, 07:16

Wieży Hi Fi w Fordzie do dzisiaj nie mogę przetrawić. :P
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij