auto motor i sport poleca:

Octavia Combi, Roomster i Yeti – potyczki rodzinne

Poleć ten artykuł:

Sprawdzamy, który rodzaj auta - SUV, minivan czy kombi - jest najlepszym środkiem transportu dla rodziny, na przykładzie trzech Skód: Yeti, Roomstera i Octavii.

Skoda, Octavia, Combi, Roomster, Yeti Zobacz całą galerię

 

Podobna kwota (50-60 tys. zł) i takie same założenia - zmieścić 4-osobową rodzinę i jak najwięcej bagażu. Kiedyś było prościej. Do takich celów służyło nie najładniejsze, ale bardzo praktyczne i pełne zalet kanciaste kombi. Dziś sprawa nie jest oczywista. Po coś w końcu wymyślono vany z ich modułowym wnętrzem, które można umeblować na 1001 sposobów, albo SUV-y, których popularność właśnie wśród rodzin rośnie lawinowo.

Gdybyśmy chcieli załatwić sprawę czystą arytmetyką, z miejsca można założyć, że tym najwłaściwszym autem będzie Octavia kombi, która ma największy bagażnik. Jego pojemność wynosi 580 l, po złożeniu tylnej kanapy nawet 1620 l! Bagażnik Roomstera ma 480 l, więc tylko 100 l mniej niż w Octavii, ale prawie 100 l więcej niż w Yeti. Po złożeniu foteli drugiego rzędu Yeti i Roomster doganiają w pojedynku na litry Octavię. Na korzyść Roomstera i Yeti przemawia fakt, że tył nadwozia jest prostopadłościanem, więc bagażnik można prawie dwukrotnie powiększyć bez składania kanapy i układać torby po sam dach. Octavia ze swoją mocno pochyloną tylną szybą tego nie potrafi. Fotele drugiego rzędu w Roomsterze dają się przesuwać o 150 mm, można regulować kąt nachylenia oparcia, a same fotele złożyć lub całkowicie wyjąć. Taka koncepcja wnętrza, o nazwie VarioFlex, stwarza o wiele więcej możliwości aranżacji niż w klasycznym kombi. Po wyciągnięciu foteli z Roomstera mamy czeluść o wymiarach 1,6 x 1,04 x 1,11 m, co po przeliczeniu daje pojemność niemal 1,85 m3.

Pomysł na wnętrze Yeti jest identyczny jak w Roomsterze, tzn. fotele drugiego rzędu da się przesuwać, zmieniać kąt pochylenia oparcia, składać i wymontowywać. Długość bagażnika wynosi 150 cm, czyli o 10 cm mniej niż w Roomsterze. Dodatkowo napęd na cztery koła i koło zapasowe zmniejszają głębokość bagażnika Yeti o dobre 16,5 cm i jego pojemność z 405 l do zaledwie 300 l. Przy próbie włożenia wózka dziecięcego z tzw. gondolą okazuje się, że do Octavii mieści się on bez problemu i daje się zasunąć roletę, w Roomsterze także (do wysokości półki), a w Yeti trzeba wyjąć półkę, wózek zaś zasłania połowę tylnej szyby. Można ewentualnie zrezygnować z koła zapasowego zyskując na głębokości, ale SUV bez niego to jak żołnierz bez karabinu.

Jak to się dzieje, że Roomster skonstruowany na bazie Skody Fabii, krótszy aż o 35,6 cm od Octavii i tylko o 1 cm od Yeti, ma wystarczająco miejsca z tyłu i tak duży bagażnik? Tajemnica tkwi w największym spośród testowej trójki rozstawie osi. Niestety najkrótsze nadwozie sprawia, że gdzieś poczyniono oszczędności. Tym "gdzieś" jest miejsce za kierownicą. Wysokiemu kierowcy po kilkuset kilometrach jazdy Roomsterem zdrętwieje kolano lewej nogi, ponieważ pozycja za kierownicą w kucki nie sprzyja długim podróżom. Podobnie ma się rzecz w Yeti.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 63 960 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Skoda | Octavia | Combi | Roomster | Yeti | porównanie

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij