auto motor i sport poleca:

Oko za oko

Poleć ten artykuł:

Pudełkowaty kształt kontra wyzywająca sylwetka. Gigantyczny bagażnik kontra przestronne wnętrze. Skoda Roomster kontra Ford Focus. Absurd? Niekoniecznie.

Ford Focus Platinum X i Skoda Roomster Style Zobacz całą galerię

Na pierwszy rzut oka dobór samochodów do tego testu wydaje się podejrzany. Ale tylko na pierwszy rzut oka. Wystarczy porównać wymiary obydwu aut, wyposażenie i ceny, aby szybko zrozumieć, że Roomster i Focus konkurują ze sobą, choć nie od razu przychodzi nam to do głowy.

Przy niemal identycznym rozstawie osi, na długość brakuje Skodzie do Forda 14 cm. Pod względem przestronności wnętrza między osiami owe 14 cm w ogóle nie ma znaczenia. Odległość fotela od kierownicy w Roomsterze i Focusie jest niemal identyczna, co znaczy, że wygodnie można usiąść za kierownicą obu aut. Same fotele też nie różnią się zbyt mocno pod względem komfortu czy bocznego podparcia. Obydwa są wystarczająco obszerne, aby podróżowało się w nich wygodnie nawet na długich trasach. Tylko dlatego, że fotele Focusa mają minimalnie dłuższe siedziska, dzięki czemu zapewniają nieco lepsze podparcie dla ud, Ford zdobywa o dwa punkty więcej.

14 cm mniej na długość nie boli w Roomsterze tak, jak 16 cm, mniej na szerokość. Znacznie mniejsza szerokość Skody w porównaniu z Fordem czkawką odbija się zarówno na przestronności wnętrza, jak i na pakowności bagażnika, który teoretycznie góruje nad przedziałem bagażowym Focusa aż o 65 l. Chociaż na wysokość obydwa mieszczą, na przykład, po dwie standardowe skrzynki, o tyle w rzędzie można ich ustawić w Fordzie trzy, a w Skodzie - tylko dwie. Oczywiście, do wysokości półki. Bez niej Roomster rozkłada już Focusa na łopatki. Po złożeniu jeszcze fotela bądź dwóch, Roomsterem można przewieźć biurko czy pralkę.

W kabinie Skody małą szerokość odczuwa się szczególnie z tyłu na wysokości ramion. Trzy osoby podróżują tam w dużym ścisku, mimo że do dyspozycji mają osobne fotele a nie jedną kanapę, jak w Focusie, w którym na środku też nie siedzi się idealnie. Za wymiary i przestronność wnętrza Ford zdobywa 3 punkty więcej niż Skoda. Za to Roomster wygrywa pojemnością bagażnika. Zwłaszcza tą po złożeniu tylnych foteli, która wynosi aż 1780 l (w Focusie - 1247 l) oraz funkcjonalnością i zagospodarowaniem wnętrza - sprytniejszym w ogóle, ale w szczegółach nie zawsze lepszym: dwa zamykane schowki przed pasażerem w Skodzie mieszczą znacznie mniej niż jeden w Fordzie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 151 790 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Focus | Skoda | Roomster | 1.6 | Platinum | Style | test | porównianie

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij