auto motor i sport poleca:

Opel Astra - Gra wstępna

Poleć ten artykuł:

Opel Astra będzie miał premierę dopiero w marcu. My już teraz mogliśmy się przekonać, co potrafi to nowe kompaktowe auto. W gronie europejskich dziennikarzy, zaproszonych na pierwsze jazdy testowe, znalazł się przedstawiciel zaprzyjaźnionego z nami węgierskiego pisma "auto magazin".

Opel Astra Zobacz całą galerię

Szczególne okazje wymagają szczególnej oprawy. Nie inaczej było w wypadku przedpremierowych jazd testowych nową Astrą. Arctic Driving Center w pobliżu fińskiej miejscowości Rovaniemi - ośrodek położony niemal dokładnie na kole podbiegunowym, wyposażony w różnorodne trasy i odcinki testowe - to idealne miejsce, by nowa Astra mogła zaprezentować swoje możliwości (kilka dni wcześniej "śmigało" po tych drogach Porsche Cayenne, o czym piszemy na stronie 30.).

Na jazdy nie musieliśmy na szczęście długo czekać. Po krótkim wprowadzeniu teoretycznym - trwającym około pół godziny - można było od razu przejść do praktyki. Czyli usiąść za kierownicą Astry. Możliwość regulowania pozycji kierowcy od razu nam się spodobała. Wysokość fotela można ustawiać najprostszym sposobem - przy pomocy dźwigni umieszczonej z boku. Natomiast druga dźwignia, znajdująca się z przodu u dołu fotela, pozwala na ustawianie kąta nachylenia siedziska. Kolumna kierownicy także ma podwójną regulację - na wysokość i na głębokość - więc można ją bardzo dokładnie ustawić. Nie mieliśmy jednak zbyt wiele czasu, by wnikać w szczegóły - pierwsze próby rozpoczęły się zaraz po zajęciu miejsc w samochodach. Ledwie zdążyliśmy odnotować, że siedzimy w Astrze 1.8, której silnik przejęto, bez większych zmian, z poprzedniej generacji tego modelu.

Na początek przyszło nam pokonywać krętą, pokrytą śniegiem trasę, gdzie pole do popisu miały wszelkie elektroniczne systemy wspomagające. Pierwszy podjazd także okazał się bezproblemowy - połączenie dynamicznego silnika, ESP korygującego tor jazdy oraz specjalnych "lodowych" opon okazało się jak najbardziej odpowiednie na te warunki.

Po kilku kilometrach z zadowoleniem skonstatowaliśmy, że elementy obsługi są znacznie przyjemniejsze w użyciu niż u poprzednika. Biegi dają się włączać bardzo lekko i precyzyjnie, zdecydowanie wskakując na swoje miejsce. Układ kierowniczy okazał się precyzyjny i łatwy do wyczucia, co zapewniło łatwość prowadzenia nawet na najostrzejszych zakrętach. Hamulce także nie dały powodów do narzekań. Wprawdzie skuteczność hamowania na śniegu była trudna do oszacowania, ale dozowanie siły nacisku na pedał hamulca nie stwarzało problemów. Skuteczność układu hamulcowego musi być dobra, skoro i na śniegu, i na lodzie - oczywiście dzięki elektronice i odpowiednim oponom - uzyskiwaliśmy takie wyniki opóźnień, jak byśmy jechali po mokrym asfalcie.

Podczas następnej jazdy trasa się nie zmieniła, zgoła odmienne były natomiast okoliczności - gdyż teraz jechaliśmy w trybie "sport". Po wciśnięciu tak właśnie opisanego włącznika, w samochodzie wiele się zmienia: układ kierowniczy szybciej reaguje na polecenia, silnik chętniej "wkręca się" na obroty a regulowane amortyzatory stają się sztywniejsze. Gdyby nasz samochód był wyposażony w zautomatyzowaną skrzynię biegów, również i ona działałaby inaczej w trybie sportowym.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 84 800 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Opel | Astra | hatchback | raport | test

Oceń artykuł:

3,70

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij