Polityka prywatności - poznaj szczegóły » [ X ]
PODZIEL SIĘOCEŃ
1.8
BP BP

Opel Astra Sports Tourer LPG: Na oparach

Astra 1.4 Turbo z fabryczną instalacją gazu LPG jest jak samonapełniająca się skarbonka – im więcej jeździsz, tym więcej oszczędzasz pieniędzy.

Gazowa Astra z silnikiem 1.4 Turbo o mocy 140 KM z zewnątrz nie wyróżnia się niczym, co zdradzałoby możliwość podwójnego zasilania w paliwo. Dopiero rzut oka pod maskę pozwala dostrzec typowe dla instalacji gazowych elementy, takie jak listwa z wtryskiwaczami, reduktor czy „pajęczyna” dodatkowych rurek i kabli. W bagażniku, w miejscu koła zapasowego, jest zamontowana 47-litrowa butla na gaz, w której (w zależności od ciśnienia atmosferycznego) mieści się ok. 37 l gazu.

Na konsoli środkowej umieszczono przycisk z napisem „LPG”, który świecąc informuje, że do cylindrów tłoczony jest gaz. Silnik zawsze uruchamiany jest na benzynie, na gaz przełącza się dopiero wtedy, gdy płyn chłodniczy osiągnie temperaturę 62 st. C. Jeśli więc pokonujesz wyłącznie krótkie odcinki, Astra LPG nie jest dla Ciebie.

Przejście z jednego rodzaju paliwa na drugi odbywa się niewyczuwalnie dla kierowcy, ponieważ gaz podawany jest sekwencyjnie, zgodnie z cyklami zapłonów w silniku. Wtryskiwacz gazu włącza się na 2-3 ms wcześniej niż wyłącza wtryskiwacz benzyny.

Ponieważ wartość opałowa gazu jest niższa niż wartość opałowa benzyny, osiągi (głównie elastyczność) są nieco gorsze, a zużycie gazu wyższe od zużycia benzyny średnio o 2 l/100 km (wg producenta). Nie zmienia to faktu, że 6,4 tys. zł różnicy w cenie między zwykłą Astrą a Astrą LPG może się zwrócić po przejechaniu 55 tys. km. Łączny zasięg na gazie i benzynie wynosi ok. 1300 km. To więcej niż w aucie z dieslem.

Dobrze wiedzieć

Michał Hutyra redaktor „auto motor i sport”

Przeglądy w Astrze LPG (mimo iż jest fabrycznie nowa) należy wykonywać co roku. To jedyna uciążliwość wynikająca z eksploatacji auta na gazie.

to polubisz - tankowanie
Autogaz kosztuje połowę tego co litr benzyny bezołowiowej 95. Pełne tankowanie zbiornika gazu kosztuje ok. 100 zł.

tego nie - brak komputera
Na wyświetlaczu między zegarami nie pojawia się ani informacja o średnim zużyciu paliwa, ani o zasięgu.

Michał Hutyra

amis

zobacz galerię

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 69 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
 

Wypełnij to pole:

 • avatar
  zgłoś
  Niższa wartość opałowa gazu to poniekąd prawda, ale pod pewnymi warunkami, więc dla uściślenia: w jednostce masy (co jest kryterium bardziej obiektywnym) gaz zawiera więcej energii niż benzyna, w jednostce objętości (a tak się właśnie rozlicza paliwa kupowane na stacjach) rzeczywiście mniej. Wynika to nie z niższej kaloryczności LPG jako takiej, ale z właściwości fizykochemicznych gazu, który w tych samych warunkach temparatury i ciśnienia zajmuje więcej miejsca niż benzyna. Gdyby chcieć do cylindra wtłoczyć taką samą masę LPG jak benzyny, nie starczyłoby już miejsca na powietrze (mieszanka byłaby za bogata), więc konieczny jest pewien kompromis pod względem osiąganej mocy.

  Robert Markowski, 2014-07-21 09:30:03
 • avatar
  zgłoś
  Ten brak informacji o zasięgu i zużyciu paliwa to jakiś żart? Czy jest to wyświetlane gdzieś indziej?

  Samuraj, 2014-02-11 20:45:28
 • avatar
  zgłoś
  Astra 1.4 Turbo z fabryczną instalacją gazu LPG jest jak samonapełniająca się skarbonka – im więcej jeździsz, tym więcej oszczędzasz pieniędzy.Zobacz artykuł
  auto motor i sport, 2014-02-11 18:52:03
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij