auto motor i sport poleca:

Opel Meriva – drzwi do sukcesu

Poleć ten artykuł:

W 2003 roku Opel Meriva zapoczątkował modę na małe MPV, czyli samochody wielozadaniowe, które potrafią bardzo dużo. Nowa Meriva potrafi więcej i wszystko robi lepiej niż poprzedniczka.

Opel, Meriva Zobacz całą galerię

Od chwili debiutu Opel Meriva nieprzerwanie zajmuje pozycję lidera na europejskiej liście najchętniej kupowanych małych vanów. W ciągu siedmiu lat znalazł ponad milion nabywców, wypracował 27-procentowy udział w rynku i ma ambicję kontynuować te sukcesy oferując model drugiej generacji. Aby było to możliwe na coraz bardziej wymagającym rynku i w czasach trudnych dla producentów aut, nowa Meriva potrzebowała znacznie więcej niż tylko większych rozmiarów i świeżego designu, wpisującego się w nową linię stylizacyjną Opla. Potrzebowała czegoś przynajmniej tak wyjątkowego, jak składana na płasko w bagażniku tylna kanapa, dzielona i z niezależnie przesuwanymi częściami. Nowość w 2003 roku, ale teraz wyposażenie obowiązkowe niemal wszystkich aut, a już w szczególności - wielozadaniowych.

Nad tym, co mogłoby być wyróżnikiem Merivy drugiej generacji zastanawiano się już na początku 2005 r. Wybór padł na system otwierania drzwi. W naturalny sposób próbowano przeszczepić rozwiązanie z dużych vanów, czyli drugie przesuwane drzwi z boku. System sprawdzony, ale dotychczas nie oferowany w małych vanach, w Merivie miałby walor nowości. Po rozpracowaniu pomysłu na części pierwsze okazało się, że drzwi przesuwane ważą znacznie więcej niż tradycyjne oraz wymagają zewnętrznej prowadnicy i płaskiego dachu. Takie rozwiązanie oprotestowali zarówno inżynierowie, bo nie sprzyja poprawie osiągów oraz obniżeniu zużycia paliwa i emisji szkodliwych substancji, jak i styliści, a także spece od aerodynamiki. Pomysł upadł.

 W 2003 roku Opel Meriva zapoczątkował modę na małe MPV, czyli samochody wielozadaniowe, które potrafią bardzo dużo. Nowa Meriva potrafi więcej i wszystko robi lepiej niż poprzedniczka.

Drugie rozwiązanie, z tylnymi drzwiami otwieranymi "pod wiatr", chociaż występujące w motoryzacyjnej "przyrodzie", wydawało się archaiczne (tak otwierały się drzwi w dyliżansach!) i zbyt skomplikowane. Krok po kroku rozbierano ten pomysł na atomy, a gdy okazało się, że nie jest od rzeczy, na próbę wcielono go w życie w nadwoziu Merivy numer 1, które posłużyło Oplowi do badań, ale nigdy nie wyszło poza stadium prototypu. Gdyby takie rozwiązanie było całkiem do niczego, nie zastosowałby go... Rolls-Royce w aktualnym modelu Phantom. Opel jak Rolls-Royce, Meriva jak Phantom - już tylko z powodu takich analogii rozwiązanie z tylnymi drzwiami, otwieranymi przeciwnie do kierunku jazdy, ma swoje zalety

 

OPEL MERIVA 1.4 TURBO

OPEL MERIVA 1.4 TURBO
KonkurenciCitroën C4 Picasso, Renault Scénic
Silnikbenzynowy, R4, 1.4 turbo
Moc/przy obrotach120 KM/4800–6000 obr/min
0–100 km/h11,5 s
Prędkość maksymalna188 km/h
Zużycie paliwa6,1 l/100 km
Emisja CO2143 g/km
Silnikpoj. 1364 cm3, 175 Nm przy 1750–4800 obr/min, skrzynia biegów 5M, napęd na przednie koła.
Nadwozie5-drzwiowy, 5-miejscowy van, dł. x szer. x wys. 4288 x 1812 x 1615 mm, rozstaw osi 2644 mm, masa własna od 1360 kg, poj. bagażnika 400/1500 l.

W praktyce, ma ich znacznie więcej. W Merivie tylne drzwi otwierają się tak samo szeroko jak przednie (prawie pod kątem prostym), co jest niespotykane w samochodach z drzwiami otwieranymi w tradycyjny sposób. Po otwarciu przednich i tylnych drzwi z jednej strony, powstaje wydzielona strefa, która pozwala kontrolować poczynania najmłodszych. Gdy tylne drzwi otworzy się maksymalnie, do tyłu wsiada się bardzo wygodnie - wystarczy złapać za solidną rączkę, umieszczoną w kabinie na środkowym słupku i przesunąć się po łuku do wnętrza. Wykonałem takie ćwiczenie kilka razy, bo nie mogłem uwierzyć, że na tylną kanapę da się wsiadać tak bezproblemowo. Z wysiadaniem jest podobnie. Ułatwiony dostęp na tylną kanapę docenia się jeszcze bardziej, gdy drzwi - na przykład na parkingu lub w garażu - można uchylić jedynie na niewielką odległość. Umieszczenie na tylnej kanapie fotelika czy włożenie dziecka do fotelika przez drzwi otwarte "pod wiatr" i pod kątem aż 84O jest nieporównywalnie wygodniejsze i znacznie mniej obciąża kręgosłup i stawy niż przy drzwiach otwieranych tradycyjnie, które w większości samochodów uchylają się pod kątem jedynie 67 stopni.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 55 800 PLN
Dostępne nadwozia: van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Opel | Meriva

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij