auto motor i sport poleca:

Passat, Mondeo, Vectra i Avensis - Wedle wzorca

Poleć ten artykuł:

Większy, ładniejszy, nowocześniejszy - takie cechy wnosi nowy VW Passat do grupy mieszczańskich limuzyn. W szranki z nim stają Ford Mondeo, Opel Vectra i Toyota Avensis - z dwulitrowymi silnikami benzynowymi.

Test porównawczy VW Passata, Forda Mondeo, Opela Vectry i Toyoty Avensis Zobacz całą galerię

Już przy pierwszym kontakcie nowy Passat podkreśla, że zależy mu nie tylko na ogólnym wrażeniu. Jego kluczyk zmienił się w nowocześnie stylizowany nadajnik, bez metalowego sztyfcika. Nie doświadczymy też budzącego zaufanie zgrzytu zaciąganego hamulca ręcznego. Zastąpiło go ciche buczenie elektromechanicznego urządzenia postojowego, uruchamianego przyciśnięciem guzika.

W końcu trzeba się czymś odróżniać od konkurencji. Chociaż mieszczuchowate auta nie mają i tak łatwego życia, zmuszane do ciągłego stawiania czoła nowomodnym krzyżówkom, to w tym towarzystwie stosowniejsze są raczej drobne kroki niż radykalne skoki.

Stąd nowy Passat, mimo wzrostu długości do pokaźnych 4,77 m, dość dokładnie wpasowuje się w ustalony wzorzec limuzyny średniej klasy. Nawet jeśli jego 565-litrowy bagażnik zdaje się należeć do klasy wyższej, deklasując kufry Forda Mondeo i Opla Vectry (po 500 litrów), jak również Toyoty Avensis (520 litrów).

Każdy z konkurentów jest jednak dobrze przystosowany do przewozu większych przedmiotów. Zarówno okienka w oparciu, jak i asymetrycznie dzielone tylne kanapy są w standardzie i pozwalają na niemal tak dużą swobodę w lokowaniu bagażu, jak stylowe kombi. W razie potrzeby w samochodach tych da się zmieścić nawet po dwa rowery. Passat wyróżnia się widowiskowym otwieraniem pokrywy bagażnika przyciskiem w kluczyku, ale jej domykanie wymaga sporej krzepy.

Nie musimy za to nadużywać siły prowadząc Passata - długi VW daje się dyrygować bez trudu, w czym spora zasługa elektromechanicznego wspomagania układu kierowniczego. Przy małych prędkościach pracuje ono dość lekko, ale wraz ze wzrostem tempa układ kierowniczy przyjemnie się usztywnia. Mimo wszystko, można by sobie życzyć bardziej precyzyjnych reakcji oraz lepszego poczucia kontaktu z nawierzchnią. Takiego, jakim służy układ kierowniczy Forda Mondeo.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 114 390 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-4, kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volkswagen | Passat | Ford | Mondeo | Opel | Vectra | Toyota | Avensis | test porównawczy | test

Oceń artykuł:

2,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij