auto motor i sport poleca:

Peugeot 206 RC – Zupa z gwoździa

Poleć ten artykuł:

Motoryzacja zmierza w kierunku macdonaldyzacji. Na całym świecie auta wyglądają i smakują prawie tak samo. Ale nie wszystkim odpowiadają tylko jednakowe frytki. Peugeot 206 RC jest przykładem potrawy dla smakoszy.

Peugeot 206 Zobacz całą galerię

Pomysł, by być tylko pięknym i młodym, a jeździć tylko Porsche i Ferrari - jest po prostu świetny. Tak jak jedzenie tylko pulardy na szkarłatno, przepiórek pod beszamelem i filetów z frykanda. Trudności pojawiają się przy realizacji. Ekonomiczne.

Jeśli więc zgodzimy się, że każdy ma marzenia, a nie każdy pieniądze - to widać ogromny obszar dla dań i produktów lepszych od masowej szarzyzny, a tańszych od elitarnie snobistycznych. Motoryzacja jest tu przykładem idealnym. Miliony odbiorców aut chciałoby zasmakować czegoś przyprawionego inaczej. Peugeot, twórca genialnie sprzedającego się, pięknego, ale popularnego modelu 206 proponuje eliksir, który pozwala przemienić to auto w małego księcia z bajki.

Dlaczego wszystkich aut się tak nie przyrządza? Bo to kosztuje, a masowy klient ma mniej wysublimowany smak. Zwykłe auto ma jak najwygodniej przewozić pasażerów, a nawet dać im się zdrzemnąć, ma tuszować niedoróbki drogowców, ma być zawieszeniowo "soft" - czyli miękkie, łagodne, misiowate. Cierpi na tym precyzja szybkiej jazdy w zakrętach, ale takie auto nie jest do ścigania się. Żeby natomiast do takiej jazdy bardziej się nadawało, trzeba poprosić kucharza o zupełnie inny zestaw przypraw, by wydawało się, że jemy nie kaszankę, ale kaczkę w pomarańczach.

W stosunku do porównywanej wersji (1.4), w Peugeocie 206 RC fabryczni kucharze proponują przepis następujący: znacznie twardsze sprężyny w zawieszeniu i grubsze stabilizatory przechyłu, co pozwala odkryć zupełnie nowy smak jazdy po zakrętach. Auto w porównaniu ze zwykłą "206" trzyma się drogi rewelacyjnie, choć na kocich łbach, koleinach i różnych "pralkach" jest mu ciężko. I pasażerom też. Do tego sportowe, lekkie alufelgi, ogromne, aż "17" (normalnie "13" lub "14") i bardzo sportowe "obuwie" Pirelli 205/40 R17. Pozwala to nie tylko na szybszą jazdę, ale i na użycie przy takiej jeździe niezbędnych, większych i wydajniejszych hamulców. Nie wszyscy mają może świadomość, że w zwykłych samochodach walczy się o hamulce jak... najmniejsze (!), bo każdy gram ich wagi (tzw. masa nieresorowana) bardzo obniża komfort jazdy.

Podobne zadanie ma fabryczny kucharz przy przyrządzaniu dania głównego, a więc silnika. Otóż silnik "zwykły" w ocenie konsumentów ma przede wszystkim mało palić i być tak elastyczny, by z lenistwa jak najrzadziej zmieniać biegi. Ale frajdy i subtelnych smaków nie czuje się wtedy żadnych. By je poczuć, potrzeba ostrzejszych przypraw. RC ma dwulitrowy, szesnastozaworowy motor przyprawiony pikantnie aż do wartości 177 KM przy 7000 obr/min (grubo ponad dwa razy lepiej od 75 KM w wersji 1.4 i "samo gęste", bo 88 KM z litra) i 202 Nm przy 4750 obr/min, z niezłymi dodatkami: dwa wałki ze zmiennymi fazami rozrządu i aluminiowy blok. Ciekawym daniem jest skrzynia biegów - by ją "zagęścić" i dać przyjemność z częstego w niej mieszania, nie dołożono szóstego biegu, ale "poprzesuwano w gór ę" (jedynka aż do 66 km/h!), co dało zupełnie smakowity efekt. Zestaw silnik-skrzynia udał się nieźle, smakuje "harmonijnie" i pozwala na podróżowanie tym niewielkim autkiem z prędkością 220 km/h.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 41 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Peugeot | 206 | hatchback | porównanie | test

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij