auto motor i sport poleca:

Peugeot 208 1.2 VTI 82 KM Allure - do startu gotowi

Poleć ten artykuł:

Z drżącym trzykomorowym sercem pod maską, pachnący nowością Peugeot 208 stanął na pierwszym rozdrożu długodystansowego testu. Na razie się poznajemy. Miejskie autko zwraca uwagę stylizacją i poziomem dopracowania wnętrza. Najbogatsza wersja wyposażenia, Allure, jest napakowana dodatkami.

Peugeot 208 1.2 VTI 82 KM Allure Zobacz całą galerię

Peugeot 208 to rynkowa nowość. Kiedy zacznie się pojawiać na ulicach, nie pozostanie niezauważony. Duży wpływ na to ma uroda nadwozia tego malucha, w najlepszym francuskim stylu cukierkowa. Złośliwi powiedzą, że ilość chromów i ozdobników, zwłaszcza w wypadku najbogatszej wersji (Allure), przekroczyła pewną granicę. Jednak czegokolwiek by nie zarzucać Peugeotowi, nie zmieni to faktu, że od wielu lat jest on w posiadaniu skutecznego przepisu na to, jak stylizować i dobrze sprzedać małe miejskie auto. Potwierdza to liczba ponad 15 milionów egzemplarzy poprzedników modelu 208, których spotkasz na ulicach nie tylko Europy. Za oryginalnością nadwozia nadąża wnętrze „208". Najbardziej rzuca się w oczy kierownica – gruba i tak mała, że aż chce się zmierzyć jej średnicę. Ponieważ nie jest okrągła, lecz eliptyczna, w pionie mierzy 32, w poziomie zaś 34 cm. Kierownice standardowego rozmiaru są 3–4 cm większe. Tę w Peugeocie 208 zmniejszono po to, aby dobrze widać było zegary. Widać je świetnie, ale nie przez kierownicę, a nad nią. Ich wysokie umiejscowienie ma jeden cel – sprawić, byś jak najczęściej spoglądał na drogę. Koncentrację na drodze ma też ułatwiać umieszczony w centralnym miejscu deski rozdzielczej dotykowy ekran o przekątnej aż 7 cali. Poruszanie się po menu, dzięki polskiemu językowi, jest proste i intuicyjne, a bogactwo funkcji (komputer pokładowy, multimedia, nawigacja, a nawet przeglądarka zdjęć), choć z jednej strony sprawia, że dość często się nimi bawisz, jest łatwe do ogarnięcia. Taka zabawa nie każdemu jednak będzie dana – w wersji podstawowej Access ten multimedialny kombajn nie występuje, zaś w droższych – Active oraz Allure – wymaga dopłaty, odpowiednio, 3400 albo 1900 zł. Nie jest to mało i decyzja czy wyposażyć swoją „208" w to urządzenie jest bardzo indywidualna. Jako dodatek, systemowi multimedialnemu towarzyszą dwa wejścia USB umieszczone na dole konsoli – bardzo praktyczny dodatek. Fotele wersji Allure aż zachęcają, by na nich usiąść. Są nieźle wyprofilowane i nieźle trzymają ciało w zakrętach. Widoczność do przodu jest bardzo przyzwoita, gorzej z widokiem do tyłu – tu mocno dają się we znaki mała tylna szyba i dosyć szerokie tylne słupki. Ułatwiające parkowanie czujniki są niestety w standardowym wyposażeniu tylko najbogatszej wersji.

Zamawiając „208” zwróć uwagę, by miała opony o wyższym profilu

Nasza „208" została wyposażona w nowy 3-cylindrowy silnik o pojemności 1,2 l i mocy 82 KM. Na tym samym poziomie znajduje się w cenniku mocniejsza o 13 KM wersja z czterocylindrowym silnikiem 1.4. Po kilkuset kilometrach spędzonych za kierownicą „208" ta cennikowa logika staje się jasna – trzycylindrowy silnik pracuje co prawda dosyć surowo, a reakcje na gaz ma niespieszne, za to zużycie paliwa jest o dobry litr na każde 100 km niższe niż w wypadku wersji z jednostką 1.4. Silnik 1.2 dobrze czuje się w średnim i górnym zakresie obrotów i – typowo dla trzycylindrowych silników – szybko nabiera obrotów. Trzeba się natomiast przyzwyczaić, że jest stosunkowo głośny. Zaprzyjaźniasz się z nim w miarę upływu kilometrów.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 41 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Peugeot | 208 | 1.2 VTI | 82 KM | Allure | cena | test

Oceń artykuł:

3,20

Skomentuj (2)

airmatic, 2 listopada 2013, 19:18

Raz go obili, potem pomalowali :D

balc3r, 2 listopada 2013, 09:17

Minął rok, ile kilometrów pokonane i jak wrażenia ?
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij