auto motor i sport poleca:

Peugeot 208: Twarda sztuka - meta

Poleć ten artykuł:

Nie jest wykluczone, że nasz Peugeot 208 ma największy przebieg w Polsce – w 7 miesięcy przejechaliśmy nim 50 000 km. Auto doznało tylko jednej mechanicznej usterki i wygląda jak nowe.  

Test długodystansowy Peugeot 208 Zobacz całą galerię

Peugeot 208 ma ładnie stylizowane nadwozie i dopasowane do niego wnętrze. W kabinie zastosowano twarde plastiki, jednak świetnie wyglądające. Jest nawet czerń fortepianowa, rzadko stosowana w maluchach. Nic dziwnego, że – po 7 miesiącach od rozpoczęcia sprzedaży – przechodnie wciąż oglądają się za „208”.

Atutem wnętrza jest spora jak na miniauto przestrzeń i wygodne fotele, na których tak samo dobrze czujesz się przez 15 minut, jak po 10 godzinach jazdy. A nie jest to oczywiste nawet w droższych autach. Choć trzeba przyznać, że testowa wersja Allure z dodatkowym wyposażeniem tania nie była (66 300 zł).

Liczne ekstrasy bez wątpienia uprzyjemniały nam życie. Najbardziej chwaliliśmy dwustrefową automatyczną klimatyzację, która świetnie podgrzewała i chłodziła kabinę oraz pokładowego iPada. Nawigację, multimedia i obsługę komputera uproszczono maksymalnie. Sprzęt obsługuje się dotykowym ekranem z polskim menu. Uznanie należy się systemowi audio JBL, z którego muzyki słucha się tak dobrze jak koncertu na żywo. Po złożeniu oparć tylnej kanapy przestrzeń bagażowa Peugeota 208 rośnie na tyle, że wykorzystaliśmy auto jako żywą reklamę Ikei. Gdyby jeszcze panoramiczny dach był otwierany, zabralibyśmy na raz umeblowanie całej sypialni!

Bardzo przydawał się tempomat z ogranicznikiem prędkości. Pierwszy pozwalał „odprężyć” prawą nogę na autostradach, drugi dbał, by nie przychodziły do nas zdjęcia z fotoradarów. Kontrowersje wzbudzał układ napędowy „208”. Dźwięk trzycylindrowego silniczka wraz ze wzrostem obrotów staje się coraz bardziej natarczywy, a dynamika okazuje się ledwie przeciętna.

Reakcja na gaz jest wyjątkowo kiepska. Za to podczas jazdy równym tempem silnik imponuje zużyciem paliwa niższym niż w niejednym dieslu; minimalne wyniosło 3,7 l/100 km, maksymalne, ustanowione przez autora podczas jazdy autostradą, to 10,1 l/100 km. Średni apetyt na paliwo (7,58 l/100 km) pokazuje, że testujący stale próbowali odnaleźć w silniku pokłady temperamentu. Szczerze mówiąc, liczyliśmy na niższe zużycie.

O mechanizmie zmiany przełożeń można powiedzieć, że biegi przełącza płynnie, choć moment „zapięcia” jest ledwie wyczuwalny. Problemów nastręczało włączenie wstecznego, który nie zawsze chciał wskoczyć. Czasem trzeba było puścić sprzęgło i wcisnąć pedał ponownie.

Mały Peugeot nieźle klei się do drogi i świetnie spisuje na równych nawierzchniach, ale na krótkich poprzecznych nierównościach zawieszenie pracuje głośno, z każdym kilometrem coraz głośniej. Dwukrotnie podczas przeglądów zlecaliśmy jego sprawdzenie, jednak ani serwis, ani końcowa kontrola rzeczoznawcy nie ujawniły usterek. Na domiar złego przy pełnym obciążeniu tylne zawieszenie miało tendencję do dobijania.

     
Pokładowy iPad jest na „piątkę” – maksymalnie upraszczał obsługę systemu komputerowo-audio-nawigacyjnego Coś dla mamy wożącej dzieci – jednym kliknięciem da się zablokować otwieranie tylnych drzwi od środka Mocno wyprofilowane fotele „208” zbierały pochwały – nieźle trzymają ciało i zapewniają wygodę, niezależnie od wzrostu kierowców

 

Już po 20 tys. km zauważyliśmy, że na prawych długich łukach odzywa się łożysko przedniego lewego koła. Charakterystyczne buczenie towarzyszyło nam do końca testu, bo serwis nie dopatrzył się usterki. Jeszcze później tylne prawe łożysko również zaczęło kapitulować. Przedwczesnej wymiany wymagały przednie tarcze hamulcowe. Powodem był kamień, który dostał się między zacisk i tarczę mechanicznie ją uszkadzając. Koszt operacji związanej z wymianą przednich hamulców zamknął się kwotą 950 zł.

Dwukrotnie stawiliśmy się na przeglądach – po 20 i 40 tys. km. Były drogie (646 i 637 zł), ale typowy użytkownik „208” musiałby się na nich pojawić raz na dwa lata, więc nie nadwerężyłyby nadto jego budżetu. Największą zaletą „208” jest solidność. Auto, przejeżdżając 50 000 km w 212 dni, nie zaliczyło żadnego nieplanowanego postoju z powodu awarii. Trzytygodniowy „urlop” w warsztacie Peugeot odbył na skutek niezachowania uwagi przez kierującego, czego następstwem były naprawy blacharsko-lakiernicze.

Samochód naprawiono w ramach polisy AC i wrócił do dawnej formy. Jedyną konsekwencją napraw był spadek wartości auta o, uwaga, 350 zł. Po zakończeniu testu werdykt rzeczoznawcy brzmiał: „Stan ogólny bardzo dobry”. Na standardowe pytanie, czy warto kupić Peugeota 208 odpowiadamy więc: warto!

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 41 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test długodystansowy | Peugeot 208

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij