auto motor i sport poleca:

Peugeot 308: Na zachętę! - meta

Poleć ten artykuł:

Jeszcze trochę czasu musi upłynąć, zanim Peugeot będzie mógł otwierać szampana. Ale po pokonaniu 50 tysięcy kilometrów modelem 308 wiemy jedno – może już chłodzić trunek!

Test długodystansowy: Peugeot 308 Zobacz całą galerię

Z nadwątloną reputacją ciężko żyć, a jeszcze ciężej ją odbudować. Peugeot, opracowując „308”, musiał się szczególnie mocno przyłożyć, by nękające poprzednika problemy odeszły wraz z nim do lamusa. Jeszcze przed początkiem naszego testu długodystansowego wiadomo było, że francuski kompakt pod wieloma względami jest jednym z lepszych przedstawicieli swojej klasy. Ma obszerną kabinę, oszczędne silniki i pewne właściwości jezdne. Jedyna niewiadoma dotyczy zaś jego niezawodności. A raczej dotyczyła, bo teraz już co nieco możemy o niej powiedzieć.

Długodystansową trasę nasza „308” pokonała w szalonym tempie i bez dnia odpoczynku. Test rozpoczął się w marcu 2009 r., gdy na liczniku widniała liczba 3749 km, a zakończył, gdy wskazywał on przebieg 54 334 km. W tym czasie do baku Peugeota nalaliśmy łącznie 3237 litrów oleju napędowego za kwotę 12 270 zł, dwukrotnie oddaliśmy go na przegląd (po 20 i 40 tys. km) i raz, własnoręcznie, wymieniliśmy przepaloną żarówkę.

Do mniej więcej 16 200 km nic się nie działo. Auto nie wydawało z siebie żadnych niepokojących dźwięków, pokonywało jedną trasę za drugą, zmieniało kierowców i ponownie ruszało w świat. Potem obraz niezawodnego nowoczesnego kompaktu nieco zmąciły wibracje tarcz hamulcowych, objawiające się drżeniem kierownicy przy hamowaniu z większych prędkości. Jako że taka usterka nie była specjalnie dokuczliwa, Peugeot 308 trafił do serwisu dopiero na przegląd po 20 000 km. Werdykt był następujący – przednie tarcze oraz komplet klocków hamulcowych nadają się do wymiany. O żadnej gwarancji serwis nie chciał słyszeć, stąd koszt części i robocizny został zapisany na nasze konto. Razem 1134,10 zł.

Wnętrze „308”, czyli przeciętna pozycja do jazdy, estetyczne wykończenie, dobra ergonomia i ogromna ilość miejsca na przednich fotelach Konsola środkowa – ładna, nieprzeładowana; obsługa nieskomplikowana. Bardzo wygodny panel do „zarządzania atmosferą” wewnątrz auta Wnęka przy fotelu to najlepsze miejsce do przechowywania drobnych, np. na opłatę za parking

 

Niestety, jak się później okazało, dolegliwość Peugeota nie ustała na długo, bowiem już 7 tys. km dalej jeden z kierowców testowych zaczął ponownie uskarżać się na wibrację tarcz hamulcowych. Oznaczało to jedno – że znów czekają nas wydatki. Sprawę załatwiliśmy na drugim przeglądzie, płacąc kolejne 1114,10 zł (tym razem policzono nam o całe 20 zł mniej za robociznę). Razem, nieprzewidziane naprawy obciążyły nasz budżet na 2273,20 zł, z czego 25 zł zapłaciliśmy jeszcze za przepaloną żarówkę. Pechowo, na kilka tysięcy kilometrów przed końcem testu, hamulce ponownie zaczęły nieśmiało o sobie przypominać! Całkowicie niepotrzebnie...

Podobnie jak każde auto w teście długodystansowym, Peugeota oddaliśmy pod koniec jazd do „przebadania” przez rzeczoznawcę. Kontrola wykazała brak nadmiernego zużycia układu kierowniczego i zawieszenia przedniej osi, natomiast „dość” powiedział prawy tylny amortyzator, z którego wyciekł płyn roboczy. Od przebiegu około 41 000 km z okolic tylnej osi zaczęły się wydobywać niepokojące stuki. Winowajca takiego stanu rzeczy jest jeden – dziurawe polskie drogi. Cieszy za to fakt, że nawet pod koniec testu żadne dodatkowe dźwięki nie atakowały uszu pasażerów z okolic przedniego zawieszenia, a we wnętrzu nie pojawiło się dodatkowe źródło hałasu. Skóra pokrywająca kierownicę była w bardzo dobrym stanie, tak samo jak tapicerka siedzeń, po plastikach wokół progów nie było widać nadmiernego zużycia. W kabinie dwie rzeczy zasługują na krytykę.

Pierwsza to drążek zmiany biegów, z którego odpadł „kapsel” z oznaczeniem przełożeń, natomiast druga – wygnieciona poduszka fotela kierowcy po stronie zewnętrznej (od drzwi).

Za to 1,6-litrowy turbodiesel naszego Peugeota z upływem kilometrów był jak wino – im starszy, tym lepszy. Sprawdzian z przyspieszeń i elastyczności wykazał niewielką poprawę. Na odwrót było z hamulcami. Tutaj zanotowaliśmy z kolei niewielką obniżkę formy. Równą kondycję prezentował silnik pod względem zapotrzebowania na paliwo. Najniższe zanotowane zużycie oleju napędowego wyniosło 4,7 l i miało miejsce w normalnym ruchu, na trasie z Wrocławia do Wielunia i z powrotem (około 300 km). Największe zaś – na niemieckiej autostradzie, przy częstej jeździe z prędkością bliską maksymalnej. Wtedy każde 100 km okupione było około 7,8-litrowym zużyciem paliwa. Średnio w czasie całego testu „trzystaósemka” spalała 6,4 l/100 km.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test długodystansowy | Peugeot 308 | 308

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij