auto motor i sport poleca:

Peugeot 308 na trasie 50 000 km - Asceta

Poleć ten artykuł:

Historia jednej przypadłości. Pierwsze 40 000 kilometrów upłynęło w bardzo szybkim tempie. I byłoby idealnie, gdyby Peugeota 308 nie dręczyła pewna dolegliwość.

Peugeot, 308 Zobacz całą galerię

 

Gdy w przypadku samochodu historia lubi się powtarzać, zazwyczaj nie świadczy to o niczym dobrym. I tak też jest z naszym długodystansowym Peugeotem 308, któremu po raz drugi przydarzyły się problemy z hamulcami. Pierwszy wpis o nieprawidłowym ich działaniu miał miejsce po przejechaniu 16 tys. km i brzmiał "bicie kierownicy przy hamowaniu". Tarcze hamulcowe oraz klocki wymieniono więc przy okazji przeglądu po 20 tys. km, co mocno uderzyło nas po kieszeni. Ich koszt wyniósł bowiem, odpowiednio, 632,51 zł i 351,59 zł, natomiast robociznę wyceniono na 150 złotych. Niestety, dolegliwość "308" nie ustąpiła na długo. Już 7 tys. km od wymiany, w karcie pojazdu wpisano "wibracje tarcz hamulcowych przy hamowaniu". Na początku były one stosunkowo niewielkie, jednak powiększały się niemal z każdym kolejnym kilometrem, coraz bardziej dokuczając - jak nie leczona dziura w zębie.

W serwisie Peugeota, przy okazji drugiego przeglądu (po 40 tys. km), historia zatoczyła koło. Ponownie zmuszeni zostaliśmy do oddania na złom dwóch przednich tarcz hamulcowych oraz wyrzucenia czterech klocków. Koszt tym razem był niższy, dokładnie o 20 zł, gdyż o tyle mniej zapłaciliśmy za robociznę. Niestety, także za drugim razem serwis Peugeota nie chciał dokonać wymiany w ramach gwarancji, uznając, że to wina złej eksploatacji samochodu. My natomiast jesteśmy zdania, że przyczyną naszych problemów może być po prostu nie najlepsza jakość materiału, z jakiego wykonano tarcze hamulcowe. Dziwne, że w żadnym z innych aut testowanych przez nas na długim dystansie podobne problemy po prostu nie występowały...

 

Ogromną zaletą Peugeota jest jego niewielkie zapotrzebowanie na paliwo. Co prawda, silnik naszego lwa to raczej stworzenie niezbyt groźne i niezbyt ostre, ale przez to też ascetyczne, gdy chodzi o konsumpcję oleju napędowego. Nie spiesząc się, podróżując często na najwyższym biegu, bez problemu można osiągnąć zużycie paliwa w trasie na poziomie 4,5-4,7 l/100 km. Nawet na 500-kilometrowym odcinku autostrady, jadąc z prędkością średnią 100 km/h, 1,6-litrowy turbodiesel "308" zużył jedyne 5,6 l/100 km. Z drugiej strony, przy ostrzejszej, rwanej, pełnej przyspieszeń i hamowań jeździe, niezależnie od tego jakby się starać, ciężko przekroczyć wynik 7,5 l/100 km. Mniej więcej tyle samo Peugeot potrzebuje w czasie poruszania się po zakorkowanych drogach dużej aglomeracji.

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Peugeot | 308 | test | długodystansowy

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij