auto motor i sport poleca:

Peugeot 5008 – minivan na Maksa

Poleć ten artykuł:

Peugeot 5008 Zobacz całą galerię

Ofensywy ciąg dalszy. Peugeot coraz śmielej poczyna sobie w segmentach, którym do tej pory jedynie się przyglądał. Po crossoverze 3008 przyszła kolej na pierwszego w historii firmy minivana. Czy model o numerku 5008 może czymś zaskoczyć?

Aż trudno uwierzyć, że po dwóch generacjach Renault Scénica czy Toyoty Verso (trzecie pokolenia tych modeli właśnie weszły do sprzedaży) Peugeot prezentuje dopiero pierwszego minivana. Tym bardziej że doświadczenia bratniego Citroëna z vanami są bardzo dobre. W przeciwnym razie nie miałby ich w ofercie aż czterech. Pierwszy z nich, Xsara Picasso, wciąż jest produkowany i cieszy się sporym powodzeniem.

Pod względem wymiarów zewnętrznych 5008 wygrywa z większością konkurentów długością i szerokością nadwozia. Peugeot odrobił lekcje z ekonomii i "nie tłucze" dwóch wersji 5008 - krótszej dla 5 osób i dłuższej, typu Grand, 7-osobowej. Van Peugeota, chociaż nie nosi żadnych przydomków, występuje wyłącznie jako Grand, ale jest oferowany w dwóch odmianach - 5- lub 7-miejscowej. Dzięki temu, jako samochód 5-osobowy, 5008 dysponuje megapakownym bagażnikiem o pojemności aż 580 l, liczonej według normy VDA. Po przesunięciu w przód trzech niezależnych foteli drugiego rzędu o 13 cm pojemność przedziału bagażowego wzrasta do 679 l. Dodatkowa przestrzeń bagażowa o pojemności 60 l znajduje się pod podłogą bagażnika. Nie tylko pod względem pojemności przedziału bagażowego starzy wyjadacze w klasie vanów na nowicjusza będą patrzeć z zazdrością.

Możliwości aranżacji wnętrza Peugeota 5008 przerastają codzienne potrzeby

Jeśli chodzi o możliwość aranżacji wnętrza 5008, też trudno wyobrazić sobie, aby samochód mógł coś więcej. Oparcie fotela pasażera z przodu można jednym ruchem położyć na siedzisko. Trzy fotele drugiego rzędu, każdy o identycznej szerokości, dają się przesuwać i można regulować w nich kąt pochylenia oparcia. Dają się też łatwo złożyć na płasko, dzięki czemu uzyskuje się przedział bagażowy o równej podłodze, powiększony do 1754 l. Wykorzystując składany na płasko fotel pasażera z przodu, Peugeotem 5008 da się bezpiecznie przewozić przedmioty o długości nawet 2,76 m. W razie potrzeby, fotele środkowego rzędu szybko można z samochodu usunąć.

Aby maksymalnie ułatwić dostęp do foteli trzeciego rzędu, zewnętrzne środkowego przesuwają się do przodu i składają jak krzesła w starych kinach (siedzisko podnosi się do oparcia). Wszystko odbywa się automatycznie i wymaga wykonania tylko jednej czynności. Podczas zajmowania miejsc z tyłu i tak trzeba się nagimnastykować. Jedynie dzieciom może się to wydać zabawne. Gdyby tylne drzwi w 5008 przesuwały się zamiast uchylać, dostęp do miejsc w trzecim rzędzie byłby wygodniejszy. Szczególnie w sytuacji, gdy trzeba zająć miejsce w trzecim rzędzie, a samochód stoi na zatłoczonym parkingu.

15 lat minęło

Przygoda Peugeota z vanami rozpoczęła się w 1994 r. od modelu 806 - owocu współpracy koncernów PSA i Fiat; powstały wtedy cztery bliźniacze auta. Gdy moda na vany przeniosła się na niższe segmenty, Citroën zaprezentował Xsarę Picasso, Fiat - Ideę, a Lancia - Musę. Peugeot pozostał przy następcy 806 - modelu 807, także opracowanym wspólnie z Fiatem. i

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 300 PLN
Dostępne nadwozia: van-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Peugeot | 5008 | test

Oceń artykuł:

4,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij