auto motor i sport poleca:

Peugeot 508 SW

Poleć ten artykuł:

Wzór solidności. 50 000 km pojawiło się na liczniku naszego Peugeota już po siedmiu miesiącach eksploatacji. 508 SW problemów nie przysparzał, paliwa nie nadużywał.

Peugeot 508 SW Zobacz całą galerię

 

Praca dziennikarza, zwłaszcza motoryzacyjnego, to między innymi częste podróże. Od czasu pojawienia się w teście długodystansowym 508 SW należał do chętnie wybieranych środków lokomocji. Wygodne, przestronne i komfortowo wyposażone kombi klasy średniej szybko zyskało miano dobrego towarzysza podróży i uznanie w naszych oczach. Niewielki apetyt na paliwo (na trasie nawet poniżej 5 l/100 km) oraz 72-litrowy zbiornik sprawiały, że po zatankowaniu do pełna można było ciurkiem przejechać ponad 1200 kilometrów. Podczas bliższych i dalszych podróży znakomicie sprawdziła się fabryczna nawigacja satelitarna. Okazała się wygodnym, wręcz doskonałym przewodnikiem.

Nie obyło się bez kilku otarć naskórka. Tu i ówdzie pojawiły się rysy na nadwoziu - ślady trwałego zarysowania lakieru. Najbardziej ucierpiał tylny zderzak - uszkodzony podczas manewrów na ciasnym parkingu. Błąd kierowcy i tyle.

W trakcie całego testu auto przeszło dwa przeglądy okresowe. Pierwszy, przy 20 000 kilometrów, kosztował 636,76 zł i obejmował wyłącznie ogólne sprawdzenie samochodu oraz wymianę oleju. Przy okazji wyregulowane zostały tylne lewe drzwi, które opadły na skutek poluzowania się śruby mocującej zawias. Drugi, przy 40 000 km, był o około 50 procent droższy (997,57 zł). Oprócz oleju w silniku, wymienione zostały wszystkie filtry (paliwa, kabinowy i powietrza). Zaledwie 20 dni później, po pokonaniu 7000 km, pojawiliśmy się w serwisie ponownie. Powodem wizyty była wymiana opon zimowych na letnie. Przy okazji wyszło na jaw, że przednie klocki hamulcowe powoli kończą swój żywot. Koszt ich wymiany wraz z robocizną to 503,31 zł. Skapitulowały dość szybko, ale zrzucamy to na karb intensywnej eksploatacji i częstych podróży zachodnioeuropejskimi autostradami, gdzie rozwija się znaczne prędkości i z dużych prędkości hamuje. Serwis nie zauważył jednak, że również tarcze przednie są ponadprzeciętnie zużyte, czego objawem było wyraźnie wyczuwalne "bicie" kierownicy towarzyszące hamowaniu (informacja o tym pojawiła się w dzienniku pokładowym przy przebiegu 47 400 km). Oględziny "508" przez rzeczoznawcę samochodowego ujawniły, że grubość przednich tarcz zmniejszyła się o około 2,4 mm, co w potocznym warsztatowym żargonie oznacza wyczuwalny rant na krawędzi tarczy.

OKIEM EKSPERTA

Artur Dzierża
rzeczoznawca samochodowy


Niemal całe nadwozie nosi znamiona intensywnej eksploatacji, z licznymi zarysowaniami, zagnieceniami oraz ubytkami powłoki lakierowej. Zderzak tylny jest pęknięty. Ważniejsze, że podwozie i silnik zachowały świetną kondycję. Są suche, co przy autach z turbodoładowaniem nie jest regułą. Mocno zużyte okazały się natomiast opony (w 70%). Płyny eksploatacyjne mają maksymalny poziom, a płyn w układzie wspomagania kierownicy jest nawet powyżej stanu maksymalnego. Tarcze przednie są nadmiernie zużyte i odkształcone, kwalifikują się do wymiany. To samo dotyczy wymienionego o 10 000 km wcześniej filtra powietrza. Wewnątrz widać ślady zużycia - tapicerka fotela kierowcy jest rozciągnięta i pofałdowana.

Między pierwszym a drugim przeglądem serwisowym (30 757 km) pojawiły się niepokojące objawy. Najpierw specyficzny zapach wilgoci, a potem regularne brzęczenie. Pompa wody? Rolka lub napinacz paska rozrządu? Alternator? Spekulacje ukrócił serwis. Współpracy odmówiła sprężarka klimatyzacji. Z jej wymianą mechanik męczył się kilka godzin. To, co nas mile zaskoczyło to koszt operacji - wymiana, napełnienie układu klimatyzacji czynnikiem chłodzącym i sprawdzenie szczelności kosztowało zaledwie 344 zł. Za to cena nowej sprężarki przyprawiła nas o zawrót głowy - 2777,40 zł. Na szczęście z rozliczeniem tego rachunku musiał sobie poradzić gwarant. Przy okazji podpytaliśmy serwis o podobne zdarzenia z udziałem innych "508" i okazało się, że to przypadek incydentalny. Przyszłych użytkowników ta informacja może uspokoić, a wyjątkowych pechowców na pewno ucieszy 5-letnia gwarancja.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 98 200 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Peugeot | 508 SW

Oceń artykuł:

3,80

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij