auto motor i sport poleca:

Peugeot iOn – z elektronami w żyłach

Poleć ten artykuł:

Jego silnik nie ma cylindrów ani pojemności skokowej. W pierwszym "elektrycznym teście" na łamach "auto motor i sport" w głównej roli samochód, który zawsze jest na fazie - Peugeot iOn. Jak jeździ, co potrafi , do czego się nadaje?

Peugeot iOn Zobacz całą galerię

Rozpiętość skrzydeł Boeinga 747 jest dłuższa niż dystans pierwszego lotu braci Wright. Ten drobny fakt uświadamia, że postęp istnieje, tylko wymaga czasu. Zabawa z samochodami elektrycznymi właśnie się rozpoczyna i, oczywiście, sporo prądu jeszcze kablami przepłynie zanim nabierze ona jako tako masowego charakteru, ale od czegoś trzeba zacząć. I oto początek - Peugeot iOn, jeden z pierwszych oficjalnie oferowanych i objętych gwarancją producenta samochodów w stu procentach zelektryfikowanych. Zapoznaliśmy go z gniazdkiem w naszym redakcyjnym garażu.

 

Mówiąc o iOnie trzeba sięgnąć po dziwne słownictwo - pojęcia takie jak falownik, gniazdo trójfazowe, ładowarka, wysokie napięcie, czy kilowatogodzina. Pod względem konstrukcyjnym Peugeot to brat bliźniak Mitsubishi i-MiEV-a, który z kolei powstał na bazie znanego głównie na rynkach azjatyckich małego, miejskiego Mitsubishi i. Jednobryłowe, niespełna 3,5-metrowe nadwozie ma bardzo duży rozstaw osi i zamyka czteroosobową kabinę, pod podłogą której jest zestaw akumulatorów litowo-jonowych oraz, tuż przed tylną osią, silnik elektryczny o mocy 64 KM. Poza tym, że jest bardzo wąska, kabina okazuje się typowa dla najmniejszych aut - bardzo prosta i wyposażona tylko w najbardziej niezbędne elementy. Na wszystkich "okolicznościach" wnętrza - takich jak tworzywa, sposób wykończenia oraz małe siedzenia - iOn ma wypisane swoje japońskie pochodzenie. Jak na warunki miejskie, kabina jest wystarczająco praktyczna, z dobrym dostępem, udogodnieniami w rodzaju schowek-kieszeń-uchwyt, regulacją pochylenia oparcia kanapy i 168-litrowym bagażnikiem.

Z maksymalnym momentem obrotowym startującym od zera, silnik iOna mówi innym językiem niż spalinowy. Jego charakterystyka - moment obrotowy 180 Nm już od samego początku, szeroki zakres użytecznych obrotów oraz wysokie maksymalne obroty (8500 obr/min) - oznacza, że skrzynia biegów jest niepotrzebna. Zamiast niej jest dwustopniowy reduktor o stałym przełożeniu, Peugeot jedzie więc de facto na jednym biegu. Ruszaniu z miejsca nie towarzyszy żaden dźwięk, a układ napędowy i jego sterowanie są zestrojone pod łagodną jazdę. Pedał gazu, pardon, potencjometr przyspieszenia ma długi skok i reakcje silnika na polecenia z jego strony są spokojne, a świat za oknami przesuwa się tak samo jak w aucie z konwencjonalnym napędem, tyle że bezgłośnie. Każde zdjęcie nogi z pedału akceleratora to okazja do odzysku energii (silnik zamienia się w prądnicę), stąd po odjęciu "gazu" Peugeot zwalnia bardziej wyraźnie niż robią to auta z silnikami spalinowymi.Japońscy konstruktorzy Peugeota dają przykład jak można wykorzystać przestrzeń. Niemal całe miejsce pod siedzeniami zajmują akumulatory litowo-jonowe (kolor niebieski). W niewielkiej przestrzeni między nimi a tylną osią siedzi silnik (czerwony), który podczas hamowania pełni funkcję prądnicy, tzn. łapie ile się da energii ruchu, zamienia ją na elektryczną i pakuje z powrotem do akumulatorów. Nad silnikiem znajdują się pokładowa ładowarka (zielona, do tzw. szybkiego ładowania) oraz falownik. Ładowarka zmienia napięcie i prostuje prąd pobierany z sieci do akumulatorów, falownik z powrotem zamienia go na prąd przemienny i kieruje do silnika.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 41 700 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Peugeot | iOn | test

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij