auto motor i sport poleca:

Peugeoty 3008, 4007, 5008 – krzyżowanie genów

Poleć ten artykuł:

Peugeot, 3008, 4007, 5008 Zobacz całą galerię

Liczba gatunków na Ziemi nie rośnie, czego nie można powiedzieć o samochodach. Tu rozwój jest nieustanny. Porównujemy vana, crossovera i SUV-a marki Peugeot, szukając odpowiedzi, który z nich jest najlepszy i do czego.

 

Na pierwszy rzut oka Peugeotów 3008, 5008 i 4007 nic nie łączy. Owszem, crossover, van i SUV mają podobną ilość miejsc, wysokie nadwozia i pojemne bagażniki, ale w praktyce okazuje się, że każdy służy do czegoś innego. Ich szczególny charakter ma swoje odbicie we właściwościach jezdnych, wnętrzu i cenie.

W każdym z porównywanych modeli siedzi się wysoko, do każdego łatwo się wsiada, nawet wysokość zamontowania fotela kierowcy jest podobna i wynosi około 60 cm. Widoczność z miejsca kierowcy okazuje się więc dobra, ale głównie na wprost. Ilość szyb i szybek w nadwoziu imponuje, jednak duża liczba słupków podtrzymujących dach i ich szerokość sprawiają, że na skrzyżowaniach i parkingach niezbędne są czujniki parkowania i wygimnastykowana szyja. Sama pozycja za kierownicą, choć siedzi się jak na krześle, jest dosyć wygodna, a fotele można regulować w szerokim zakresie. Wszystkie trzy modele mają też zbyt krótkie siedziska, ale zamontowano je pod takim kątem, że dobrze podpierają uda. Podczas szybkiego pokonywania zakrętów, kiedy nadwozie mocniej wychyla się na boki, fotele niezbyt pewnie przytrzymują ciała podróżnych, ale żaden z Peugeotów nie ma aspiracji do bicia rekordów w jeździe na czas. Kierownicę, oprócz tej w "japońskim" 4007 (spokrewniony z Mitsubishi Outlanderem), można ustawiać w dwóch płaszczyznach.

Patrząc "z pozycji tylnej kanapy" widać przewagę modelu 5008. Jak na vana przystało, są tu składane stoliki, nawiewy klimatyzacji, sporo schowków oraz trzy osobne fotele, które mają regulację wzdłużną (w zakresie 15 cm) i zmienny kąt pochylenia oparcia. Siedzisko można podnieść do góry, dzięki czemu da się przewieźć np. wysoki karton. Po złożeniu foteli (co wymaga trochę wprawy), ale bez ich demontażu, podłoga staje się równa jak stół. W bagażniku zamontowane są dwa dodatkowe siedzenia, dość wygodne, ale ceną za jazdę w siedem osób jest niemal całkowity brak miejsca na bagaże. Na dodatek osoby siedzące w drugim rzędzie muszą zrezygnować z części przestrzeni na kolana. Podobnie jest w Peugeocie 4007. Różnica polega na tym, że zamiast osobnych foteli znajduje się w nim kanapa dzielona w stosunku 1/3 do 2/3, a jazda w trzecim rzędzie wymaga wielkiego poświęcenia. Fotele nr 6 i 7 trudno nawet nazwać fotelami. To po prostu skromnie tapicerowana ławka.

Trzeci z Peugeotów - 3008 - z najmniejszym rozstawem osi spośród porównywanych modeli, nie próbuje udawać autobusu. Ma tradycyjną kanapę ze składanym oparciem umożliwiającym powiększenie bagażnika. Miejsca na nogi i nad głową jest w nim tylko w sam z. Bardziej odjechany okazuje się natomiast bagażnik, który wyposażono w dodatkową półkę pozwalającą na - w zależności od potrzeb - zbudowanie sobie "piętrowego bagażnika".

Najlepszy dostęp do bagażnika zapewnia van 5008, ponieważ ma niski próg załadunku. W 4007 i 3008, aby osiągnąć ten sam efekt, trzeba opuścić górną część zderzaka. Tworzy się wtedy pseudopółka, która utrudnia dostęp do głębszych partii bagażnika. Jej zaletą jest za to możliwość przewiezienia długich przedmiotów, bez konieczności podróżowania z uniesionymi ku górze drzwiami bagażnika.

Ile to kosztuje
Wersje takie jak testowane, czyli w bogatszych odmianach wyposażenia, rzadko są wybierane. W wypadku najchętniej kupowanego przez klientów modelu 3008, do życia wystarczają silniki benzynowy 1.6 (120 KM) lub wysokoprężny 1.6 HDi (110 KM). W wersji wyposażeniowej Trendy auta kosztują, odpowiednio, 64 200 zł i 74 600 zł. W standardzie są m.in. klimatyzacja, komplet poduszek powietrznych, ESP i "elektryka". Z płatnych dodatków warto wybrać nawigację za 3300 zł. Cięższy o dobre 200 kg model 5008 lepiej kupić z mocniejszym silnikiem; najbardziej odpowiednie będą benzynowy 1.6 THP (156 KM) lub 2-litrowy HDi (150 KM). Wybór jednej z tych jednostek wymusza zakup bogatszej wersji wyposażeniowej, np. Premium. Ceny: 83 330 zł (1.6 THP) i 89 930 zł (2.0 HDi). W standardzie są m.in. światła przeciwmgłowe, składany przedni fotel pasażera, automatyczna klimatyzacja i felgi aluminiowe. Warto dokupić dodatkowe fotele w trzecim rzędzie (3350 zł) oraz nawigację (3300 zł). W przypadku Peugeota 4007 importer nie pozostawia praktycznie wyboru - jeden silnik 2.2 HDi i dwie wersje wyposażenia: Premium za 121 500 zł oraz droższa o 14 400 zł (!) Platinum, bogatsza m.in. o skórzaną tapicerkę, refl ektory ksenonowe i podgrzewane fotele.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 108 600 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Peugeot | 3008 | 4007 | 5008 | test porównawczy

Oceń artykuł:

4,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij