auto motor i sport poleca:

Pick me up

Poleć ten artykuł:

No i mamy nowe szaleństwo. W tym roku sprzedaż pick-upów wzrosła u nas o blisko 500%! Absolutny rekord. Spójrzmy z bliska na trzy czołowe na polskim rynku modele tej klasy - Mitsubishi L200, Nissana Navarę i Toyotę Hilux.

Porównanie Mitsubishi L200, Nissan Navara, Toyota  Hilux, Zobacz całą galerię

Czy w ogóle wypada, by jakieś ogrodniczo-pszenno- -buraczane ciężarówki były obiektem zainteresowania eleganckich pism motoryzacyjnych? Pick-upy to zaledwie 1% światowego rynku samochodów. Ale przybywa ich lawinowo. Równie lawinowo, jak zmienia się ich funkcja - już nie chcą być pojazdami wyłącznie dla farmerów. Pojazdy z genealogią ewidentnie farmersko-kowbojską zaczynają (często jak ich właściciele) ruszać ze wsi do miasta i tam próbować awansu społecznego i kariery w absolutnie nowym wcieleniu pojazdu kultowego, którym wolni ludzie mogą jeździć gdzie oczy poniosą, bez autostradowych ograniczeń, mając w głębokim poważaniu wszelkie mieszczańskie limuzyny, hatchbacki, kombi czy sedany. Nie chcą zwykłych terenówek, ale coś "z paką", co przypomina im zarówno tradycję country (a czasem i własne korzenie), jak i wszechobecny w Ameryce (i nie tylko) kult ciężarówek. Nie zmienia to absolutnie niepodważalnego faktu, że na wielkich terytoriach krajów trzeciego świata ciągle, zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem, jest to rzeczywiście pojazd gospodarsko-rolniczy. (A i u nas prostych pick-upów nie brakowało i cieszyły się uznaniem, by wspomnieć dziś już bardzo rzadkie i kolekcjonerskie Warszawy pick-up i bardziej siermiężne Syreny R20 czy nie tak dawne Polonezy Trucki.) Dziś w Ameryce, skąd moda ta dotarła do Europy, pick-up to ekstrawaganckie auto dla miastowych, w którym dawno z wyposażenia standardowego zniknęła łopata i siekiera, a pojawiła się skórzana tapicerka, DVD, nawigacja, klima, ABS, ESP i zestaw poduszek. Auto niby całkiem terenowe, a miastowe, niby osobowe, a ciężarowe. Z wyglądu groźne jak cię- żarówka, w środku milutkie jak osobówka, w jeździe żwawe jak sportowiec. I to sportowiec-zawodowiec, bo wszystkie trzy oceniane tu modele, każdy oczywiście z napędem 4x4, a zwłaszcza Mitsubishi i Nissan - z dużym powodzeniem i w czołówce pokonują wertepy i piekło Sahary w Rajdzie Dakar.

Pod lupę wzięliśmy trzy podstawowe na naszym rynku i zbliżone konstrukcyjnie pick-upy: Mitsubishi L200, Nissana Navarę i Toyotę Hilux. Porównanie jest absolutnie uprawnione, bo wszystkie mają bardzo podobne wymiary, 2,5-litrowe silniki z zapłonem samoczynnym, mechaniczne skrzynie biegów i prawie identyczne podwozia. W prawdziwych autach terenowych nie jest ważne to, co na wierzchu i co widać, ale to, co pod spodem. Tu wszyscy trzej "gladiatorzy" nie mają się czego wstydzić i nie muszą niczego ukrywać. Żaden nie ma samonośnego nadwozia, ale od pasa w dół wszystko jest twarde i mocne - prawdziwa rama, z budzących zaufanie profili stalowych. Taka rama daje solidne oparcie dla zawieszenia - jest ono bardzo podobnie zbudowane we wszystkich autach. Z przodu niezależne, a więc wahacze poprzeczne i sprężyny śrubowe (ukłon w stronę komfortu, bo mógłby być solidny, ale cięższy sztywny most), a z tyłu żadnych półśrodków, ale sprawdzona, absolutna klasyka, czyli sztywne mosty wsparte na solidnych wzdłużnych resorach piórowych. Jest to rozwiązanie w zasadzie optymalne, pozwalające na rozsądne wypośrodkowanie między komfortem, a przyzwoitą ładownością. W łatwym terenie sprawdza się to idealnie, ale próby ciut ostrzejszej jazdy po ciężkich wertepach pokazują, że "niekompatybilne" (przód- tył) zawieszenia i stosowane w standardzie raczej miękkie sprężyny i łagodne amortyzatory (na Dakar oczywiście inne) trochę nie panują nad wszystkimi trzema ważącymi przecież po dwie tony pick-upami.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 139 990 PLN
Dostępne nadwozia: pick-up-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mitsubishi | L200 | Invite | Nissan | Navara | Double Cab | Toyota | Hilux | DLX | pick-up | test

Oceń artykuł:

3,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij