auto motor i sport poleca:

Pięć pomysłów na auto 4x4

Poleć ten artykuł:

Różnią się nie tylko wielkością nadwozia, osiągami i ceną, ale przede wszystkim charakterami. Od najmniejszego do największego – Fiat Panda Cross, Jeep Renegade, Volvo V40 Cross Country, Skoda Superb Outdoor i Audi A6 Allroad. 

Zobacz całą galerię

Wyczerpały nam się wstępy do artykułów o crossoverach – bo ile można pisać o „aktualnie panującej modzie”? A więc do rzeczy.

Fiat Panda Cross – dobry, ale drogi
W wypadku Fiata jedną rzecz usuwamy z drogi na samym początku – z ceną ponad 70 tys. zł Panda Cross jest droga jak nieszczęście. Natomiast największa ciekawostka jest taka, że jest innym stworzeniem niż zwykła Panda oraz – teraz będzie duży komplement – że trudno znaleźć jakiekolwiek istotne jej wady. Prezentuje się znakomicie, z jasnym nadwoziem i kontrastowymi czarnymi plastikami Panda z twarzy wygląda jak panda, a osłony zderzaków sprawiają wrażenie jakby były stworzone do czołgania się po kamieniach. Natomiast absolutnie najlepszy detal to zaczepy z przodu w kolorze alarmowej czerwieni – Panda prawdopodobnie może pociągnąć coś bardzo ciężkiego, tyle tylko, że na wstecznym.

Natomiast na drodze Cross to kompletnie inny samochód niż zwykła Panda, układ jezdny jest jakby z innego auta, bardziej komfortowy, mniej podatny na szarpaninę na nierównościach, z bardziej „konkretnie” działającym układem kierowniczym; i tylko przechyły nadwozia, wynikające głównie ze sporego wzrostu Fiata, są podobne do tego jak zachowuje się w zakrętach zwykła Panda.

80-konny turbodiesel ma niezłą dynamikę – przyspieszenie do setki niby wynosi ponad 14 s, ale to bardziej życiowe przyspieszenie, czyli do 50, 60 lub 70 km/h, jest bardzo dobre; dobra jest też elastyczność małego silnika. Wreszcie – napęd na cztery koła okazuje się bardzo skuteczny na śliskim. Byle tylko miała porządne zimówki, Panda Cross zajedzie w miejsca, w których inni potrzebują łańcuchów. Nic dziwnego, że we włoskich Dolomitach jest to jeden z najpopularniejszych maluchów. U nas ze swoją ceną nie ma szans, niestety.

Czerwone zaczepy Pandy Cross to świetny detal Kabina jest wykończona inaczej niż w zwykłych wersjach małego Fiata  Jak na samochód z niespełna czterometrowym nadwoziem, Panda ma dosyć przestronną kabinę
     

Renegade – Dobry, miękki Jeep
Jeep Renegade to niespodzianka. Zaprojektowany w Auburn Hills i Turynie, testowany na Alasce i na torach Fiata we Włoszech, produkowany w zakładach Melfi razem z Fiatem 500X i z wnętrzem zaprojektowanym przez Niemca jest prawdziwym internacjonałem.

Renegade ma bardziej przestronną kabinę niż sugerują to kompaktowe wymiary nadwozia, bardzo wygodne fotele, świetny dostęp do kabiny, a po zatrzaśnięciu drzwi kierowca ma wrażenie jakby nic nie było w stanie mu zagrozić. Ciekawe, że w atmosferze wnętrza nie ma Fiata – siedzenia, przełączniki, elementy obsługi są jeepowskie.

Taplanie się w błocie Jeep ma w genach W użytkowym stylu – kabina Renegade’a  Jeep ma zestaw systemów ułatwiających jazdę po bezdrożach
     

W wersji ze 140-konnym turbodieslem Renegade występuje tylko z bogatym wyposażeniem Limited za – teraz szeptem – 107 tys. zł. Na drodze Jeep okazuje się lepszy niż można się spodziewać. Zawieszenie zapewnia dobry komfort resorowania, a w zakrętach auto jest świetnie zbalansowane – nawet na zimowym ogumieniu bardzo dobrze trzyma się asfaltu, a podsterowność jest umiarkowana.

Mocny turbodiesel zapewnia bardzo dobrą dynamikę, ze względu na cenę prawdopodobnie będzie to jednak rzadko spotykany silnik; większość Renegade’ów będzie miało benzynową jednostkę 1.6 (110 KM) lub 1.4 turbo (140 KM). Leniwy jest natomiast układ kierowniczy – w sposób charakterystyczny dla Jeepa. Chwilami jazda Renegade- ’em sprawia wrażenie, jakby podróżowało się większym Cherokee. Ale najważniejsze, że Renegade po prostu do siebie przekonuje – jest wszystkim tym, czym Compass i Patriot od początku powinny być, a nigdy nie były. 

 

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 251 100 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: 4x4 | Audi A6 | Allroad | Fiat Panda | Cross | Jeep Renegade | Skoda Superb | Outdoor | Volvo V40 Cross Country

Oceń artykuł:

2,30

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij