auto motor i sport poleca:

Podwójnie uzbrojone

Poleć ten artykuł:

Klasyk w segmencie aut terenowych, Mitsubishi Pajero, kontra odświeżony SsangYong Rexton - najbardziej luksusowy przedstawiciel tego gatunku w ofercie koreańskiej marki. Bój toczą dosyć wyrównany.

Mitsubishi Pajero Zobacz całą galerię

Czwartą już generację modelu Pajero - niekwestionowanego mistrza Dakaru - skonstruowano w oparciu o samonośne nadwozie z wbudowaną sztywną ramą. Wszystko po to, aby poprawić precyzję prowadzenia i komfort podróżowania terenowym autem podczas jazdy na trasie. Mitsubishi - wyposażone w dołączany napęd przednich kół, blokady centralnego i tylnego mechanizmu różnicowego oraz w reduktor - w terenie i tak radziło już sobie znakomicie. Aby przełączanie napędów na dwa lub na cztery koła było jednak jeszcze prostsze niż dotychczas, Mitsubishi wyposażyło nowe Pajero w system, który umożliwia załączenie napędu przedniej osi w czasie jazdy, przy prędkości do 100 km/h.

SsangYong też ucywilizował nieco swój flagowy pojazd, chociaż wciąż pozostaje wierny konstrukcji opartej na ramie. Sztywną oś z tyłu zastąpiono jednak osią wspartą na niezależnym zawieszeniu wielodrążkowym. Dołączany napęd przedniej osi, reduktor oraz blokady centralnego i tylnego mechanizmu różnicowego poszły w odstawkę. Zamiast tego zastosowano stały napęd na cztery koła o podziale siły napędowej między osie w proporcji przód:tył - 40:60. Dzięki tym zmianom, iście terenowy Rexton miał się przeobrazić w komfortowego SUV-a ze stałym, czyli jedynie słusznym, napędem na wszystkie koła.

Efekt? Mimo stałego napędu wszystkich kół i silnika mocniejszego o 16 KM, trudno Rextonem nadążyć za Pajero nawet wtedy, gdy w tym ostatnim napędzana jest tylko jedna oś. Owszem, SsangYong - lżejszy od Mitsubishi o 200 kg - jest od niego znacznie szybszy na prostej. Rexton do "setki" przyspiesza w 10,6 s, czyli o blisko 3 s szybciej niż Pajero i może poruszać się z prędkością 190 km/h; prędkość maksymalna Mitsubishi wynosi 177 km/h. Gdy jednak pojawią się szybkie łuki lub zakręty, terenowe Pajero odjeżdża osobowemu Rextonowi z zadziwiającą łatwością. Pod względem precyzji prowadzenia, stabilności nadwozia i szybkości układu kierowniczego, ciężkie, terenowe Mitsubishi prezentuje poziom dobrych limuzyn klasy średniej. Zbyt miękkie zawieszenie SsangYonga, podatne na przechyły nadwozie i układ kierowniczy, dający znikome poczucie kontaktu kół z nawierzchnią oraz zbyt mocne wspomaganie sprawiają, że ostrzejsza jazda Rextonem po krętej drodze potrafi przyprawić kierowcę o szybsze bicie serca.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 229 990 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mitsubishi | Pajero | Instyle | SsangYong | Rexton | Premium | 3.2 DI-D | 270 Xdi | test | porównanie

Oceń artykuł:

4,10

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij