auto motor i sport poleca:

Pojedynek gigantów? Auris i i30

Poleć ten artykuł:

Toyota nie ukrywa, że już w niedalekiej przyszłości produktów "made in Korea" obawia się bardziej niż tych z reszty świata. Czy test porównawczy Toyoty Auris i Hyundaia i30 potwierdzi powody do obaw?

Toyota Auris i Hyundai i30 Zobacz całą galerię

Nie od dziś fachowcy z branży motoryzacyjnej bacznie śledzą postępy koreańskich producentów. Zgodnie uważają, że zanim produkty chińskie opanują światowy rynek, w wielkim stylu wkroczą nań samochody koreańskie. Tempo rozwoju koreańskiej motoryzacji jest dla nich sporym zaskoczeniem. Dopiero co Kia podbijała Stany Zjednoczone dużym SUV-em Sorento, a już na dobre zadomowiła się w Europie maluchem Picanto. W sukurs idą im różne wersje Cee'da i chmara nowych Hyundaiów, z i30 na czele.

Już porównanie wymiarów zewnętrznych i wewnętrznych i30 oraz Aurisa pokazuje, że Hyundai dogonił Toyotę i uczynił to w sposób bardzo przemyślany. Bardziej niż pod względem długości i30 góruje nad Aurisem rozstawem osi, co przekłada się na nieco więcej miejsca na nogi dla podróżujących z tyłu. Mniejszy o 14 l niż w Toyocie bagażnik to nic znaczącego, bo przy pojemności wynoszącej 340 l bagażnik Hyundaia i tak jest wystarczający. Kompromis między szerokością i wysokością samochodu ponownie wypada na korzyść i30. Auto Hyundaia jest nieznacznie szersze i nieco niższe niż Toyoty, dzięki czemu prezentuje się zgrabniej i lepiej dysponuje przestrzenią we wnętrzu. O 4,5 cm szersze wnętrze z przodu i z tyłu i30 procentuje za każdym razem, gdy samochodem podróżuje cztery czy pięć osób, natomiast jedynie pasażerowie słusznego wzrostu docenią o dwa centymetry więcej miejsca nad głową na tylnej kanapie Aurisa.

Do mocnych stron i30 należą równie ż obsługa auta i czytelność zegarów. Elektroniczne wyświetlacze Aurisa, niejako nałożone na tarcze prędkościomierza i obrotomierza, ani nie prezentują się elegancko, ani nie grzeszą przejrzystością. W porównaniu z zegarami Toyoty, cztery okrągłe i klasycznie rozmieszczone wskaźniki Hyundaia wyglądają jak wyjęte z elementarza ergonomii. W sumie, deska rozdzielcza i30 zasługuje na miano uporządkowanej. Z tablicą rozdzielczą Aurisa przegrywa jedynie umiejscowieniem dźwigni zmiany biegów. W Toyocie umieszczono ją wysoko tuż przy kierownicy co sprawia, że wręcz sama wpada w rękę przy każdej zmianie przełożenia. Kierownicę testowanego Aurisa trzyma się w dłoniach przyjemniej niż kierownicę i30, której dotkliwie brakuje skórzanego pokrycia. Niestety, nie można mieć go za pojedynczą dopłatą. Od razu trzeba zdecydować się na inną, znacznie droższą wersję auta. Podobnie rzecz się ma w Toyocie, ale jest to mniej bolesne dla kieszeni.

Hyundai i30 oferuje lepszą pozycję za kierownicą i wygodniejsze przednie fotele, za to domeną Toyoty Auris jest komfort resorowania. Jej zawieszenie lepiej radzi sobie z wybieraniem mniejszych i większych nierówności, pracując przy tym trochę ciszej. Łagodne pofałdowania jezdni i30 też tłumi sprawnie, nie pozwalając nadwoziu kołysać się ani zbyt mocno, ani zbyt długo. Niestety, dziury większego kalibru nie "rozchodzą się" już wy- łącznie po zawieszeniu. Obciążony kompakt Hyundaia lubi stanowczo, ale krótko wstrząsnąć pasażerami.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 59 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Toyota | Auris | Hyundai | i30 | test | porównanie

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij