auto motor i sport poleca:

Połykacz kilometrów

Poleć ten artykuł:

50 000 kilometrów w sześć miesięcy. Codziennie Ford Fiesta pokonywał przeciętnie 292 km. Testowi kierowcy nie zawsze obchodzili się z nim w rękawiczkach.

Ford Fiesta Zobacz całą galerię

Karminowa Fiesta o wdzięcznej nazwie Azura Amethyst w dobrej kondycji dotrwała do końca testu. Nadal wygląda atrakcyjnie, jaskrawoczerwony lakier nie stracił połysku. Niestety, nadwozie zostało w wielu miejscach porysowane, zbyt nisko umieszczony spoiler przedni za często wchodził w kontakt z krawężnikami i jego zaczepy z prawej strony zostały wyrwane.

Niezbyt efektowne wnętrze oparło się trudom eksploatacji. Dobrze wyglądające, twarde plastiki okazały się bardzo odporne na zarysowania. Jasna tapicerka nie uległa uszkodzeniom, lecz nie wszystkie plamy udało się wyczyścić. Wszelkie włączniki i pokrętła działały bez zarzutu. Atutem Fiesty jest przestronność wnętrza, a jej przednie fotele - wyraźnie mniejsze choćby od tych z VW Polo - okazały się wystarczająco wygodne nawet na długich trasach.

Ekstremalnie niskie, szerokie opony (195/50 R 15) czynią z Forda Fiesty mistrza zwinności na krętych, ale równych szosach. Lecz są też jego przekleństwem. Tak obutą Fiestę należy prowadzić uważnie, najlepiej z oczami przy jezdni; niskie opony nie lubią dziur, wystających szyn tramwajowych czy nawet niezbyt wysokich krawężników, z pokorą trzeba je omijać, gdyż takie ogumienie łatwo można uszkodzić - w testowym aucie uległy zniszczeniu dwie opony. Również za miastem mogą być utrapieniem; jeśli trafimy na drogę pełną kolein, auto traci swoją wrodzoną stabilność, ciężko się w nie wpisuje, prowadzenie wymaga dużej koncentracji. Na pozór sportowy samochód staje się jednym z wolniejszych, co prawda z zyskiem dla komfortu; na drogach o gorszych nawierzchniach szybka jazda stanowi prawdziwe wyzwanie. Oczywiście, niskie opony nie chronią również felg przed uszkodzeniem - w testowym Fordzie dwa komplety aluminiowych obręczy kół uległy na tyle poważnym odkształceniom, że trzeba je było wymienić; tarcze kół trzeciego kompletu dotrwały do końca testu, lecz i one były mocno "zdezelowane". Krótko mówiąc, jeśli więcej jeździmy w mieście, to lepiej wybrać czternastocalowe obręcze z lekkich stopów lub nawet stalowe, mniej efektowne, za to z oponami o wyższym profilu.


i

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 75 650 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-3
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Ford | Fiesta | test | długodystansowy

Oceń artykuł:

3,60

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij