auto motor i sport poleca:

Popstar - Mazda MX-5

Poleć ten artykuł:

Najpopularniejszy roadster świata pojawił się w nowym wcieleniu. Mazda MX-5 jest jeszcze zwrotniejsza i jeszcze bardziej sportowa.

Mazda MX-5 Zobacz całą galerię

Na początku była kopia. Gdy w 1989 roku Mazda MX-5 po raz pierwszy ujrzała światło dzienne, złe języki mówiły, że to zwykłe naśladownictwo klasyka - Lotusa Elana. Było, minęło. Mały roadster z Hiroszimy stał się ikoną współ- czesnego automobilizmu, a liczba znacznie ponad 700 000 wyprodukowanych egzemplarzy pokazuje jak wielki sukces odniosło to auto. MX-5 znalazła się nawet w Księdze rekordów Guinnessa, jest bowiem najczęściej kupowanym otwartym dwumiejscowym autem w historii motoryzacji. O takim wyniku jej niegdysiejszy pierwowzór Lotus nie może nawet marzyć, podobnie jak pojawiający się później konkurenci - MG TF i Fiat Barchetta.

Tak więc to nie Europejczykom należy zawdzięczać renesans sportowych dwumiejscowych samochodów za przystępną cenę, lecz Japończykom. Znaleźli oni prostą receptę - niewielkie wymiary, silnik z przodu, napęd na tył. I tak, na szczęście, ma być również w przyszłości, ponieważ konstruktorzy z Kraju Kwitnącej Wiśni stosują starą zasadę - nigdy nie zmieniaj zwycięskiej drużyny. Nowa Mazda MX-5 ma jednak pewne cechy, które jasno pokazują, że chce być samochodem jeszcze bardziej sportowym. Japończycy nazywają to jinba ittai - pojęcie owo opisuje jedność jeźdźca i konia. Ciężar - tę prawd ę wyznawał już legendarny twórca Lotusa Colin Chapman - gra przy tym rolę decydującą.

Mimo że nowa Mazda płytę podłogową przejęła od większego modelu RX-8 z silnikiem Wankla, mimo że ma o 6,5 cm większy rozstaw osi niż miał poprzedni model, i chociaż jej nadwozie jest teraz o cztery centymetry dłuższe i o cztery szersze, udało się utrzymać ciężar samochodu na niemal takim samym poziomie jak u poprzednika (przybyło tylko 10 kg). A jednocześnie zwiększono przecież bezpieczeństwo bierne - do seryjnego wyposażenia należą teraz dwa pięknie połyskujące w słońcu pa- łąki bezpieczeństwa oraz boczne poduszki powietrzne w oparciach foteli.

W nowym modelu użyto też więcej blach o zwiększonej wytrzymałości, przez co aż o 47 procent wzrosła sztywność karoserii - można to docenić zwłaszcza podczas jazdy drogami o kiepskiej nawierzchni. Co jeszcze ważniejsze - silnik i skrzynia biegów powędrowały o 13,5 cm do tyłu, dzięki czemu MX-5 w jeszcze większym stopniu zasługuje na miano samochodu z silnikiem umieszczonym z przodu centralnie. To przesunięcie silnika przyczyniło się też do lepszego rozłożenia masy pomiędzy osie przednią i tylną, które teraz zbliża się do wartości idealnej - 50:50.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 89 900 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Mazda MX-5 | kabriolet | raport | test

Oceń artykuł:

4,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij