auto motor i sport poleca:

Porsche 911 Carrera S – siódma odsłona legendy

Poleć ten artykuł:

Są modele, których debiut chwilowo przysłania wszystko inne. Jest, jak mawiają, wydarzeniem. Na dobre zakończenie jednego roku oraz szczęśliwy początek kolejnego takie właśnie wydarzenie funduje światu Porsche. Oto nowa "dziewięćsetjedenastka".

Porsche 911 Carrera S Zobacz całą galerię

PORSCHE 911 CARRERA S

PORSCHE 911 CARRERA S
Cena533 826 zł
KonkurenciAudi R8, Jaguar XKR
Silnikbenzynowy, B6, 3.8
Moc/przy obrotach400 KM/7400 obr/min
0–100 km/h4,5 s
Prędkość maksymalna304 km/h
Zużycie paliwa9,5 l/100 km
Emisja CO2224 g/km
Silnikpojemność skokowa 3800 cm3, maksymalny moment obrotowy 440 Nm przy 5600 obr/min, skrzynia biegów 7M, napęd na tylne koła.
Nadwozie2-drzwiowe, 2+2-miejscowe coupé, długość x szerokość x wysokość 4491 x 1808 x 1295 mm, rozstaw osi 2450 mm, masa własna 1395 kg, pojemność bagażnika 135 l, poj. zbiornika paliwa 64 l.

Ewolucja. Słowo w świecie samochodów używane tak często, że trochę wyprało się jego znaczenie. A chyba do żadnego auta nie pasuje tak jak do Porsche 911, które ma silnik umieszczony w najgorszym możliwym miejscu, czyli z tyłu, przez co teoretycznie nie powinno skręcać, a które poprzez sześć pokoleń doprowadzono do perfekcji. Dzisiaj "911" to jeden z najbardziej kompletnych sportowych samochodów w naszej części wszechświata, model, który w zasadzie w pojedynkę buduje legendę i tworzy fundament sukcesu wszystkich modeli Porsche.

Schodzący właśnie ze sceny model powstał aż w 23 wersjach (!). Zamyka on typowy dla Carrery cykl konstrukcyjny, zgodnie z którym jedna platforma technologiczna - podwozie, jeśli ktoś woli - służy dwóm kolejnym pokoleniom "911". Najnowszy model jest, według słów Porsche, "zmieniony w 95 procentach" i wykorzystuje nową konstrukcję z jej aż o 10 cm większym rozstawem osi, większym rozstawem kół z przodu (o 46 mm w Carrerze i 52 mm w Carrerze S), krótszymi zwisami nadwozia, nadwoziem niższym o 6 mm i - pomimo mocniejszej budowy oraz bogatszego wyposażenia - lżejszym o ok. 30-40 kg.

Szerokość nadwozia pozostała niezmieniona, ale błotniki są wyższe i szersze, szerzej są też osadzone reflektory. Dach zwęża się ku tyłowi w większym stopniu niż w dotychczasowych modelach, bardziej są też wybrzuszone tylne błotniki. Natomiast najbardziej charakterystycznym elementem nadwozia nowej "911" jest biegnąca przez cały tył nadwozia ostra krawędź - wyraźny hołd dla Carrery GT i koncepcyjnych modeli 918 Spyder i RSR. Wreszcie, tylne lampy są ekstremalnie smukłe; biorąc pod uwagę, jakie muszą spełniać funkcje - trudno sobie wyobrazić, by mogły być smuklejsze.

 

W kabinie jest więcej miejsca, chociaż tylne siedzenia pozostają takie tylko z nazwy. Największa zmiana dotyczy tunelu środkowego, który teraz unosi się ku konsoli i płynnie z nią łączy - pochodzenie tego detalu jest mylnie łączone z Panamerą, a faktycznie po raz pierwszy pojawił się on znacznie wcześniej, bo w Carrerze GT. Sprawia to, że kierowca ma wrażenie głębszego "zatopienia" w samochód, a przy okazji dźwignia skrzyni biegów znajduje się bliżej kierownicy. Z fotelem zamontowanym tuż nad podłogą i niemal idealnie pionowo ustawioną kierownicą, miejsce pracy kierowcy "911" jest fantastyczne. Z tunelu środkowego znikła natomiast dźwignia hamulca ręcznego, teraz po raz pierwszy w "911" sterowanego elektrycznie.

Pomimo iż silnik Carrery S jest generalnie taki sam jak ten z poprzedniego modelu, zgodnie z tradycją jego moc wzrosła. Wolnossącemu, 3,8-litrowemu bokserowi przybyło 15 KM mocy i 20 Nm momentu obrotowego, a także nieco więcej maksymalnych obrotów - silnik "kręci się" teraz do 7800 obr/min. Jednak to nie dynamika jednostki napędowej świadczy o jakościowej zmianie, jaka dokonała się w wypadku najnowszego modelu, lecz jego układ jezdny. Mówiąc wprost - nowa "911" jest od poprzedniczki lepsza pod każdym względem i aby to odczuć, kierowca nie potrzebuje toru wyścigowego, wystarczy średnio dynamiczna jazda po zwykłej drodze.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 482 030 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Porsche | 911 | Carrera S

Oceń artykuł:

2,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij