auto motor i sport poleca:

Porsche Boxster - Styl i żywioł

Poleć ten artykuł:

Porsche należy do tych marek, które z powodzeniem trzymają się ustalonej linii stylistycznej. Nowy Boxster też nie wyłamuje się z kanonu.

Porsche Boxster Zobacz całą galerię

auto motor i sport 12/2004

Są formy doskonałe, których nie da się poprawić". Tak jest, nasi najbardziej wytrwali czytelnicy mają słuszność - ten cytat już się u nas pojawił, w artykule o Volkswagenie Garbusie, ponad 12 lat temu. W firmie Porsche, której założyciel onegdaj tegoż Garbusa projektował, też pewnie to czytali. I wyciągnęli wnioski.

Wprawdzie trudno uznać jakiekolwiek Porsche za samochód dla ludu, ale przywiązanie do tradycji w dłuższej perspektywie czasowej okazało się u spadkobierców Ferdynanda mocniejsze niż w Volkswagenie. Przykładem tego była do tej pory każda kolejna generacja 911 Carrery. Teraz po raz pierwszy mamy do czynienia ze zmianą modelu w niższym segmencie - i konserwatyści z pewnością nie poczują się zawiedzeni.

Aż trudno uwierzyć, że Boxster drugiej generacji w blisko 80 procentach składa się z nowych części, a te użyte powtórnie to głównie - ukryte pod karoserią - elementy zespołu napędowego. Najtańsze Porsche, od którego wielu klientów zaczyna przygodę z tą marką, jest jednak do dotychczasowego podobne jak dwu jajowy bliźniak do swojego brata. Na pozór taki sam, ale jeśli się bliżej przyjrzeć, widać istotne różnice.

Szczególnie gdy spojrzy mu się w oczy. Główne reflektory przestały wreszcie przypominać sadzone jaja i nabrały szlachetnego, typowego dla aut Porsche eliptycznego kształtu. Kierunkowskazy zamknięto wewnątrz elipsy, a lampy przeciwmgielne wraz z pozycyjnymi spełzły na zderzak. W sumie, "twarz" Boxstera nabrała nowego wyrazu, pozostając rozpoznawalną.

Z tyłu najłatwiej poznamy nowego Boxstera po linii zderzaka, który teraz kończy się nie z dolną, lecz wraz z górną krawędzią lamp. Elementem odróżniającym od Carrery pozostała końcówka układu wydechowego, nadal znajdująca się na środku pod zderzakiem. Pozwala ona równie ż bez trudu zidentyfikować odmianę Boxstera - wersja podstawowa ma owalną rurę pojedynczą, natomiast Boxster S prezentuje dumnie okrągłą, ale podwójną końcówkę.

W sylwetce uwagę zwracają duże obręcze kół - standardowo ich średnica wzrosła z 16 do 17 cali, a Boxster S jest wyposażany fabrycznie w felgi 18-calowe. Do obydwu wersji Boxstera można zamówić zresztą nawet koła o średnicy 19 cali, dostępne w trzech rodzajach. Dalszego uszlachetniania wyglądu dokonano między innymi powiększając wloty powietrza w tylnych błotnikach oraz uwydatniając błotniki przednie. Całość - do tej pory przecież niebrzydka - stała się dzięki mniej lub bardziej widocznym zabiegom jeszcze bardziej smakowita.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 230 510 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2, coupe-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Porsche | Boxster | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij