auto motor i sport poleca:

Porsche Carrera GT - Nauka jazdy

Poleć ten artykuł:

Chętnych do jazdy Porsche Carrerą GT obowiązuje wstępne przeszkolenie. Nawet doświadczeni kierowcy muszą przed ruszeniem w drogę poćwiczyć na bezpiecznym terenie. Dla nas poligonem było poradzieckie lotnisko pod Berlinem.

Porsche Carrera GT Zobacz całą galerię

Środki ostrożności stosowane przy wyjeździe Carrerą GT poza obręb ogrodzenia stają się zrozumiałe po uruchomieniu silnika. Gdy przekręcimy kluczyk (stacyjka obowiązkowo z lewej strony), budzi się z uśpienia 612 KM. Można by tym obdzielić pięć całkiem żwawych aut, a tutaj tyle siedzi w jednym silniku. Dla mnie to rekord. Najmocniejsze czym jeździłem do tej pory, czyli Porsche 911 Turbo, miało prawie o 200 KM mniej. No cóż, trzeba się rozwijać - pomyślałem, wsłuchując się w odgłos dochodzący zza pleców.

Początkowo brzmienie silnika V10 przywodzi na myśl pracującą na wolnych obrotach młockarnię. Może nie jest to nadzwyczaj miłe dla ucha, ale robi wrażenie. Na tyle duże, że szwedzki kolega dokonuje przy pomocy telefonu komórkowego "transmisji na żywo" do swojej redakcji. Dodaję trochę gazu i dopiero robi się wesoło na łączach...

W Carrerze GT siedzi się bardzo, bardzo nisko, a kubełkowate fotele szczelnie otulają kierowcę i pasażera. Wsiadanie oraz wysiadanie wymaga pewnej giętkości kręgosłupa - bardziej brzuchaci mogą mieć kłopoty. Gdyby zdjąć dach, byłoby więcej swobody, ale akurat pogoda temu zdecydowanie nie sprzyja.

W kokpicie nie widać grama plastiku - tylko skóra, metal (stop magnezu) i włókno węglowe. Obsługa nadzwyczaj prosta - regulator świateł przy stacyjce, trzy pokrętła na wysokim tunelu; no i zegary... Te byłyby takie same jak w każdym Porsche, gdyby nie kilka drobnych szczegółów -obrotomierz wyskalowany do 10 tysięcy obrotów, prędkościomierz - do 380 km/h.

Ale czas przystąpić do rzeczy i sprawdzić, czy takie skale przydają się w praktyce. Pedał sprzęgła to metalowa płytka, stojąca niemal pionowo. Właśnie tu jest newralgiczny punkt, wymagający ostrożnego obchodzenia się i przyzwyczajenia. Trzeba też przez chwilę poćwiczyć dozowanie gazu i zgrać je z puszczaniem sprzęgła. Dasz za mało, silnik zgaśnie, za dużo - auto wystrzeli jak z procy. Niby oczywiste rzeczy, ale najpierw robimy parę rundek po lotnisku, co jakiś czas stając i ruszając. Piętnaście minut powinno wystarczyć, teraz zmiana kierowców.

Nasi opiekunowie z Porsche są najwyraźniej zadowoleni z postępów, przychodzi więc czas na wypróbowanie 612 koni mechanicznych w normalnym ruchu. Jednak nie puszczają nas całkiem samopas - każdą Carrerę GT pilotuje inne Porsche, "tak na wszelki wypadek". Pilot jedzie przed nami, hmm, ryzykowna misja...

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 106 493 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Porsche | Carrera GT | Roadster | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij