auto motor i sport poleca:

Porsche Panamera – próba mocy

Poleć ten artykuł:

Pierwsze czterodrzwiowe Porsche. W kwietniu miało premierę w Szanghaju, jesienią wejdzie do sprzedaży, a już na długo przedtem Porsche Panamera było poddawane bezlitosnym testom wytrzymałości. "auto motor i sport" przyglądało się torturom prototypowych egzemplarzy.

Porsche Panamera Zobacz całą galerię

Arktyczną ciszę przeszywa gulgot rozrusznika. Potem kaszel i rzężenie. W końcu mocny głos silnika maluje uśmiechy na twarzach testerów. Oddychają z ulgą - najnowszy, czwarty model w ofercie Porsche właśnie zdał najtrudniejszy egzamin, wprawiając w ruch przy minus 38 °C osiem tłoków swego silnika. Przy takich temperaturach tolerancja materiału z jakiego wykonano wał korbowy spada do minimum, guma paska klinowego kruszeje, a film olejowy ma konsystencję miodu wyjętego z lodówki.

Gdyby 5-litrowy V8 odmówił współpracy w tych warunkach, nikt nie miałby mu tego za złe. A tak, szef zespołu testującego Heinz Bernhard może się szeroko uśmiechnąć. Na co dzień surowy, czuwa nad prawidłowym przebiegiem prób, wydaje dyspozycje przez krótkofalówkę wśród białego pustkowia północnej Kanady, ostrzega, gdy gdzieś pojawi się naturalny wróg inżynierów z działu badawczego - aparat fotograficzny.

19 ludzi z Porsche przez dwa tygodnie zalicza tysiące kilometrów trzema prototypowymi wersjami aut, ślizgając się po zamarzniętych jeziorach, mijając potężne ciężarówki i rachityczne jodły. Bohaterowie zdarzeń to jedna napędzana na tył i jedna z napędem na cztery koła Panamery z silnikiem V8 o pojemności 4,8 l i mocy 400 KM oraz wersja najmocniejsza, z jednostką o tej samej pojemności, ale o mocy 500 KM, z doładowaniem; ta ostatnia wloty powietrza do silnika ma wielkie jak gardziel maszyny wypluwającej śnieg usunięty z dróg. Z tyłu nadwozia najmocniejszej Panamery wysuwa się (ze zbyt natarczywym szumem) spoiler, przemieszczając się ku górze i - to nowość - w bok.

"Mechanizm spoilera jest jeszcze za głośny, musimy poprawić przekładnię i elektryczny silnik" - komentuje Bernhard. To niejedyna słabostka Panamery ujawniona dzisiejszego ranka. Wskaźnik temperatury zewnętrznej dobiegł kresu wytrzymałości przy -32 °C, szwankuje elektryczny hamulec postojowy. "Panamera ma całkowicie nową sieć przesyłu danych z ponad 30 elektronicznymi sterownikami. Na razie są w niej jeszcze niedoróbki. Ale jesteśmy tu właśnie po to, żeby je znaleźć". Za pomocą sieci WLAN cyfrowe dane krążą bez przerwy między laptopami inżynierów, zasiadających na pokładzie testowego samochodu.

Na brak miejsca nie musi się uskarżać żaden z nich. Każdy z trzech testowych egzemplarzy Porsche ma wnętrze w innym stadium wykończenia, ale jedno da się stwierdzić na pewno - że na każdym z czterech sportowych foteli można się rozsiąść po królewsku. Nawet z tyłu jest gdzie rozprostować nogi, nad głową miejsca nie brakuje. O to już osobiście zadbał szef Porsche - Wendelin Wiedeking. Usiadł pierwszy raz z tyłu i już za chwilę designerzy musieli podwyższyć od środka dach o 2 cm.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 746 190 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Porsche | Panamera

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij