auto motor i sport poleca:

Powrót Jetty

Poleć ten artykuł:

Golf piątej generacji doczekał się wersji sedan. Volkswagen wrócił do korzeni i obdarzył kompaktową limuzynę imieniem Jetta. Co ciekawe, jest to kolejny model VW trafiający do Europy z Ameryki Łacińskiej - tym razem z Meksyku.

Volkswagen Jetta Zobacz całą galerię

Historia nazewnictwa kompaktowych sedanów Volkswagena wydaje się nieco zawiła. Na początku, czyli 26 temu, "Golf z bagażnikiem" otrzymał nazwę Jetta. Dla następnej generacji - bazującej na Golfie III - wymyślono jednak imię Vento. Wprawdzie produkowany od 1991 do 1998 roku model zyskał większą popularność niż pierwsza Jetta, ale w następnej generacji jego nazwę znów zmieniono. Sedan, skonstruowany na bazie Golfa IV, był produkowany od 1988 do 2005 roku jako Bora.

Tak skomplikowanie wyglądało to jednak tylko w Europie. W Stanach Zjednoczonych nazwa Jetta przetrwała wszystkie zmiany pokoleniowe, a mały sedan VW stał się z czasem najczęściej kupowanym modelem europejskiego producenta na tamtejszym rynku. Od 1980 do 2005 roku Amerykanie kupili 2,2 miliona Volkswagenów Jetta.

Wraz z wprowadzeniem nowego modelu dokonała się swoista globalizacja made by VW. Nastąpiło ujednolicenie na całym świecie - nie tylko nazwy, ale też miejsca produkcji. Każda nowa Jetta pochodzi z meksykańskiej fabryki w Puebla, która może wyprodukować 850 egzemplarzy tego auta dziennie.

Po niedawnym liftingu Polo, które "z twarzy" upodobniło się do Passata, można się było spodziewać, że obowiązująca stylistyka VW została wreszcie ustalona. Jednak przód Jetty wygląda znów inaczej - choć zawiera znane elementy. Główne reflektory są jak w Golfie, osłona chłodnicy jak w Golfie GTI, a chromy - jak w Passacie. I oto każdy z pięciu najbliżej spokrewnionych modeli VW (Golf, Golf GTI, Golf Plus, Touran, Jetta) wygląda odmiennie.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 71 390 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Volkswagen | Jetta | sedan | raport | test

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij