auto motor i sport poleca:

Pozory mylą

Poleć ten artykuł:

Nowy Nissan X-Trail sylwetką mocno nawiązuje do udanego poprzednika, ale nie jest jego głęboką modernizacją. To całkiem nowy samochód.

Nissan X-Trail Zobacz całą galerię

Z zewnątrz niewiele różni się od modelu pierwszej generacji, bo i po co, skoro kanciasty protoplasta w sześć lat znalazł 800 000 nabywców. Dlatego X-Trail nadal ma wysokie reflektory i pionowe tylne lampy, a jego sylwetka, za sprawą masywnych ostatnich słupków, jest jeszcze bardziej ociężała; ale takim pudełkowatym wyglądem auto udanie naśladuje bezkompromisowe terenówki. A tak naprawdę, samochód zbudowany na płycie podłogowej wspólnej z filigranowym Qashqaiem nie jest tłuściochem - ma masę od 1500 kg, porównywalnie z autami klasy średniej. W terenie pomagają mu krótkie zwisy i 20-centymetrowy prześwit oraz możliwość brodzenia w wodzie o głębokości 35 cm. Wysoką dzielność na bezdrożach zapewnia znany z poprzednika układ napędowy ALL MODE 4x4 - teraz z literką "i", jak inteligentny. Ma trzy tryby pracy - w pierwszym napęd przekazywany jest na przednią oś; w drugim (Auto) w razie poślizgu przednich kół błyskawicznie do 50% momentu napędowego zostaje przesłane na tylną oś; opcja Lock zablokowuje osie, przekazując po równo moment napędowy - działa do 40 km/h.

Nowością jest maksymalne wykorzystanie elektroniki podwozia, która naśladuje w działaniu system przeniesienia napędu znany z Jeepa Grand Cherokee, gdzie cały moment napędowy może być przekazany tylko na jedno koło, mające przyczepność. Po prawdzie, czujniki ABS i ESP obarczono dodatkową robotą - w terenie przy małej prędkości mają za zadanie, poprzez sterowanie hamulcami, przyhamowywać odpowiednie koła. Umożliwiają również łagodny zjazd na pierwszym (i wstecznym) biegu oraz ruszanie pod górę. Oczywiście, równie dobrze spełniają swoją podstawową funkcję, stabilizującą samochód na szosie.

Sprawdziłem w terenie - X-Trail to więcej niż SUV. Przejeżdżał bagniste rzeczki, wspinał się na strome wzniesienia, i tak przez godzinę. Chwała "sztucznej inteligencji" napędu, która dała radę, nie wykańczając przy tym układu hamulcowego. Natomiast na drodze X-Trail nie odstaje od przeciętnej w klasie - pomimo słusznego wzrostu, nie przechyla się nadmiernie, nawet w jeździe pod górę po ostrych serpentynach. Niestety, układ kierowniczy jest dość leniwy i na dodatek nie przekazuje informacji o tym, co dzieje się z przednimi kołami. Pozytywnie zaskakuje zawieszenie, radzące sobie z większością nierówności, nie trzęsące i nie powodujące wpadania karoserii w drgania czy kołysanie.

Źródłem mocy w testowanych autach były diesle; mocniejszy, 173-konny, współpracował z sześciobiegową skrzynią mechaniczną. Pozwalał na sprawną jazdę, ale wymagał wkręcenia przynajmniej na 2000 obrotów i częstego sięgania do dźwigni zmiany biegów. Dodam, że było to przyjemnością - precyzją i krótkimi drogami prowadzenia przekładnia przypomina te z samochodów sportowych. Mile zaskoczyło zużycie paliwa, nieznacznie przekraczające 10 litrów na 100 km. Nietypowo, słabszy, 150-konny turbodiesel, był połączony z kołami poprzez sześciobiegowy, uczący się stylu jazdy (choć niezbyt szybko), automat. Przy łagodnym traktowaniu szybko i płynnie zmienia przełożenia, ostrzejsze wciśnięcie pedału gazu pozostaje bez reakcji, jakby budził się z drzemki - trudno wymusić kickdown. Obydwa diesle najspontaniczniej reagują powyżej 3000 obrotów na minutę. Zestawienie słabszego diesla z automatem zwiększyło zużycie paliwa tylko o niecały litr. Paradoksalnie, ten układ wydawał się dobrze zestrojony i cichszy od wersji mocniejszej.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 117 900 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Nissan | X-Trail | terenówka | test

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij