auto motor i sport poleca:

Prędkość doda Ci skrzydeł

Poleć ten artykuł:

Sportowy samochód ściga się z odrzutowcem, czyli Lamborghini Aventador LP 700-4 kontra szkoleniowy L-39 Albatros. Zapis dnia, który przebiegał w ultraszybkim tempie, chociaż zaczynał się nieśpiesznie i równie wolno kończył.

Lamborghini Aventador vs odrzutowiec Zobacz całą galerię

Po wrzuceniu szóstki Suzuki Swift Sport zaczyna drżeć jak podczas trzęsienia ziemi. 193, 194, 195 – wskazówka ciągnie się po tarczy prędkościomierza jak guma do żucia. Wreszcie zjeżdżam na lewy pas i biorę się za wyprzedzanie. I nagle taki numer! Ciężarówka po mojej prawej dodaje gazu. Przygotowywany od 38 kilometrów manewr testowego Suzuki ze 136-konnym silnikiem w ciągu kilku sekund staje się niewykonalny. Chętnie pokazałbym palcem panu truckerowi coś brzydkiego, jednak dzisiaj nic nie wyprowadzi mnie z równowagi.

Bo za chwilę na wojskowym lotnisku będę ostro popędzał dużo większą liczbę mechanicznych kucyków niż te w Suzuki. Z podnośnika 40-tonowej ciężarówki zjeżdżają dwa Lamborghini Aventadory LP 700-4, a z betonowego hangaru wynurza się szkoleniowy odrzutowiec L-39 Albatros. Włoskie cacka występują tu w wersjach coupé i roadster, każde ma 6,5-litrową V-dwunastkę o mocy 700 KM, osiągającą 8250 obr/min i moment obrotowy o wartości 690 Nm. Na widok ważącego 235 kg silnika szybko puszczam w niepamięć drogowe przygody w Swifcie.

W moją stronę toczy się Albatros, samolot z lat 70., produkowany w Czechosłowacji i służący armiom Układu Warszawskiego, choć akurat nie polskiej. Ten egzemplarz, z 1981 roku, pełnił służbę w bratniej NRD, ma nawet oryginalny lakier, tylko sierp i młot mu zamalowali. Dzisiaj należy do pewnego kolekcjonera. I właśnie on tłumaczy dlaczego jazda Lamborghini – nawet jeśli w wersji coupé kosztuje on 312 970 euro, a jako roadster 357 000 euro – jest mimo wszystko niedrogą przyjemnością w porównaniu z podróżą Albatrosem.

20 minut lotu kosztuje około 2600 euro. Lamborghini zużywający średnio 25 l/100 km to w porównaniu z samolotem mistrz oszczędności, bo przy pełnym obciążeniu silnik odrzutowca połyka do 1250 l paliwa na godzinę, gdy wykonuje akrobacje – około 1000 l, a kiedy odbywa tylko zwykły lot to i tak potrzebuje do 800 litrów na każdą godzinę pobytu w chmurach. Wśród ogłuszającego huku odrzutowy Albatros kołuje na pas startowy.

350 km/h potrafi pojechać Aventador. Mało? To wsiadajcie do odrzutowego L-39 – pikuje z prędkością 908 km/h.

Grzmot narasta odpowiednio do wzrostu prędkości, a gdy już wibruje nie tylko w uszach, ale i w kręgosłupie, przednie koło Albatrosa, przy prędkości 170 km/h, odrywa się od podłoża. Przy 200 km/h także tylne koła tracą kontakt z asfaltem i po pokonaniu 540 m pasa startowego odrzutowiec wznosi się w powietrze. Porównujemy czasy: na rozpędzenie się ze startu zatrzymanego do 200 km/h Lambo potrzebuje 308 m, gdy pokona 540 m, ma na liczniku 237 km/h, czyli więcej niż samolot. Zmiana scenografii – z kokpitu odrzutowca przesiadamy się do lakierowanego w kolorze Arancio Argos (czyli pomarańczowego) Aventadora.

Zamiast analogowych zegarów, mamy przed oczami ciekłokrystaliczne wskaźniki, wśród których króluje obrotomierz. Wyłączamy ESP, wybieramy tryb pracy Corsa i pełny gaz. System launch control winduje obroty V12 do poziomu 5100 na minutę. Gotowi do startu? Puszczamy hamulec i sterowane elektronicznie sprzęgło typu haldex w mgnieniu oka rozdziela moment napędowy pomiędzy przednią i tylną oś. Do przednich kół powinno docierać od zera do 60% siły napędowej.

Lambo rusza, jakby eksplodowało
Ruszanie z miejsca Aventadorem coupé to jak wyskok z katapulty. Zautomatyzowana przekładnia ISR wybiera przełożenia w ciągu 50 milisekund. Każda zmiana biegu wstrząsa głową kierowcy uwięzionego w kubełkowym fotelu. Po trzech sekundach Lambo ma już na liczniku setkę, po 9 s – 200 km/h i cyferki przesuwają się dalej. Mój dzisiejszy rekord prędkości, wynoszący 300 km/h, osiągam po zaledwie 23,9 s.

Rozpoczynam przygotowania do pełnego hamowania. Przy 300 km/h z zajadłością kickboksera wbijam w podłogę pedał hamulca. Szczęki zaciskają się na ceramicznych tarczach, moją głową wstrząsa gwałtowne szarpnięcie, broda wbija się na moment w klatkę piersiową. Ale na Aventadorze hamowanie nie robi żadnego wrażenia, tylko potężne tarcze o średnicy 400 mm rozgrzewają się do czerwoności, samo auto podczas hamowania trzyma się obranego toru jazdy. Opóźnienie podczas hamowania wynosi 12,0 m/s2, więc opony o rozmiarze 255 z przodu i tylne walce o wielkości 335 wręcz wgryzają się w asfalt. Po upływie 6,9 s i pokonaniu 288,8 m mknący jeszcze przed momentem z prędkością 300 km/h Lambo stoi w miejscu. Na wykonanie manewru 0-300-0, czyli rozpędzenie się do 300 km/h i ponowne zatrzymanie, włoskie coupé potrzebuje tylko 30,8 s. To rekordowy wynik auta tej marki.

Tagi: adrenalina | Lamborghini | Lamborghni Aventador | odrzutowiec

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij