auto motor i sport poleca:

Q5, X3, GLK, XC60 – wspólny ideał

Poleć ten artykuł:

Audi, Q5, BMW, X3, Mercedes, GLK, Volvo, XC60 Zobacz całą galerię

Jeszcze kilka lat temu średniej wielkości SUV BMW miał świat tylko dla siebie. Teraz życie X-trójce zatruwają Audi Q5, Mercedes GLK i Volvo XC60. Test porównawczy czterech rozchwytywanych SUV-ów klasy premium.

Audi, Mercedes i Volvo miały ułatwione zadanie. Gdy konstruowały swoje SUV-y, istniał już punkt odniesienia - pierwsze BMW X3. Teraz bawarski koncern znalazł się na uprzywilejowanej pozycji. GLK i XC60 są na rynku na tyle krótko, że przed nimi dopiero kuracja odmładzająca. Q5 jest jeszcze młodsze. A w salonach BMW można podziwiać już "X3" drugiej generacji. Nie dziwi więc, że najnowsze w testowym gronie auto - BMW X3 - zwyciężyło. Wygrana nie przyszła jednak bez napinania mięśni. Poza tym, chociaż w żadnej z pięciu testowych kategorii nowe wydanie "X3" nie schodzi poniżej drugiego stopnia podium, od każdego z konkurentów najnowszy SUV BMW mógłby się czegoś nauczyć.

Gdzie jak gdzie, ale akurat w BMW doskonale wiedzą o tym, że im się niżej siedzi, tym lepiej dla wrażeń z jazdy i dla wygody prowadzenia auta. Mimo że Mercedes GLK jest o 4 cm wyższy od BMW X3, fotele zainstalowano w nim niżej, tzn. bliżej podłogi. Chociaż w GLK znajdują się wyżej niż w zwykłych Mercedesach, pozycja do jazdy jest bardziej "osobowa" niż SUV-owa. Duży zakres nie tylko wzdłużnej regulacji fotela plus spore zakresy regulacji kolumny kierownicy w dwóch płaszczyznach sprawiają, że w GLK siedzi się wygodniej niż w X3 i w pozostałych testowanych SUV-ach. Zalety takiej pozycji za kierownicą odczuwa się zwłaszcza na długiej trasie lub podczas jazdy krętą drogą. Najwięcej powietrza nad głową z przodu i z tyłu, w porównaniu z konkurentami, cieszy w każdej sytuacji.

Za sprawą nie tylko rozmiarów, ale i ukształtowania oraz wyprofilowania fotele Mercedesa są nieco lepsze niż fotele X3 i pozostałych rywali. Żeby nie było wątpliwości o jaki poziom komfortu siedzenia chodzi, warto dodać, że mowa wyłącznie o fotelach bardzo wygodnych i doskonale wygodnych. O 5,5 cm dłuższe siedzisko niż w wypadku foteli Q5 i XC60 oraz o 4 cm dłuższe niż w X3 znacznie lepiej podtrzymuje nogi kierowcy GLK. Po precyzyjnym ustawieniu fotel GLK tak przylega do ciała, jak gdyby był wykonany na indywidualną miarę każdego kierowcy, co zdecydowanie poprawia poczucie integracji z autem i wyczucie samochodu. W fotelach Q5, X3 i XC60 też siedzi się wygodnie, ale albo jest nieco za twardo (Audi), albo zbyt obszernie (BMW), albo brakuje trochę lepszego bocznego podparcia (Volvo).

Mimo najnowszej konstrukcji, BMW X3 nie potrafi wygrać w kategorii "nadwozie". Za dopuszczalne obciążenie, mniejsze o ponad 200 kg niż w wypadku Volvo XC60 i w ogóle najmniejsze w tym towarzystwie, konstruktorom SUV-a BMW należy się krecha długości pasa startowego. Podobnie architektom kabiny, którzy jedyne co zrobili dla zwiększenia możliwości aranżacji wnętrza, to to, że podzielili kanapę na trzy zamiast na dwie części. Specjaliści z Audi byli bardziej odważni. Części asymetrycznie dzielonej tylnej kanapy Q5 można niezależnie przesuwać na dystansie 10 cm i regulować kąt nachylenia oparcia. Każdą z części można wygodnie złożyć z bagażnika ruchem jednego palca - wystarczy pociągnąć za dźwignię umieszczoną na bocznych ścianach bagażnika.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 191 600 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Audi | Q5 | BMW | X3 | Mercedes | GLK | Volvo | XC60 | test porównawczy

Oceń artykuł:

3,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij