auto motor i sport poleca:

Radical SR3 RS – ostry jak skalpel

Poleć ten artykuł:

"Wyścigi to życie. Wszystko przed i po to tylko czekanie" - tę słynną wypowiedź Steve'a McQueena w swoich materiałach promocyjnych przytacza Radical. Nie przez przypadek.

Radical, SR3 RS Zobacz całą galerię

 

Pierwszą przejażdżkę Radicalem trzeba traktować w kategoriach skoku ze spadochronem. Oto sposób, żeby w pigułce dostać wrażenia, jakich nie zapewni żaden inny samochód, w każdym razie nie za te pieniądze. Samochodów-bolidów jest więcej, ale różnica między Radicalem SR3 RS a takimi jak Ariel Atom czy KTM X-Bow polega na tym, że dwa ostatnie to drogowe auta, które można zabrać na tor, natomiast Radical to wyczynowy pojazd, który można zarejestrować do drogowego użytku.

Najpopularniejszy model Radicala to SR3 RS, produkowany od 2002 roku, który do dziś znalazł około sześciuset nabywców. Dla tych, którzy tak jak Steve McQueen uważają, że wyścigi to życie, jest to samochód w najczystszej formie. Lekka konstrukcja z założenia ma sprawiać, że Radical jest mocny, sztywny i nie za drogi. SR3 RS jest więc zbudowany na takiej samej zasadzie jak sportowe prototypy (takie jak te z Le Mans), tyle że z pominięciem najbardziej kosztownych elementów. Ma szkielet rurowy (zamiast dziesięciokrotnie droższego z włókna węglowego), silnik umieszczony centralnie, osłonięte koła, zawieszenie wykorzystujące podwójne wahacze przy wszystkich kołach, elementy aerodynamiczne wytwarzające siłę docisku, płaskie podwozie, a między tylnymi kołami prawdziwy dyfuzor, który zaczyna się metr wcześniej. Systemy takie jak ABS i ESP w świecie Radicala nie istnieją.

Kokpit składa się z dwóch siedzeń, wyczynowych pasów, pedałów, kierownicy i gaśnicy. Nie jest spartański, jest po prostu jak z auta wyczynowego. Pozycja za kierownicą - półleżąca, z nogami daleko z przodu; głowa kierowcy znajduje się najwyżej 75-80 cm nad asfaltem. Przygwożdżony sześciopunktowymi pasami do siedzenia czekasz na wyjazd na tor.

 

RADICAL SR3 RS

RADICAL SR3 RS
Cenaok. 250 000 zł
KonkurenciPorsche 911 GT2 Cup
Silnikbenzynowy, R4, 1.3
Moc/przy obrotach210 KM
0–100 km/h3,1 s
Prędkość maksymalnaok. 250 km/h
Zużycie paliwab.d.
Emisja CO2b.d.
Silnikpojemność skokowa 1340 cm3, 176 Nm, skrzynia biegów 6M (sekwencyjna), napęd na tylne koła.
Nadwoziedwumiejscowy sportowy prototyp, długość x szerokość x wysokość 4200 x 1800 x 1050 mm, masa własna 570 kg.

Za plecami pracuje rzędowa czwórka, o pojemności zaledwie 1,3 l. Silnik bazuje na jednostce Suzuki Hayabusy, jest przerobiony przez brytyjską firmę Powertec i w podstawowej wersji rozwija 210 KM, chociaż jest też dostępna wersja 1.5 o mocy 260 KM. Jak w wypadku każdej wyczynowej wolnossącej jednostki, sensem życia tego silnika są obroty. Kręci się on do 10 500 obr/min i w związku z tym, że nie ma specjalnej nadwyżki mocy, warto każdy skrawek tych obrotów wykorzystywać. Z miejsca rusza się łatwo, trzeba tylko dać silnikowi trochę obrotów i ostrożnie puszczać sprzęgło. Powyżej jedynki biegi zmienia się na zasadzie sekwencyjnej, bez użycia sprzęgła.

Naturalne środowisko Radicala to tor wyścigowy, a najlepsze pojęcie o możliwościach auta daje to, że leżą one gdzieś pomiędzy Formułą Renault 2000 a Formułą 3. Co oznacza, że przyczepnością SR3 RS daleko wyprzedza wszystkie auta drogowe, z supersamochodami włącznie. Tylko na prostych najmocniejsze drogowe auta mogą Radicalowi zagrozić - ze względu na moc silnika.

Natomiast od zwykłego śmiertelnika szybka jazda wymaga zwyczajnej odwagi. Dla kogoś, kto jest przyzwyczajony do osiągów aut drogowych, zawieszenie i opony Radicala dają taką nadprzyczepność, granica możliwości przesuwa się tak daleko, że masz wrażenie, że właściwie to nie da się jej osiągnąć. Szybkie okrążenie pozostawia niesamowite wrażenia. Wszelkie wyobrażenia o precyzji prowadzenia, przyczepności, drodze hamowania okazują się kompletnie z innego świata.

Tagi: Radical | SR3 RS

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij