auto motor i sport poleca:

Range Rover Tomcat - Tomcat to charakter

Poleć ten artykuł:

Jeżeli dziadek zapisze ci w testamencie starego Range Rovera Classica, to masz dwa wyjścia. Albo będziesz udawał angielskiego arystokratę (w co i tak nikt nie uwierzy), albo zrobisz z niego najdzikszą terenówkę świata - Tomcat.

Range Rover Tomcat Zobacz całą galerię

auto motor i sport 9/2004

Dzieciaki rzucają zabawki i biegną w stronę drogi, faceci znajdują pretekst, by oderwać usta od butelek z piwem, dziewczyny naciągają bluzki na wysokości bioder - sądziłem, że na takie honory może dziś liczyć już tylko Michał Wiśniewski. Ale oni zachowywali się tak, gdy przez małe miasteczko w Wielkopolsce jechałem Tomcatem.

Zanim na drodze pojawi się biało-zielone skrzyżowanie pojazdu Mad Maxa z wieżyczką remizy strażackiej, ciszę pustych ulic przeszywa ryk widlastego ośmiocylindrowca o mocy 226 KM. Taki sam napędzał poprzednią wersję Range Rovera. Z jeszcze wcześniejszego Range'a, znanego dziś jako Classic - tego samego, którego używała rodzina królewska - pochodzi rama oraz automatyczna skrzynia biegów. Z kolei reduktor skrzyni biegów z ręcznie blokowanym mechanizmem różnicowym pożyczono z Defendera. To tyle z zakresu recyklingu, czyli sztuki wykorzystywania czegoś, co jedni dawno wywaliliby na śmieci, inni zaś odłożyliby w kąt garażu, bo może się jeszcze przydać.

Ale sam silnik i układ przeniesienia napędu to jeszcze zbyt mało, by z Tomcata stworzyć pożeracza bezdroży i... serc miejscowych dziewczyn. Do tych mechanicznych zespołów, tworzących dziś historię Land Rovera, dołożono również elementy znane lepiej absolwentom wydziałów mechanizacji rolnictwa niż inżynierom samochodowym. Chodzi o zwolnice, czyli dodatkowe przekładnie przy kołach napędowych, które można spotkać prawie w każdym traktorze, a także w większości ciężarówek. Zwolnice pozwalają na zwiększenie momentu obrotowego przenoszonego na koła, przy zmniejszeniu ryzyka uszkodzenia półosi. W Tomcacie zamontowano specjalne zwolnice Maxi Drive, dzięki którym dodatkowo zwiększono rozstaw osi o 16 cm oraz podwyższono prześwit do 45 cm. Przeciętnie zbudowany mężczyzna, leżący w pozycji horyzontalnej na drodze, ma wysokość około 20 cm. A to oznacza, że osłabiony nadmiernym spożyciem osobnik nawet nie zauważy, że nad jego ciałem przemknęły prawie dwie tony na czterech kołach.

W układzie zawieszenia zastosowano sprężyny King Springs oraz wyczynowe amortyzatory Öhlins, wyposażone w dodatkowe zbiorniki wyrównawcze. Część elementów zawieszenia wykonano z polimerów.

Jak przystało na rasową terenówkę o sportowych ambicjach, w Tomcacie zamontowano dwie elektryczne wyciągarki - z przodu i z tyłu - firmy Warn. Elektrycznie zasilana jest również specjalna sprężarka, której nie znajdziemy chyba w żadnym normalnym samochodzie. Otóż sprężarka ta tworzy nadciśnienie w aparacie zapłonowym, chroniące go przed wilgocią. To jest o tyle istotne, że głębokość brodzenia Tomcata wynosi około półtora metra, co z pewnością ułatwia właścicielowi tego samochodu uprawianie dodatkowego hobby, jakim jest wędkarstwo. O ile ryk silnika nie przepłoszy ostatnich ryb z jeziora.

Tagi: Range Rover | Tomcat | raport | test

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij