auto motor i sport poleca:

Renault Koleos: Przez duże "K"

Poleć ten artykuł:

Pierwsze Renault do jazdy w terenie. Jego nazwę możesz łatwo wymówić w każdym języku. Koleos to auto światowe, które Renault zamierza sprzedawać na pięciu kontynentach. To też pierwszy francuski samochód wytwarzany w Korei.  

Test Renault Koleos Zobacz całą galerię

A jednak się udało! Koleos jest porządnie zmontowany, wygodny i ma przyzwoity napęd na cztery koła. Ale to pojazd o dziwnym rodowodzie, bo od strony technicznej opracowany przez Nissana, narysowany przez Renault i produkowany w koreańskim Busan przez Renault Samsung Motors. By uprzedzić obawy o jakość i niezawodność swojego pierwszego 4x4, Francuzi od razu objęli go trzyletnią gwarancją z limitem do 150 tys. km przebiegu.

Najbardziej docenisz w nim świetny komfort podróżowania. Po przekręceniu kluczyka w stacyjce, niezależnie od tego czy pod maską jest silnik benzynowy, czy wysokoprężny, we wnętrzu nie odczujesz żadnych wibracji, a usłyszysz jedynie delikatny szmer. Niewiele zmieni się nawet po ruszeniu z miejsca, gdy wskazówkę prędkościomierza zapędzisz w „kozi róg”, oznaczony kolorem czerwonym na obrotomierzu. Jako że bardzo późno dołączyli do grona producentów oferujących auta typu 4x4 – Francuzi w odróżnieniu od konkurencji postawili na komfort, nie oszczędzając na materiałach wygłuszających. Dlatego nawet przy 130 km/h możesz w Koleosie swobodnie rozmawiać z pasażerami podróżującymi na tylnej kanapie, a gdy chcesz posłuchać muzyki – masz do dyspozycji świetny zestaw audio firmy Bose. Obrazu wygodnego crossovera dopełnia także zawieszenie, które sprawia, że nawet na najgorszych nierównościach nie odczujesz prawie żadnego dyskomfortu.

Wszystko ma swoją ceną – pomyślisz, gdy za kierownicą Koleosa zacznie ci się spieszyć. O ile przy jeździe na wprost auto jest bardzo stabilne, o tyle wraz z pierwszym szybko przejeżdżanym zakrętem przekonasz się, że w tym aucie komfort nie idzie w parze z porządnymi właściwościami jezdnymi na asfalcie. Do ostrej jazdy Koleos nadaje się tak samo dobrze, jak młotek do gry w hokeja. Czyli nie bardzo.

Nie zachęcają do tego ani leniwy układ kierowniczy, ani miękko dostrojony układ jezdny. Koleos jest mocno podsterowny, ale najgorsze jest to, że przewspomagany układ kierowniczy nawet nie kiwnie palcem, by ci przekazać informację o tym, że jedziesz na granicy przyczepności – tak niewielkie są bowiem siły przenoszone na kierownicę. Domyślisz się tego, gdy przód zacznie wyjeżdżać na zewnątrz łuku. A wtedy będziesz się modlił, by z naprzeciwka nie jechało nic dużego. Najlepiej, by nie jechało nic!

Koleos jest dobrze przygotowany do jazdy niedaleko od szosy. Ma przyzwoite, jak na SUV-a, prześwit o wielkości 206 mm (w odmianach z dieslem – 188 mm) oraz kąty natarcia, zejścia i rampowy, wynoszące, odpowiednio, 27, 31 i 21 stopni. We wnętrzu auta odnajdziesz specjalne pokrętło i przycisk, uruchamiający system kontroli prędkości zjazdu, utrzymujący prędkość 7 km/h w czasie zjazdu po zboczu o nachyleniu przynajmniej 10 stopni.

Pokrętłem zaś zawiadujesz systemem All mode 4x4-i, opracowanym przez Nissana dla potrzeb X-Traila. Podobnie jak w innych tego typu rozwiązaniach, masz do dyspozycji funkcje AUTO, 2WD i LOCK. W pierwszej z nich rozkład momentu obrotowego między koła pozostawiasz elektronicznie sterowanemu sprzęgłu wielopłytkowemu, w drugiej napęd przekazywany jest tylko na jedną oś, a w trzeciej – moment obrotowy wędruje po równo na obie osie (do prędkości 40 km/h). Koleosa wyposażono też w system wspomagania ruszania pod górę.

 

 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 33 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: test | Renault | Koleos

Oceń artykuł:

0,00

Skomentuj (1)

airmatic, 26 listopada 2014, 18:31

To też suchar :manx: . Samemu pojazdowi wiedzie się źle w Europie :pinch:
przejdź do forum

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij