auto motor i sport poleca:

Renault Mégane Sport - Nie tylko dla solistów

Poleć ten artykuł:

Renault przez długie lata miało w ofercie sportowe auta - legendarne A110, a później A310, R15, R17, czy Fuego. Z końcem lat osiemdziesiątych porzuciło ten segment rynku. Teraz próbuje nadrobić stracony czas kompaktem Mégane Renault Sport.

Renault Mégane Sport Zobacz całą galerię

auto motor i sport 5/2004

W klasie kompaktów Renault nigdy nie sięgało po nic znaczniejszego, niż banalne stadko stu kilkudziesięciu koni nad przednią osią. Nigdy też tego stadka nie dowartościowywało ekstrasami podkreślającymi osiągi. Czy jest zresztą sens wkładać bardzo mocny silnik i sportowe zawieszenie do zwykłego hatchbacka? Przecież nigdy nie będzie on pełnym wyrazu coupé czy roadsterem. Jednak nie wszyscy chcą mieć tylko solową przyjemność z jazdy, niektórzy chętnie doznaniami podzielą się z rodziną. A niewielki hatchback jest zadowalająco pojemny, zapewnia wystarczającą zwinność i poręczność.

Jako pierwszy kompakt z Francji w klasie C, Mégane RS przekroczyło magiczne 200 KM. Auto emanuje dynamiką, a szeroki chwyt powietrza wygląda tak, jakby RS chciał połknąć jadące przed nim auta. Lekko skośne punktowe ksenony przewiercają na wylot, wywołując mrowienie w plecach. I jeszcze ten niezwykły kolor pomidorowej zupy (na samochodzie sportowym!) - na to nikt się dotąd nie odważył.

Bojowy z zewnątrz, we wnętrzu nie grzeszy nadmiarem sportowych akcentów - stonowane wnętrze ma zapewne uspokoić zbyt zapalczywych zawodników, dla których 225 KM może być nie do opanowania. A może ma ukoić tych, którzy do tej pory jeździli kompaktami i mogliby się poczuć nieswojo w zbyt sportowym otoczeniu? O tym, że nie jest to zwykłe Mégane świadczą czerwono podświetlane wskaźniki: prędkościomierz wyskalowany aż do 280 km/h oraz obrotomierz, w którym czerwony zakres prędkości obrotowej wału korbowego zawarto na wyrost pomiędzy 7 a 8 tysięcy obrotów, chociaż elektronika wcześniej odcina wtrysk paliwa.

Renault nie poddało się modzie na plastikowe pseudo aluminiowe wstawki: tablica przyrządów jest równie szara a nawet bardziej szara niż w pozostałych odmianach. Nawet kierownica jest taka sama. Jedyny metal w kabinie to pedały i podpórka na lewą stopę - która nie często się przydaje w takim aucie. O tym, że jednak jest ono sportowe, świadczą wyraźnie wyprofilowane fotele z napisem Renault Sport, które mocno przytrzymują mnie w zakrętach. Sportowy sznyt obszytemu skórą wnętrzu nadaje zewnętrzne szycie nitką w kolorze nadwozia i takież pasy bezpieczeństwa. À propos bezpieczeństwa: wszystko co jest w zwykłej Mégance, jest i tutaj; poduszki gazowe, pasy bezpieczeństwa z podwójnymi napinaczami i podwójnymi ogranicznikami siły napięcia. Do tego pełna elektronika podwozia, oczywiście wyregulowana pod RS-a.

W Mégane Sport pod maską znajdziemy znany choćby z Laguny silnik 2.0T, lecz jego moc podniesiono o całe 60 KM, a moment obrotowy do 300 Nm. Wymagało to ingerencji w konstrukcję silnika: zmieniono wał korbowy, korbowody, a w tłokach część płaszcza wykonano z grafitu. Zmodyfikowano również turbosprężarkę. Zwiększone obciążenia wymusiły zmianę uszczelki pod głowicą oraz zastosowanie oleju silnikowego bardziej odpornego na ciężkie warunki pracy. Do charakteru silnika dobrze dobrano przełożenia sześciobiegowej mechanicznej skrzyni. Lecz jej precyzja nie do końca satysfakcjonuje.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 107 250 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3, hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Renault | Megane | Sport | hatchback

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij