auto motor i sport poleca:

Renault Megane – mocno wygładzony

Poleć ten artykuł:

Mniej znaczy więcej. Wszyscy spodziewali się, że będzie jeszcze bardziej oryginalny od poprzednika. A tu nic z tego. Nowy Renault Mégane z zewnątrz jest już tylko zwyczajny, a jak jeździ? W teście wersja 1.9 dCi Privilége.

Renault Megane 1.9 dCi Privilege Zobacz całą galerię

Rywalizacja w klasie kompaktów jest zacięta jak nigdy wcześniej. Niedawno na rynku pojawił się Golf VI, dosłownie przed chwilą zaprezentowano odnowioną Mazdę 3, a zza rogu wychyla się coraz śmielej Opel Astra kolejnej generacji. W tym zacnym gronie próbuje jak najwięcej zgarnąć dla siebie francuski kompakt spod znaku Renault, podobno świetnie przygotowany do walki o klienta. Ale Mégane w swoim krótkim życiu jedną bitwę już przegrał - zajął ostatnie miejsce w finale konkursu Car of the Year 2009.

Śmiało można powiedzieć, że Mégane poprzedniej generacji był modelem przełomowym. Od auta, które zastępował różnił się dosłownie wszystkim. Większy, zwinniejszy na drodze i lepiej wykonany, z miejsca zyskał uznanie specjalistów, otrzymując prestiżowy tytuł Samochodu Roku 2003. Poprzedni Mégane był też autem oryginalnym, z nietypowo ukształtowaną tylną częścią nadwozia, wzbudzającą sporo kontrowersji w chwili premiery auta.

Nowa generacja francuskiego kompaktu nie jest już tak wyrazista jak model, który zastępuje. Ba, z samochodu nietuzinkowego Mégane stał się wręcz pospolity, bardzo obły, a charakterystyczna pokrywa bagażnika odeszła do lamusa. Oby nie bezpowrotnie.

Nowe auto urosło za to w każdym kierunku - na długość, szerokość i wysokość. Zwiększył się też rozstaw osi, który wynosi teraz 2641 milimetrów, czyli o 16 mm więcej niż poprzednio i prawie tyle samo, co u klasowych liderów (u Kii Cee'd to 2650 mm, a u rekordzisty, czyli BMW serii 1 - aż 2660 mm). Ale pod względem ilości miejsca wewnątrz - żadnej rewolucji nie ma. Z przodu jest tylko nieźle, natomiast przestrzeń w drugim rzędzie siedzeń jest niezbyt okazała. Pasażerowie tylnej kanapy mogą uskarżać się na ciasnotę w okolicy kolan, choć na głowę wystarczy miejsca nawet osobom wysokim. Mégane to auto, którym po prostu zdecydowanie lepiej podróżować na przednich fotelach niż na tylnej kanapie.

Największy "schowek" nowego francuskiego kompaktu liczy 372 litry, ma regularny kształt i stosunkowo nisko przebiegający próg załadunkowy. Oznacza to, że bagażnik jest pojemniejszy o 42 litry od tego, jaki oferował poprzedni model, w którym pojemność i funkcjonalność przegrywały z urodą. Po rozłożeniu tylnej, dzielonej kanapy wielkość przedziału bagażowego wzrasta do 1129 litrów, czyli w tym przypadku nowemu autu ubyło 61 litrów. Pod podłogą bagażnika znajduje się niewielka wnęka na drobiazgi, a pod nią - 33-litrowy schowek na pełnowymiarowe koło zapasowe. To ostatnie dostępne jest jako opcja, wymagająca dopłaty 200 zł. Jeśli ktoś zaoszczędzi tę kwotę, to w razie awarii ogumienia do dyspozycji pozostanie mu tylko zestaw naprawczy.

Po wejściu do auta na wyświetlaczu obok prędkościomierza pojawia się nie żadne tam "Bienvenu", "Willkommen", czy "Welcome", tylko nasze rodzime "Witaj", co w wielu współczesnych modelach dostępnych na polskim rynku nie jest wcale normą. Plus dla Renault. Obsługa komputera pokładowego odbywa się za pomocą dwóch przycisków umieszczonych na szczycie dźwigienki wycieraczek. Jest prosta i intuicyjna. Menu, w którym można zmieniać m.in. język, czy też ustawienia centralnego zamka, dostępne jest jedynie, gdy Mégane stoi w miejscu - to ukłon w stronę bezpieczeństwa, których zresztą Renault w przypadku swojego najmłodszego dziecka wykonało więcej.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 107 250 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3, hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Renault | Megane | 1.9 dCi Privilege | test

Oceń artykuł:

4,20

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij