auto motor i sport poleca:

Renault Mégane na trasie 50 000 km - O kropelce

Poleć ten artykuł:

Egzamin z komfortu i oszczędności. Ponad połowa długodystansowej próby Renault Mégane za nami. Jedyny obowiązkowy przegląd techniczny też. Mimo wielu długich podróży i wymagających tras, obyło się bez sensacji i awarii. "Z górki" będzie trudniej?

Renault, Megane, 1.5 dCi Zobacz całą galerię

 

Testowane na długim dystansie samochody nie mają lekkiego życia. Jednego dnia pełen relaks, mimo że na liczniku auta przybywa blisko 1100 km. Spokojna jazda na trasie pozwala testowanemu Renault Mégane 1.5 dCi na pokonanie takiego dystansu na jednym zbiorniku paliwa, którego pojemność wynosi aż 60 l. Tankowanie na mecie pokazuje, że cel został osiągnięty niemal na oparach. Według licznika na dystrybutorze, do zbiornika weszło 59,5 l oleju napędowego. Średnie zużycie paliwa na trasie wyniosło rewelacyjne 5,4 l/100 km.

Innym razem Mégane jest poganiane od startu do mety odległej o 752 km. Cała trasa prowadzi autostradami. Za kierownicą bardzo szybki redaktor Roman Popkiewicz. Gdzie się da, czyli w Niemczech, wyciska z auta wszystko, co się da. W Stuttgarcie melduje się po niecałych 6 godzinach, pokonując trasę ze średnią prędkością 150,3 km/h i przy średnim zużyciu paliwa, wynoszącym 9,5 l/100 km (wg wskazań komputera pokładowego). Na trasie testowe Mégane, wyposażone w wysokoprężną jednostkę napędową o pojemności zaledwie 1461 cm3, nie potrafi chyba zużyć więcej oleju napędowego. Zważywszy na prędkość podróżowania, która często oscylowała wokół maksymalnej, w tym wypadku średnie zużycie paliwa i tak okazało się zadziwiająco niskie.

 

Jak dotychczas, wszyscy z kierowców zasiadających za kierownicą Mégane chwalą wygodną pozycję do jazdy i bardzo wygodne fotele. Szczególnie na długich dystansach kompaktowe Renault daje się poznać jako komfortowy kompan podróży. Przy wyższych prędkościach przeszkadza jedynie nieprzyjemny świst powietrza, dobywający się z okolic górnej części przednich drzwi po stronie pasażera. Zmniejszenie prędkości zawsze wtedy pomaga.

Po przebyciu 15 tysięcy kilometrów samochód "zażądał" uzupełnienia poziomu oleju. Przed każdym uruchomieniem silnika elektroniczny wyświetlacz informuje kierowcę o poziomie oleju w silniku. Dolanie 1 litra, czyli około 20% pojemności układu smarowania, wystarczyło na 12 tys. km.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 107 250 PLN
Dostępne nadwozia: coupe-3, hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Renault | Megane | 1.5 dCi | test

Oceń artykuł:

4,40

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij