auto motor i sport poleca:

Renault Thalia i Dacia Logan – Rumun goni Turka

Poleć ten artykuł:

Masz tylko 30 tysięcy zł? Nie martw się, mamy dobrą wiadomość. Możesz za to kupić samochód i nowy, i wyjątkowy, i jeszcze możesz pomarudzić, który wybrać - Renault Thalię czy Dacię Logan.

Renault Thalia i Dacia Logan Zobacz całą galerię

auto motor i sport 4/2005

Zaczęły się derby Renault - rumuńska Dacia Logan kontra tureckie Renault Thalia. Szykuje się ostra walka. Po pierwsze, stawką jest 510-litrowy bagażnik w małym aucie za 30 tysięcy zł - nikt nie produkuje tak tanich bagażników. Po drugie, w Europie Zachodniej sprzedaje się jakieś siedemnaście razy więcej nowych samochodów niż w Europie Środkowej, a Logan i Thalia - podobnie jak inne (?) sedany segmentu B - to nieznane zjawiska na zachód od Odry. A zatem są też najtańszymi autami niszowymi na świecie. Oto dwa czynniki gwarantujące rynkowy sukces. Pytanie, czyj?

Obiecałem, że nie będę już wyrażał opinii na temat urody Thalii. Nie sprowokują mnie nawet "wyrafinowane kształty", "elegancja", "oko konesera" - trudno uwierzyć, ale Renault tak pisze o Thalii!

Urzekła mnie za to szerzej nieznana proza Dacii autorstwa "designerów o bardzo szerokich kompetencjach... posiadających kreatywne podejście...". Popatrzyłem na plastik deski rozdzielczej, na wykończenie drzwi, czy bagażnika. I przypomniałem sobie sezonowe obniżki cen, czyli czyszczenie magazynowych zapasów. To jest kreatywne podejście, ale księgowych, a nie designerów. Plastik wiaty na przystanku tramwajowym ma w sobie więcej elegancji niż deska rozdzielcza Logana.

Bagażniki - oto wyzwanie dla konkurentów Dacii i Renault. U przyrodniego rodzeństwa mają one taką samą pojemność. W obydwóch znajdziemy też coś, co błyskiem kreatywności oślepi oko konesera - to zawiasy w kształcie wielkiego bumeranga, wnikające w głąb bagażnika. Ile przestrzeni ładunkowej zabiera taka para zawiasów - tego producent nie podaje.

Urody dopełniają dwie łóżkowe sprężyny przy zawiasach, z elegancją uzyskujące wyrafinowane kształty podczas naprężania. Niestety, podziwiać je można tylko w Dacii, bo w Renault ukryto je za plastikową osłoną.

Czy sedanowi potrzebne jest składane oparcie tylnej kanapy? Konstruktorzy Thalii uznali że tak, konstruktorzy Logana stwierdzili że nie. A wyboru musieli dokonać księgowi - skoro nie ma rozkładanej kanapy, to nie ma zawiasów, zaczepów, uchwytów i innych maneli, podwyższających koszty produkcji.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 47 450 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Renault | Thalia | Dacia | Logan | porównanie | test

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij