auto motor i sport poleca:

Rinspeed Squba – Mokra robota

Poleć ten artykuł:

U Jamesa Bonda to były tylko zgrywy, Rinspeed traktuje sprawę serio - nowy wynalazek tej firmy, Squba, jeździ po lądzie, a pływa po wodzie i pod wodą. Zanurkowaliśmy razem z nim.

Rinspeed Squba Zobacz całą galerię

Biały Lotus Elise przygotowuje się do kąpieli. Woda sięga mu prawie do górnej krawędzi drzwi. Siedzimy w kombinezonach nurków, na razie wszędzie sucho. "To teraz otworzymy drzwi" - zapowiada zza kierownicy Fabian Grob, inżynier, który skonstruował ten samochód. Wnętrze błyskawicznie napełnia się wodą, po kilku sekundach sięga ona pasażerom po szyje. Teraz wiadomo już na pewno, że Rinspeed Squba z angielskim Lotusem wspólne ma tylko zawieszenie i nadwozie z tworzywa sztucznego.

Żeby zanurkować, potrzebne są turbiny, do wynurzenia wystarczy sama siła wyporu

Wodoodporny pojazd jest szwajcarskim wynalazkiem. Zamiast czterocylindrowej jednostki napędowej, pod maską ma silnik elektryczny o mocy 37 kilowatów. Gdy samochód jedzie po zwykłej drodze, silnik napędza tylne koła, w wodzie za napęd służą dwie śruby umieszczone z tyłu. Grob naciąga maskę płetwonurka. "No to zaczynamy". Wkłada do ust aparat do oddychania i po chwili wokół unoszą się bąbelki powietrza. Niczym powiększone dysze do masażu wodnego w aquaparku, pędniki strugowodne napędzane przez dwa agregaty, o mocy 3,6 kW każdy, kierują ku tyłowi wodę zasysaną przez otwór na przodzie auta. Za pomocą dźwigni na środkowej konsoli kierowca unosi turbiny. Wokół gulgocze i pieni się woda, przód auta opada coraz niżej. Poruszamy się w dół. Bąbelki powietrza suną wzdłuż przedniej szyby. I oto przed nami w całej krasie daleki podwodny świat.

Silver Springs, 200 km na północ od Orlando na Florydzie, to świat bajkowy. Woda czysta jak kryształ, widoki - bezkresne. Promienie słońca malują na białej karoserii Lotusa lśniące pasy światła. Na dnie falują łany trawy morskiej, wokół wystrzelają ku powierzchni białe ściany skał. Co jakiś czas widać wiosłujące w dal żółwie o pancerzach wielkich jak talerze. Szczupak amerykański, o długości około metra, podpływa zaciekawiony do brzęczącego z cicha obiektu, towarzyszy mu jakiś czas unosząc się nad maską. Gdy zmieniamy kurs, drapieżna ryba przyspiesza i znika w oddali.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 800 PLN
Dostępne nadwozia: cabrio-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Rinspeed | squba | silnik elektryczny | Cabrio

Oceń artykuł:

4,50

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij