auto motor i sport poleca:

Rinspeed iChange – trójka ze sternikiem

Poleć ten artykuł:

Niezwykły prototyp. Rinspeed to marka słynąca z samochodowych dziwadeł. Najnowszym jest napędzany prądem automobil, który potrafi dopasować się do potrzeb właściciela. Jest wyzywający nie tylko gdy pozuje do fotografi i - my udaliśmy się nim na przejażdżkę.

Rinspeed iChange Zobacz całą galerię

Frank Rinderknecht stawia na sztorc kołnierz swojej kurtki, jego samochód... także. Wieje mistral, śródziemnomorskie wybrzeże Francji skąpane jest w rześkim powietrzu. iChange, pojazd wysoki zaledwie na metr, przykuwa wzrok niczym szlifowany bursztyn. Słońce przebijające czasem spoza demonicznych ciemnych chmur sprawia, że karoseria z tworzywa raz połyskuje na pomarańczowo, innym zaś razem lśni kolorem miedzi. Najgorętsza z gwiazd dostarcza też energii bateriom słonecznym umieszczonym w szklanym dachu iChange'a.

Rinderknecht znany jest z upodobania do niezwykłych wehikułów. Jedne z nich posiadły umiejętność jazdy pod wodą, (Rinspeed Squba) inne same wydłużają nadwozie, jeszcze inne potrafią reagować na emocje swoich pasażerów. iChange zadziwia swego rodzaju kołnierzem lakierowanym w kolorze nadwozia, który po naciśnięciu guzika wysuwa się z tyłu auta podwyższając kabinę pasażerską o 10 cm. Dzięki temu wynalazkowi w samochodzie robi się miejsce dla dwóch dodatkowych osób, które powinny się zmieścić za umieszczonym centralnie fotelem kierowcy. Rinderknecht nazywa ów proces powiększania kabiny "adaptacyjną aerodynamiką". Szwajcarski inżynier chce udowodnić, że samochód naprawdę może się pod względem zużycia energii dopasować do chwilowych potrzeb. W tym wypadku mamy do czynienia z przemianą samochodu sportowego w vana. Najnowszy szwajcarski wynalazek to pojazd "1-2-3"-miejscowy ze 150-kilowatowym elektrycznym silnikiem, który za pomocą elektronicznego hokus-pokus wyczarowuje we wnętrzu tyle miejsc, ile w danej chwili potrzeba, pod warunkiem że nie trzeba ich więcej niż trzy. Przemiana jednoosobowego auta sportowego w pojazd rodzinny dokonuje się po wciśnięciu guzika, co idealnie odpowiada koncepcji "I change", czyli "zmieniam". Takiej sztuki nie potrafi żaden inny samochód.

Nowoczesne crossovery, żeby mogły czarować swoją wszechstronnością, zamknięto w nadwozia wielkie i sztywne niczym gorset, dlatego zużywają więcej energii niż naprawdę potrzebują. iChange z kolei wykorzystuje jej tylko tyle, ile rzeczywiście jest niezbędne. "Na przykład gdy ktoś tylko w pojedynkę jedzie do biura, może zmniejszyć wysokość przedziału pasażerskiego, zmieniając kształt auta w taki sposób, że maleją opory powietrza i spada zużycie energii potrzebnej do poruszania się samochodu" - wyjaśnia Rinderknecht. Żeby w tunelu aerodynamicznym nadwozie mogło uzyskać jak najlepsze rezultaty, szwajcarski wynalazca nadał mu niemal już klasyczny kształt kropli.

iChange w wersji large może, przy odrobinie dobrej woli, zasłużyć na określenie "rodzinny" - nawet jeśli brakuje mu schowków i półek, a we wnętrzu jest mało miejsca. Jeśli kierowca jest wzrostu większego niż 1,85 m, pod przezroczystą kopułą dachu będzie mu rzeczywiście ciasno. I gorąco. Na szczęście, z powodu mało śródziemnomorskiej pogody w dniu testów dało się jakoś wytrzymać. Kierownica ociera się o uda, kolana dotykają karoserii, stopy wymacują w ciemnych czeluściach nadwozia dwa potężne pedały.

Tagi: Rinspeed | iChange Concept | pojazd trzymiejscowy | silnik elektryczny

Oceń artykuł:

5,00

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij