auto motor i sport poleca:

Rodzinne kompakty – wielka przesiadka

Poleć ten artykuł:

W rozmiarach tradycyjnego kompaktu można dziś kupić SUV-a, vana, crossovera czy dostawczą furgonetkę w wersji osobowej. W wielkim teście zalet i wad Skoda Octavia kontra Kia Sportage, Ford C-Max, Peugeot 3008 i Fiat Doblo.

Fiat, Doblo, Skoda, Octavia Zobacz całą galerię

 

Skoda Octavia to najchętniej kupowany nowy samochód w Polsce w minionym roku. Ceny wersji liftback zaczynają się od 51 300 zł za 80-konną Octavię 1.4 Classic i kończą na 91 900 zł za 140-konną 2.0 TDI Elegance. Najtańsza Octavia nie ma zbyt wielu konkurentów wśród tradycyjnych kompaktów. Jeśli jednak ktoś miałby ochotę wyjechać z salonu egzemplarzem ze środka cennika, takim za około 80 tys. złotych - wybór wśród innych, mniej oczywistych aut w tej klasie ma bogaty. Dlaczego na przykład nie wybrać samochodu, którym można zajechać dalej od szosy, jak najnowszy SUV Kii - Sportage - dostępny z napędem na cztery koła już za 82 800 zł?

Rywalem kompaktowej Skody staje się także, nawet bardziej kompaktowy pod względem wymiarów niż Octavia, superfunkcjonalny van Forda - C-Max; w wersji Trend ze 115-konnym silnikiem TDCi - do kupienia za 81 200 zł. Za 73 790 zł można zostać właścicielem siedmioosobowego samochodu kompaktowego o gigantycznych możliwościach transportowych nie tylko w porównaniu z klasycznymi hatchbackami niższej klasy średniej, a mianowicie 105-konnego Fiata Doblo 1.6 Multijet Active. Jeśli większa wszechstronność auta, lepsza funkcjonalność wnętrza lub możliwość podróżowania w siedem osób albo w pojedynkę, ale za to z pianinem na pokładzie nie brzmią na tyle kusząco, aby porzucić myśl o zwyczajnym kompakcie, w odwodzie są jeszcze popularne crossovery. Peugeot 3008, który z technicznego punktu widzenia jest mocno spokrewniony ze zwykłą "308", nie wygląda tak zwyczajnie jak zwyczajny kompakt, ma przestronniejsze wnętrze i prezentuje się bardzo do stojnie. W wersji porównywalnej z Octavią trzeba za niego zapłacić o 5100 zł więcej.

Jeżeli ani napęd na cztery koła (oferowany również do Octavii w wersji kombi, kosztującej 84 900 zł), ani prześwit większy jedynie o około dwa centymetry w porównaniu z prześwitem zwyczajnego kompaktu nie są potrzebne do szczęścia i niezbędne, aby dojechać do domu, SUV Kii nie bardzo ma czym zaimponować Octavii. Tym bardziej że w napęd na wszystkie koła można wyposażyć tylko wersje z dwulitrowymi jednostkami napędowymi. W miejskiej dżungli SUV o niedużych wymiarach nadwozia wygrywa z tradycyjnym kompaktem jedynie dzięki większym kątom natarcia i zejścia (z przodu o prawie 9, z tyłu - o ponad 11 stopni). Dzięki nim można, co najwyżej, podczas "wspinaczki" na zbyt wysoki krawężnik, uchronić zderzak przed zadrapaniami. Na Rysy Sportage raczej się nie wdrapie. To samo tyczy się Peugeota 3008, którego nadwozie również "wisi" nad ziemią nieco wyżej niż w tradycyjnych kompaktach. Chociaż na szerokość kabiny Sportage'a i 3008 oferują nieco więcej luzu niż wnętrze Octavii, co przekłada się m.in. na lepsze poczucie przestronności, w kategorii nadwozie SUV i crossover muszą uznać wyższość Octavii ze względu na jej znacznie większy bagażnik, większe dopuszczalne obciążenie i lepszą jakość wykonania.

Długie i płaskie dachy oraz wysokie i pionowo zakończone nadwozia z dużym otworem bagażnika w Sportage'u i w 3008 ułatwiają za to zapakowanie do samochodu ładunku o sporych gabarytach. Podobnie jest w vanie Forda, ale najdobitniej zaletę bardziej niż mniej prostopadłościennego nadwozia widać w Fiacie Doblo, którego kabina za przednimi fotelami ma kształt gigantycznego pudła. Za wymiary wnętrza, poczucie przestronności, bagażnik i dopuszczalne obciążenie Doblo zgarnia maksymalne oceny. Jeżeli komuś zależy wyłącznie na osobowo-transportowych możliwościach kompaktowego samochodu, wybór może być tylko jeden - auto w stylu Fiata Doblo. Oprócz najbardziej przestronnej kabiny i największego przedziału bagażowego, wszelkie inne auta o zbliżonych wymiarach Doblo kasuje także liczbą i wielkością schowków oraz dostępem do tylnej kanapy przez przesuwane boczne drzwi. Tak wygodnie jak w Fiacie nie zajmuje się z tyłu miejsca w żadnym z testowanych samochodów. W pewnych okolicznościach (usadawianie małych dzieci w fotelikach, wsiadanie i wysiadanie starszych osób itp.) ta zaleta jest bezcenna.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 62 500 PLN
Dostępne nadwozia: furgon-3, kombi van-5, platforma-2, skrzynia-2
SPRAWDŹ OFERTY

Tagi: Fiat | Doblo | Ford | C-Max | Kia | Sportage | Peugeot | 3008 | Skoda | Octavia

Oceń artykuł:

2,90

Skomentuj (0)

Brak komentarzy
dodaj pierwszy komentarz

auto motor i sport przedstawia

auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia auto motor i sport przedstawia
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij